Events
Oberstdorf-OSS
StarClass-Amsterdam
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
WORLD CUP - Erzurum, Turkey - 13-15 February 2015
 
Heats 1500 m Men
  7 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semifinals, total 15 skaters)
 Race 25     (1 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.159 LEE Jung-Su  KOR2:26.085Q
2.116 ZHANG Hongchao  CHN2:26.560Q
3.142 Davide VISCARDI  ITA2:26.764 
4.152 Kuandyk SULEYMENOV  KAZ2:27.364
5.126 Paul STANLEY  GBR2:33.137
 Race 26     (2 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.158 LEE Hanbin  KOR2:22.608Q
2.174 Ruslan ZAKHAROV  RUS2:22.688Q
3.146 Satoshi SAKASHITA  JPN2:23.981 
4.132 BURJÁN Csaba  HUN2:24.143
5.177 Serdar ILTIR  TUR2:26.100
 Race 27     (3 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.133 KNOCH Viktor  HUN2:21.090Q
2.107 Patrick DUFFY  CAN2:21.151Q
3.141 Nicola RODIGARI  ITA2:21.249 
4.121 Thibaut MELINE  FRA2:22.766
5.122 Josh CHEETHAM  GBR2:24.910
6.151 Yevgeniy REBIK  KAZ2:58.998
 Race 28     (4 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.112 HAN Tianyu  CHN2:35.279Q
2.106 Guillaume BASTILLE  CAN2:36.007Q
3.119 Vincent JEANNE  FRA2:36.922ADV
4.164 Koen HAKKENBERG  NED3:08.455
171 Daniil EIBOG  RUSP
 Race 29     (5 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.111 CHEN Dequan  CHN2:12.585Q
2.162 Daan BREEUWSMA  NED2:13.048Q
3.103 Gert-Jan GOEMINNE  BEL2:15.738q
4.131 Christoph SCHUBERT  GER2:16.768
5.176 Menderes EREN  TUR2:50.511
 Race 30     (6 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.169 Victor AN  RUS2:25.639Q
2.109 François HAMELIN  CAN2:25.791Q
3.144 Takayuki MURATAKE  JPN2:26.137 
4.154 Nurbergen ZHUMAGAZIYEV  KAZ2:26.375
5.135 Akash ARADHYA  IND2:58.942
 Race 31     (7 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.127 Jack WHELBOURNE  GBR2:23.155Q
2.155 HWANG Jae min  KOR2:23.182Q
3.138 Yuri CONFORTOLA  ITA2:23.282 
4.166 Adwin SNELLINK  NED2:23.730
5.143 Kota KIKUCHI  JPN2:24.229
6.102 Stijn DESMET  BEL2:27.655


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Impakt Sport
Skate-Tec
Kilimanjaro
Sebra Sports
Bioracer
Engo
Web-TV
Eraton Race Timers