Events
Oberstdorf-OSS
StarClass-Amsterdam
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
WORLD CUP - Erzurum, Turkey - 13-15 February 2015
 
Preliminaries 500 m Men
  9 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 20 skaters)
 Race 32     (1 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.108 Charles HAMELIN  CAN41.455Q
2.168 Szymon WILCZYK  POL42.463Q
3.125 Billy SIMMS  GBR42.501q
4.115 YU Jiyang  CHN49.989
 Race 33     (2 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.167 Freek VAN DER WART  NED42.574Q
2.118 Thibaut CROLET  FRA42.674Q
3.137 Andrea CASSINELLI  ITA42.736 
109 François HAMELIN  CANP
 Race 34     (3 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.110 Olivier JEAN  CAN41.804Q
2.182 Ryan PIVIROTTO  USA42.523Q
3.132 BURJÁN Csaba  HUN42.894 
4.178 Selim TANRIKULU  TUR43.912
 Race 35     (4 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.173 Dmitry MIGUNOV  RUS41.585Q
2.155 HWANG Jae min  KOR42.374Q
3.163 Itzhak DE LAAT  NED42.540 
4.130 Torsten KRÖGER  GER43.372
5.136 Gundmi V. RAGHAVENDRA  IND59.708
 Race 36     (5 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.172 Vladimir GRIGOREV  RUS41.709Q
2.123 Jon ELEY  GBR41.820Q
3.145 Yoshiaki OGURO  JPN41.981q
4.128 Jonas KAUFMANN-LUDWIG  GER42.348
 Race 37     (6 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.157 KWAK Yoon-Gy  KOR41.696Q
2.139 Tommaso DOTTI  ITA42.987Q
3.149 Abzal AZHGALIYEV  KAZ43.103 
4.104 Ward PÉTRÉ  BEL43.790
5.179 Firat YARDIMCI  TUR43.941
 Race 38     (7 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.133 KNOCH Viktor  HUN41.632Q
2.124 Richard SHOEBRIDGE  GBR41.843Q
3.153 Mersaid ZHAKSYBAEV  KAZ42.897 
4.101 Jens ALMEY  BEL43.356
 Race 39     (8 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.170 Semen ELISTRATOV  RUS41.326Q
2.113 SHI Jingnan  CHN41.508Q
3.148 Yuma SAKURAI  JPN42.575 
4.154 Nurbergen ZHUMAGAZIYEV  KAZ43.397
5.166 Adwin SNELLINK  NED43.935
 Race 40     (9 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.114 WU Dajing  CHN41.313Q
2.147 Ryosuke SAKAZUME  JPN42.818Q
3.156 KIM Yunjae  KOR43.053 
4.117 Maxime CHATAIGNIER  FRA43.942ADV
105 Mathias VOSTÉ  BELP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Engo
Skate-Tec
Impakt Sport
Web-TV
Eraton Race Timers
Kilimanjaro
Bioracer