Events
Oslo-OSK Open
Belfort-Grand Lion
StarClass-Amsterdam
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
Sheffield-European Masters
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
CANADA CUP 1 - Sherbrooke, Canada - 18-20 October 2019
 
Preliminaries 1000 meter Men
  10 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 30 skaters)
 Race 203, Group 1     (1 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1101 Justin BERGERON  QUE1:33.069Q
2.2134 Guillaume DESLAURIERS  QUE1:33.659Q
3.3145 Anthony CORMIER LOSIER  NBR1:33.731
4.4114 Luka MAHRT-SMITH  ONT-    ADV
5125 Simon DAUDELIN  QUEP
 Race 204, Group 1     (2 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1118 Samuel DARVEAU  QUE1:31.798Q
2.2102 Félix ROUSSEL  QUE1:31.859Q
3.3122 Jessy GUÉRIN  QUE1:32.281
4.4147 Wesley O´BRIEN  ALB1:33.446ADV
5.5150 Andrew BINNS  PEI1:33.674
6124 Zack DUMONT  QUEP
 Race 205, Group 1     (3 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1104 Philippe DAUDELIN  QUE1:31.687Q
2.2117 Danik LAMOTHE  QUE1:32.141Q
3.3143 Émile BOND  QUE1:32.568
4.4154 Braeden PICEK  NOT1:32.605
5.5127 Charlie BOILARD  QUE1:32.853
6.6146 Christian ROY  QUE1:34.154
 Race 206, Group 1     (4 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1120 Neithan THOMAS  ALB1:30.388Q
2.2105 Thomas SIMPKIN  QUE1:30.614Q
3.3139 Jean-Gabriel FORTIN  QUE1:30.854
4.4142 Maxime DION  QUE1:31.941
5.5160 Thomas FORCIER  QUE1:33.655
6.6121 Alexis ALLARD  QUE-    
 Race 207, Group 1     (5 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1103 William SOHIER  QUE1:31.419Q
2.2116 Lukas MACDONALD  BRC1:31.635Q
3.3129 Yankun ZHAO  ALB1:31.799
4.4149 Gael DOUCET-GAGNON  QUE1:32.132
5.5159 Isaac SHERWOOD  ALB1:32.767
6132 Grégory PICARD  QUEP
 Race 208, Group 1     (6 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1106 Benjamin WARD  QUE1:31.281Q
2.2140 Miguel BERARD  QUE1:32.221Q
3.3128 Kitz RICHARDS  ONT1:32.369
4.4144 William LEFRANCOIS  QUE1:33.808
5.5148 Jonathan GRAJALES  BRC1:35.610ADV
6119 Ian SMIBERT  ONTP
 Race 209, Group 1     (7 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1108 Alexandre NOEL  QUE1:29.963Q
2.2112 Tommy HAMELIN-LABRECQUE  QUE1:30.082Q
3.3126 Charles FORTIN  QUE1:30.160
4.4141 Marc-Antoine LEMAY  QUE1:31.710
5.5152 Alexandre SIMARD  QUE1:31.995
6.6133 Xavier HAMEL  QUE1:48.851
 Race 210, Group 1     (8 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1109 Jacob LAEKAS-HAMEDER  QUE1:32.662Q
2.2137 Edouard AUGER  QUE1:32.681Q
3.3110 Guillaume DION  QUE1:32.945
4.4158 Nicolas CÔTÉ  QUE1:33.853
5.5155 Maxence FAUCHER  QUE1:50.030
6.6135 Benjamin CÔTÉ  ALB-    
 Race 211, Group 1     (9 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1123 Jerome COURTEMANCHE  QUE1:29.596Q
2.2107 Roger FULTON  NBR1:29.683Q
3.3131 Samuel FORTIN  QUE1:30.833
4.4156 Vincent LABRECQUE  QUE2:03.202
5157 David SEAL  ALBP
6115 Sébastien PICHÉ  QUEP
 Race 212, Group 1     (10 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1111 Graham ROSSITER  QUE1:32.029Q
2.2136 Samuel GREEN  BRC1:32.187Q
3.3151 Philippe GAGNON  ONT1:32.808
4.4153 Alex DUMONT  QUE1:33.068
5.5113 Jean-Christophe VINCENT  QUE-    ADV
6138 Sebastien CHAMPAGNE  ONTP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Kilimanjaro
Bioracer
Engo
Sebra Sports
Eraton Race Timers
Web-TV