Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
STARCLASS-5 (ABCNS-3) - FRIESLAND CUP - Leeuwarden, Netherlands - 12-14 February 2010
Overall Classification Girls Novice
Rank
Name
Affil
1.
Carlotta BERGER
ETR
2.
Anna SEIDEL
EVD
3.
Suzanne SCHULTING
SCT
4.
Aafke SOET
SCT
5.
Tineke DEN DULK
TRL
6.
Jennifer PICKERING
NIRC
Overall Classification
777 meter
|
500 meter
Overall Classification Boys Novice
Rank
Name
Affil
1.
Francesco TESCARI
SCP
2.
Mattia ANTONIOLI
BOR
3.
Stefan PRINSEN
SCT
4.
Jens ALMEY
YES
5.
Tjerk DE BOER
TRL
6.
Aydin DJEMAL
ALD
Overall Classification
777 meter
|
500 meter
Overall Classification Girls Junior C
Rank
Name
Affil
1.
Ilaria SAVORETTO
ITT
2.
Martina ANZELINI
AEV
3.
Jessy KAUFFMAN
HVHW
4.
Manon DE BOER
TRL
5.
Julia BLOCK
EVD
6.
Sara ROG
HVHW
Overall Classification
1000 meter
|
500 meter
Overall Classification Boys Junior C
Rank
Name
Affil
1.
Christoph SCHUBERT
EVD
2.
Markus GRAF
SLI
3.
Tom RIETZKE
EVD
4.
Alexis YANG
USF
5.
Mylan ELZINK
GO
6.
Dylan HOOGERWERF
HVHW
Overall Classification
1000 meter
|
500 meter
Overall Classification Ladies Junior B
Rank
Name
Affil
1.
Elena VIVIANI
BOR
2.
Maria SCHULZE
EVD
3.
Lois KLOOR
HVHW
4.
Marie BISTER
RPV
5.
Tineke GROENEVELD
HVHW
6.
Lenka ZAHUMENSKA
BZK
Overall Classification
1000 meter
|
500 meter
Overall Classification Men Junior B
Rank
Name
Affil
1.
Itzhak DE LAAT
TRL
2.
Andrea CASSINELLI
ITT
3.
Billy SIMMS
MIRC
4.
Mathias VOSTÉ
BSC
5.
Adwin SNELLINK
HVHW
6.
Milos APELTAUER
BZK
Overall Classification
1000 meter
|
500 meter
Overall Classification Ladies Junior A
Rank
Name
Affil
1.
Josephine MESCHNIK
EVD
2.
Rosalie HUISMAN
IJVZ
3.
Sanne HERDER
SCT
4.
Alexandra BIANCHI
AGO
5.
Lisa THÜNS
EVD
6.
Stacy DOGIMONT
CVGH
Overall Classification
500 meter
|
1000 meter
|
1500 meter
Overall Classification Men Junior A
Rank
Name
Affil
1.
Sébastien LEPAPE
CVGH
2.
Jeroen SONNEVELD
IJA
3.
Jonas KAUFMANN-LUDWIG
SLI
4.
Anthony LARERE
ASMB
5.
Vincent JEANNE
CVGH
6.
Andrey STARZHINSKIY
KAZ
Overall Classification
1000 meter
|
500 meter
Overall Classification Ladies StarClass
Rank
Name
Affil
1.
Yara VAN KERKHOF
IJVZ
2.
Bianca WALTER
EVD
3.
Ranya EZZI
SKS
4.
Julia RIEDEL
EVD
5.
Margriet DE SCHUTTER
SCT
6.
Hilda WIJNJA
SCT
Overall Classification
1000 meter
|
500 meter
Overall Classification Men StarClass
Rank
Name
Affil
1.
Torsten KRÖGER
ETR
2.
Rudy KOEK
IJVZ
3.
Jan Ebele VAN DER REE
HVHW
4.
Ingmar VAN RIEL
IJVZ
5.
Hannes KRÖGER
ETR
6.
Christoph MILZ
ECO
Overall Classification
1000 meter
|
500 meter
Overall Classification Ladies/Men Senior
Rank
Name
Affil
1.
Robbert-Kees BOER
IHCL
2.
Diederik VAN DER STEEN
ASCJE
3.
Niels WIJBRANDTS
ASCJE
4.
Rutger KRIJGSHELD
TRL
5.
Richard WENBORN
NIRC
6.
Coen WESSELMAN
ASCJE
Overall Classification
1000 meter
|
500 meter
|
1500 meter
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters