Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU EUROPEAN CHAMPIONSHIPS - Gdansk, Poland - 13-15 January 2023
 
Heats 1000 m Men
  9 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarterfinals, total 18 skaters)
 Race 37     (1 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.7 Roberts KRUZBERGS  LAT1:30.210Q
2.75 Melle VAN 'T WOUT  NED1:30.241Q
3.44 Ivan DONCHEV  BUL1:30.495
4.43 Dominic ANDERMANN  AUT1:30.679
5.40 Jovan DJORDJEVIC  SRB1:35.909
 Race 38     (2 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.18 Reinis BERZINS  LAT1:29.732Q
2.13 Thomas NADALINI  ITA1:29.876Q
3.120 Adriaan DEWAGTERE  BEL1:30.373
4.38 Ivan MARTINIC  CRO1:31.473
 Race 39     (3 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.57 Pietro SIGHEL  ITA1:29.419Q
2.94 Lukasz KUCZYNSKI  POL1:29.771Q
3.108 Danylo FEDORENKO  UKR1:30.242
4.204 TIBORCZ Daniel  HUN1:31.065
5.216 Fredrik PEDERSEN  NOR-    
 Race 40     (4 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.90 Diane SELLIER  POL1:32.086Q
2.9 Itzhak DE LAAT  NED1:32.108Q
3.23 Yanghun Ben JUNG  GER1:32.271
4.35 Sean MCANUFF  IRL1:33.028
5.213 Peter MURPHY  LUX1:33.292
 Race 41     (5 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.11 Sébastien LEPAPE  FRA1:28.237Q
2.19 NOGRADI Bence  HUN1:28.335Q
3.143 Stefan-Alexander KUMURDJIEV  BUL1:30.992
4.36 Tarik OMERAGIC  BIH1:31.800
5.207 Danielius CECH  LTU1:32.829
 Race 42     (6 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5 Quentin FERCOQ  FRA1:29.485Q
2.4 Stijn DESMET  BEL1:29.511Q
3.131 Robin BENDIG  GER1:31.112
4.24 Martin KOLENC  CRO1:32.271
5.218 Jakub KARABIN  SVK1:37.244
 Race 43     (7 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.27 Oleh HANDEI  UKR1:29.930Q
2.203 VARNYÚ Alex  HUN1:30.006Q
3.65 Niall TREACY  GBR1:30.020
4.32 Zdenek SEJPAL  CZE1:31.082
5.42 Tibor KOMERICKI  SLO1:31.924
 Race 44     (8 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.26 Nico ANDERMANN  AUT1:31.811Q
2.153 Peter RICHES  GBR1:31.934Q
3.10 Furkan AKAR  TUR1:32.417ADV
4.217 Raphaël MORET  SUI1:35.948
37 Liam O BRIEN  IRLP
 Race 45     (9 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.58 Jens VAN 'T WOUT  NED1:29.761Q
2.29 Michal NIEWINSKI  POL1:30.046Q
3.33 Metehan ATAN  TUR1:30.140
4.14 Luca SPECHENHAUSER  ITA1:30.320
5.215 Miika KLEVSTUEN  NOR1:32.397


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Impakt Sport
Kilimanjaro
Bioracer
Sebra Sports
Engo
Skate-Tec
Eraton
Web-TV