Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD CUP 2 - Montreal, Canada - 27-29 October 2023
 
Preliminaries 1000 m Men
  12 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 35 skaters)
 Race 46     (1 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.33 William DANDJINOU  CAN1:28.432Q
2.71 Oleh HANDEI  UKR1:28.735Q
3.119 Davide OSS CHEMPER  ITA1:29.245q
4.111 Jonas HAMMERMÜLLER  GER1:29.512
5.138 Seung-Min KWON  USA1:29.837
 Race 47     (2 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.8 Roberts KRUZBERGS  LAT1:23.719Q
2.38 Kay HUISMAN  NED1:23.801Q
3.117 JASZAPATI Peter  HUN1:24.176q
4.94 Adriaan DEWAGTERE  BEL1:24.511
5.85 Liam O BRIEN  IRL1:26.218
 Race 48     (3 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.102 SUN Long  CHN1:30.450Q
2.53 NOGRADI Bence  HUN1:31.107Q
3.77 Robin BENDIG  GER1:31.239 
4.104 Ivan MARTINIC  CRO1:31.327
 Race 49     (4 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.7 Maxime LAOUN  CAN1:27.070Q
2.51 Melle VAN 'T WOUT  NED1:27.139Q
3.62 Rino VANHOOREN  BEL1:27.363q
4.134 Murat TAHTACI  TUR1:27.419
5.83 Sanzhar ZHANNISOV  KAZ1:28.845
 Race 50     (5 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.9 Jens VAN 'T WOUT  NED1:27.809Q
2.60 Nico ANDERMANN  AUT1:28.420Q
3.61 Radek FAJKUS  CZE1:28.702q
4.137 Yaroslav MOROZOV  UKR1:29.851
5.130 Lukas MACDONALD  NZL1:33.872
 Race 51     (6 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.37 Luca SPECHENHAUSER  ITA1:27.141Q
2.81 Wesley PARK  USA1:27.386Q
3.108 Theo COLLINS  GBR1:27.496q
4.93 Matthias WOLFGANG  AUT1:28.621
103 Martin KOLENC  CRODNS
 Race 52     (7 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.21 Shogo MIYATA  JPN1:26.823Q
2.132 Felix PIGEON  POL1:26.919Q
3.110 Westley YATES  GBR1:27.859q
4.129 Peter MURPHY  LUX1:27.876
5.98 Assen GYUROV  BUL1:28.424
 Race 53     (8 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.29 Brendan COREY  AUS1:25.757Q
2.48 Mattia ANTONIOLI  ITA1:25.884Q
3.107 Tristan NAVARRO  FRA1:26.116q
4.75 Warre VAN DAMME  BEL1:26.967
 Race 54     (9 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.127 LEE Jeongmin  KOR1:29.456Q
2.15 Diane SELLIER  POL1:29.532Q
3.74 TIBORCZ Daniel  HUN1:29.700q
4.115 Chengrui YANG  HKG1:30.519
5.135 Tymofii KHOKHELKO  UKR1:33.226
 Race 55     (10 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.101 LIU Shaolin  CHN1:27.619Q
2.24 Félix ROUSSEL  CAN1:27.787Q
3.123 Anton KHVAN  KAZ1:28.305q
4.90 Sebastian Fidel LENCINAS  ARG1:31.714
5.26 JANG Sungwoo  KOR2:00.213
 Race 56     (11 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.125 HWANG Daeheon  KOR1:25.694Q
2.30 Quentin FERCOQ  FRA1:25.830Q
3.100 LIU Shaoang  CHN1:25.933q
4.35 Lukasz KUCZYNSKI  POL1:26.299
5.122 Takumi WADA  JPN1:28.727
 Race 57     (12 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.54 Dan IWASA  JPN1:27.291Q
2.31 Furkan AKAR  TUR1:27.684Q
3.124 Mersaid ZHAKSYBAEV  KAZ1:27.935q
4.96 Tarik OMERAGIC  BIH1:27.990
5.82 Marcus HOWARD  USA1:32.664


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Eraton
Engo
Sebra Sports
Skate-Tec
Kilimanjaro
Impakt Sport
Bioracer
Web-TV