Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLDCUP - Quebec City, QC, Canada - 29-31 October 2010
Preliminaries 1000 m (1) Men
10 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 28 skaters)
Race 9 (1 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
154
Freek VAN DER WART
NED
1:30.456
Q
2.
165
Vladimir GRIGOREV
RUS
1:30.545
Q
3.
147
Azamat NURMAGAMBETOV
KAZ
1:31.974
4.
178
Viktor KOROLOV
UKR
1:32.432
Race 10 (2 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
173
Kyle CARR
USA
1:28.431
Q
2.
130
Richard SHOEBRIDGE
GBR
1:28.832
Q
3.
113
YU Yongjun
CHN
1:28.899
q
4.
122
Daniel ZETZSCHE
GER
1:30.326
Race 11 (3 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
106
François HAMELIN
CAN
1:28.317
Q
2.
127
Paul STANLEY
GBR
1:28.741
Q
3.
119
Jeremy MASSON
FRA
1:28.834
q
4.
143
Ryosuke SAKAZUME
JPN
1:30.213
5.
132
Matteo COMPAGNONI
ITA
1:31.324
Race 12 (4 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
171
Anthony LOBELLO
USA
1:30.568
Q
2.
140
Daisuke UEMURA
JPN
1:30.602
Q
3.
137
Davide VISCARDI
ITA
1:31.265
q
4.
151
Jekabs SAULITIS
LAT
1:31.362
Race 13 (5 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
109
LIANG Wenhao
CHN
1:30.845
Q
2.
169
Simon CHO
USA
1:30.999
Q
3.
124
Torsten KRÖGER
GER
1:31.410
q
4.
167
Milos VIGAS
SVK
1:31.464
Race 14 (6 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
105
François-Louis TREMBLAY
CAN
1:28.647
Q
2.
114
GONG Qiuwen
CHN
1:28.779
Q
3.
153
Niels KERSTHOLT
NED
1:28.788
q
4.
176
Oleksiy KOSHELENKO
UKR
1:30.180
Race 15 (7 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
162
Vyacheslav KURGINYAN
RUS
1:34.335
Q
2.
144
Artur SULTANGALIYEV
KAZ
1:34.573
Q
3.
101
Matthias STELZMÜLLER
AUT
1:38.250
4.
131
Subodh PATIL
IND
1:49.091
Race 16 (8 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
133
Yuri CONFORTOLA
ITA
1:29.514
Q
2.
102
Timothy DEWISPELAERE
BEL
1:29.678
Q
3.
177
Serhiy LIFYRENKO
UKR
1:30.330
q
115
Mackenzie BLACKBURN
TPE
DNS
Race 17 (9 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
166
Evgeny KOZULIN
RUS
1:28.404
Q
2.
146
Nurbergen ZHUMAGAZIYEV
KAZ
1:28.726
Q
3.
141
Yu MIURA
JPN
1:29.028
q
4.
155
Daan BREEUWSMA
NED
1:29.638
Race 18 (10 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
117
Thibaut FAUCONNET
FRA
1:30.868
Q
2.
108
Maxime FORTIN
CAN
1:31.033
Q
3.
159
Bartosz KONOPKO
POL
1:31.715
q
4.
125
Hannes KRÖGER
GER
1:31.880
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters