Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Live
Select auto-reload time:
10 seconds
30 seconds
1 minute
2 minutes
5 minutes
no reload
Program
List of Competitors
List of Officials
Mobile
Photos
STARCLASS 2 (NC) - Reims, France - 5-7 November 2010
Quarter Finals 1000 meter Men Junior C
4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 10 skaters)
Race 202, Group 2 (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
56
Jaap VAN BALEN BLANKEN
GO
1:49.632
Q
2.
2
46
Tobias PIETSCH
EVD
1:49.830
Q
3.
3
9
Aydin DJEMAL
ALD
1:50.256
4.
4
12
Léo DEMOLINIS
ASMV
1:51.006
5.
5
6
Federico VICECONTE
AGO
2:20.192
Race 203, Group 2 (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
47
Niclas WENDLER
EVD
1:47.792
Q
2.
3
91
Stefan PRINSEN
SCT
1:48.124
Q
3.
1
49
Axel LAMASSE
FSG
1:50.019
q
4.
4
119
Ward PÉTRÉ
YDS
1:53.710
Race 204, Group 2 (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
22
Nicola MARTINELLI
BOR
1:49.910
Q
2.
3
10
Anthony CAST
ALD
1:50.572
Q
3.
4
95
Fabrice DUFBERG
SKS
1:51.040
4.
2
40
Oliver GIESE
ETR
1:51.174
5
108
Siebren TIEMERSMA
TRL
P
Race 205, Group 2 (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
102
Kyle AERENS
STKG
1:49.056
Q
2.
4
24
Rino VANHOOREN
BSC
1:49.152
Q
3.
1
39
Nic SCHREIBER
ETR
1:49.402
q
4.
3
67
Jason LEUNG
MIRC
1:50.620
5.
2
107
Bram DE JONG
TRL
1:52.102
4 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Final, total 8 skaters)
Race 206, Group 1 (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
120
Jens ALMEY
YES
1:55.836
Q
2.
3
38
Moritz SCHLEGELMILCH
ETR
1:55.976
3.
2
55
Mylan ELZINK
GO
1:56.012
4.
4
81
Tristan NAVARRO
RPV
1:56.898
Race 207, Group 1 (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
5
Milan GRUGNI
AGO
1:42.814
Q
2.
2
60
Dylan HOOGERWERF
HVHW
1:42.964
3.
4
34
Maximilian KRONER
ECK
1:44.520
4.
3
76
Cédric GLAUDA
OGCA
1:44.560
Race 208, Group 1 (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
96
Felix SPIEGL
SLI
1:44.047
Q
2.
4
106
Leon BLOEMHOF
TRL
1:44.213
3.
1
21
Mattia ANTONIOLI
BOR
1:44.261
4.
3
64
Patrick PAWASSERAT
MERC
1:46.489
Race 209, Group 1 (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
20
Marco GIORDANO
BOR
1:41.532
Q
2.
2
75
Yoann MARTINEZ
OGCA
1:42.934
3.
4
97
Leon KAUFMANN-LUDWIG
SLI
1:47.748
1
59
Dennis KRUYSWIJK
HVHW
P
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters