Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS - Erzurum, Turkiye - 7-9 March 2014
Heats 1000 m Men
8 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarterfinals, total 16 skaters)
Race 172 (1 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
139
LIU Shaolin Sandor
HUN
1:31.808
Q
2.
183
Aleksander KOVAL
RUS
1:31.883
Q
3.
169
Dylan HOOGERWERF
NED
1:32.243
4.
175
Rafal GRYCNER
POL
1:33.144
5.
154
Kuandyk SULEYMENOV
KAZ
1:35.824
Race 173 (2 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
120
Sebastien GAGNON
CAN
1:27.920
Q
2.
151
Ryu WATANABE
JPN
1:27.923
Q
3.
104
Armstrong LAZENBY
AUS
1:29.082
4.
136
Felix SPIEGL
GER
1:29.934
5.
197
Menderes EREN
TUR
2:14.158
Race 174 (3 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
140
LIU Shaoang
HUN
1:31.066
Q
2.
124
REN Ziwei
CHN
1:31.191
Q
3.
168
Mylan ELZINK
NED
1:32.425
4.
117
Klaudio NASRI
BUL
1:32.650
5.
156
KIM Si Un
KOR
2:10.271
Race 175 (4 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
119
Alexander FATHOULLIN
CAN
1:30.361
Q
2.
204
Thomas Insuk HONG
USA
1:30.649
Q
3.
179
István GÁL-ORAVECZ
ROU
1:30.697
4.
130
Yoann MARTINEZ
FRA
1:31.129
5.
133
Leon KAUFMANN-LUDWIG
GER
1:32.822
Race 176 (5 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
159
LEE Munhyeon
KOR
1:29.391
Q
2.
182
Dmitrii DOKOLIN
RUS
1:29.501
Q
3.
207
Aaron TRAN
USA
1:29.812
4.
131
Tristan NAVARRO
FRA
1:30.302
5.
202
Mykyta SOKOLOV
UKR
1:30.675
Race 177 (6 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
157
LEE Hyo Been
KOR
1:29.114
Q
2.
185
Eduard STRELKOV
RUS
1:29.362
Q
3.
138
BURJÁN Csaba
HUN
1:29.715
4.
145
Damiano GIULIANI
ITA
1:30.007
5.
123
CHEN Guang
CHN
2:09.753
Race 178 (7 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
152
Denis NIKISHA
KAZ
1:29.562
Q
2.
126
XU Fu
CHN
1:29.707
Q
3.
150
Kei SAITO
JPN
1:30.572
4.
163
Roberts ZVEJNIEKS
LAT
1:31.597
5.
171
Dennis VISSER
NED
1:31.839
Race 179 (8 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
121
Samuel GIRARD
CAN
1:30.021
Q
2.
148
Dan IWASA
JPN
1:30.140
Q
3.
135
Christoph SCHUBERT
GER
1:30.195
4.
162
Roberto PUKITIS
LAT
1:31.028
205
John-Henry KRUEGER
USA
P
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters