Events
Pontebba-SC
Gent
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Athletes
This website is a service of PB-Event
 

Biographical data for:   Moritz HARTMANN

Name: Moritz Hartmann
Gender: Male
Age Category: Junior B (2023/2024)
Home Country: Germany
Club: Eislaufverein Dresden e.V., Dresden
 
Graphs: 2023/2024 | Last 4 years
 
Results: Season 2015/2016
Season 2016/2017
Season 2017/2018
Season 2018/2019
Season 2020/2021
Season 2021/2022
Season 2022/2023
Season 2023/2024

Personal records:
222 meter29.27125/11/17Dresden GERRegio Cup
333 meter43.03517/02/18Dresden GERDeutschland Cup no. 3
500 meter43.69429/12/23Dresden GERNational Championships Germany
777 meter1:13.90419/11/23Rostock GERNational League GER - Deutschland Cup 2
1000 meter1:28.35512/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina Trophy
1500 meter2:25.92707/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1

Classifications in season 2023/2024:
23/09/23Dresden GERInternational Invitation Cup GermanyMen
    Overall Ranking: 16th
07/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1LG 1
    Overall Ranking: 4th,   500 meter: 5th,   1000 meter: 4th,   1500 meter: 6th
20/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardMen Junior B
    Overall Ranking: 9th,   500 meter: 4th,   1000 meter: 12th,   1500 meter: 10th
10/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyJUN B MEN
    Overall Ranking: 15th,   500 meter: 11th,   1000 meter: 9th,   1500 meter: 13th
18/11/23Rostock GERNational League GER - Deutschland Cup 2LG1
    Overall Ranking: 5th,   500 meter: 4th,   777 meter: 9th,   1000 meter: 4th
25/11/23Leeuwarden NEDISU Junior World Cup 1Men
    1000 meter (1): 29th,   1000 meter (2): 29th
02/12/23Leeuwarden NEDISU Junior World Cup 2Men
    500 meter (1): 28th,   1000 meter: 29th
29/12/23Dresden GERNational Championships GermanyHerren
    500 meter: 5th,   1000 meter: 5th,   1500 meter: 7th
19/01/24Gangwon KORWinter Youth Olympic GamesMen
    500 meter: 28th,   1000 meter: 22nd,   1500 meter: 34th
17/02/24Heerenveen NEDISU Junior World Cup 3Men
    500 meter: 44th,   1000 meter: 32nd,   1500 meter (1): 34th,   1500 meter (2): 25th
22/02/24Gdansk POLISU World Junior ChampionshipsMen
    1500 m: 47th

Results in season 2023/2024:
500 meter
43.69429/12/23Dresden GERNational Championships GermanySemi Final, Group 1 
43.73710/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyHeats, Group 1 
43.75822/01/24Gangwon KORWinter Youth Olympic GamesHeats, Group 1 
43.84330/12/23Dresden GERNational Championships GermanyFinal, Group 1 
43.89110/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyQuarter Finals, Group 1 
44.00107/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1Semi Final, Group 1 
44.13602/12/23Leeuwarden NEDISU Junior World Cup 2Heats 
44.52707/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1Quarter Finals, Group 1 
44.66507/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1Final, Group 2 
44.73121/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
44.76718/11/23Rostock GERNational League GER - Deutschland Cup 2Semi Final, Group 1 
44.78520/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
45.54823/09/23Dresden GERInternational Invitation Cup GermanyQuarter Finals, Group 1 
45.69618/11/23Rostock GERNational League GER - Deutschland Cup 2Quarter Finals, Group 1 
1:01.78421/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
1:05.39223/09/23Dresden GERInternational Invitation Cup GermanyFinal, Group 4 
1:06.64102/12/23Leeuwarden NEDISU Junior World Cup 2Rep Quarter Finals 
1:08.81402/12/23Leeuwarden NEDISU Junior World Cup 2Rep Semi Finals 
1:10.64418/11/23Rostock GERNational League GER - Deutschland Cup 2Final, Group 1 
 
777 meter
1:13.90419/11/23Rostock GERNational League GER - Deutschland Cup 2Final, Group 3 
1:14.39719/11/23Rostock GERNational League GER - Deutschland Cup 2Quarter Finals, Group 1 
P19/11/23Rostock GERNational League GER - Deutschland Cup 2Semi Final, Group 1 
 
1000 meter
1:28.35512/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyFinal, Group 2 
1:29.42126/11/23Leeuwarden NEDISU Junior World Cup 1Heats 
1:29.85108/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1Semi Final, Group 1 
1:30.01625/11/23Leeuwarden NEDISU Junior World Cup 1Heats 
1:30.56803/12/23Leeuwarden NEDISU Junior World Cup 2Rep Quarter Finals 
1:31.01721/01/24Gangwon KORWinter Youth Olympic GamesHeats, Group 1 
1:31.09729/12/23Dresden GERNational Championships GermanySemi Final, Group 1 
1:31.92725/11/23Leeuwarden NEDISU Junior World Cup 1Rep Semi Finals 
1:31.96418/11/23Rostock GERNational League GER - Deutschland Cup 2Semi Final, Group 1 
1:32.01011/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyQuarter Finals, Group 1 
1:32.39603/12/23Leeuwarden NEDISU Junior World Cup 2Heats 
1:32.63924/09/23Dresden GERInternational Invitation Cup GermanySemi Final, Group 2 
1:33.26517/02/24Heerenveen NEDISU Junior World Cup 3Rep Quarter Finals 
1:35.07124/09/23Dresden GERInternational Invitation Cup GermanyQuarter Finals, Group 1 
1:35.08625/11/23Leeuwarden NEDISU Junior World Cup 1Rep Quarter Finals 
1:36.42121/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:37.11922/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 3 
1:37.14917/02/24Heerenveen NEDISU Junior World Cup 3Heats 
1:37.29908/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1Final, Group 1 
1:38.90011/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyHeats, Group 1 
1:41.32124/09/23Dresden GERInternational Invitation Cup GermanyFinal, Group 4 
1:44.85908/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1Quarter Finals, Group 1 
1:46.56818/11/23Rostock GERNational League GER - Deutschland Cup 2Quarter Finals, Group 1 
1:48.34330/12/23Dresden GERNational Championships GermanyFinal, Group 1 
P21/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
P18/11/23Rostock GERNational League GER - Deutschland Cup 2Final, Group 1 
 
1500 meter
2:25.92707/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1Final, Group 1 
2:27.68622/02/24Gdansk POLISU World Junior ChampionshipsHeats 
2:28.14223/09/23Dresden GERInternational Invitation Cup GermanyFinal, Group 3 
2:28.62907/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1Semi Final, Group 1 
2:30.49810/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophySemi Final, Group 1 
2:32.33524/02/24Gdansk POLISU World Junior ChampionshipsRep. Quarterfinals 
2:33.30320/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
2:33.47018/02/24Heerenveen NEDISU Junior World Cup 3Rep Semi Finals 
2:37.05418/02/24Heerenveen NEDISU Junior World Cup 3Quarter Finals 
2:39.80720/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 2 
2:40.41029/12/23Dresden GERNational Championships GermanySemi Final, Group 1 
2:45.15420/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
2:56.60130/12/23Dresden GERNational Championships GermanyFinal, Group 1 
2:59.28810/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyQuarter Finals, Group 1 
P10/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyFinal, Group 2 
P20/01/24Gangwon KORWinter Youth Olympic GamesQuarter Finals, Group 1 
 
2000 meter relay
2:48.20330/12/23Dresden GERNational Championships GermanyFinal, Group 1 
(Mix 2: Moritz Hartmann, Lukas Kobuch, Paula Kuhnt Torzewski, Clemens Pfropper)
2:51.59308/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1Final, Group 1 
(Zetzsche: Jonas Hammermüller, Moritz Hartmann, Paula Kuhnt Torzewski, Bent Schoob)
 
3000 meter relay
4:20.63608/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1Final, Group 1 
(Novodna: Samuel Füssinger, Moritz Hartmann, Yanghun Ben Jung, Moritz Kühnrich)
4:25.08519/11/23Rostock GERNational League GER - Deutschland Cup 2Final, Group 1 
(Mix 2: Lisa Eckstein, Moritz Hartmann, Bent Schoob, Franziska Zander)
4:27.44711/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophySemi Final, Group 1 
(Germany: Moritz Hartmann, Brandon Jahn, Lukas Kobuch, Rafael Schlossareck)
4:29.10423/02/24Gdansk POLISU World Junior ChampionshipsQuarterfinals 
(GERMANY: Moritz Hartmann, Brandon Jahn, Lukas Kobuch, Rafael Schlossareck)
4:37.92002/12/23Leeuwarden NEDISU Junior World Cup 2Semi FinalsVideo
(Germany: Moritz Hartmann, Brandon Jahn, Lukas Kobuch, Emil Koch)
P17/02/24Heerenveen NEDISU Junior World Cup 3Semi Finals 
(Germany: Moritz Hartmann, Lukas Kobuch, Emil Koch, Rafael Schlossareck)
P30/12/23Dresden GERNational Championships GermanyFinal, Group 1 
(Mix 1: Jonas Hammermüller, Moritz Hartmann, Svea Rothe, Rafael Schlossareck)
 

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Skate-Tec
Sebra Sports
Engo
Kilimanjaro
Impakt Sport
Web-TV
Bioracer
Eraton