Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Athletes
This website is a service of PB-Event
 

Biographical data for:   Frida KISSMANN

Name: Frida Kissmann
Gender: Female
Age Category: Junior C (2023/2024)
Home Country: Germany
Club: ESV Turbine Rostock, Rostock
 
Graphs: 2023/2024 | Last 4 years
 
Results: Season 28/29
Season 2016/2017
Season 2017/2018
Season 2018/2019
Season 2020/2021
Season 2021/2022
Season 2022/2023
Season 2023/2024

Personal records:
222 meter38.73701/10/17Rostock GERClub League ESV Turbine Rostock no.1
333 meter33.98812/03/22Rostock GERNational Championships Germany
500 meter47.33524/03/19Rostock GERLandesmeisterschaften 2024
777 meter1:19.27022/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun Award
1000 meter1:40.82804/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)
1500 meter2:44.11017/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)

Classifications in season 2023/2024:
29/07/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thWomen Junior C
    Overall Ranking: 3rd
07/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1LG 2
    Overall Ranking: 9th,   500 meter: 10th,   777 meter: 7th,   1000 meter: 7th
20/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardWomen Junior C
    Overall Ranking: 8th,   500 meter: 4th,   777 meter: 11th,   1000 meter: 13th
17/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Women Junior C
    Overall Ranking: 13th,   500 meter: 21st,   1000 meter: 10th,   1500 meter: 17th
12/12/23Rostock GERETR-Club-CompetitionLG 1
    Overall Ranking: 4th,   500 meter: 4th,   1000 meter: 4th
20/01/24Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 3LG3
    500 meter: 10th,   1500 meter: 11th
02/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Women Junior C
    Overall Ranking: 14th,   500 meter: 9th,   1000 meter: 11th,   1500 meter: 13th
01/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Women Junior C
    500 meter: 31st,   1000 meter: 10th,   1500 meter: 20th
09/03/24Rostock GERNational Championships Juniors GermanyJuniorinnen C
    500 meter: 2nd,   777 meter: 2nd,   1000 meter: 5th
19/03/24Rostock GERLandesmeisterschaften 2024A/B/C/S
    Overall Ranking: 2nd,   500 meter: 2nd,   1000 meter: 2nd

Results in season 2023/2024:
500 meter
47.33524/03/19Rostock GERLandesmeisterschaften 2024Finale, Gruppe A 
47.93309/03/24Rostock GERNational Championships Juniors GermanyFinal, Group 1 
47.94812/12/23Rostock GERETR-Club-CompetitionFinale, Gruppe A 
48.03824/03/19Rostock GERLandesmeisterschaften 2024Halb Finale, Gruppe A 
48.08209/03/24Rostock GERNational Championships Juniors GermanySemi Final, Group 1 
48.25703/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
48.38018/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 3 
48.42003/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, A 
48.52421/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
48.56221/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
48.60318/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 5 
48.87820/01/24Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 3Quarter Finals, Group 1 
48.89320/01/24Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 3Final, Group 3 
48.96702/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Heats, A 
49.03112/12/23Rostock GERETR-Club-CompetitionHalb Finale, Gruppe A 
49.37702/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Quarter Finals, Group 2 
49.37807/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1Quarter Finals, Group 1 
49.41307/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1Semi Final, Group 2 
49.53118/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 2 
49.60920/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
49.66807/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1Final, Group 3 
50.58905/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thSemi Final, Group 1 
51.96605/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thQuarter Finals, Group 1 
1:02.91905/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 1 
1:14.30403/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, B 
P20/01/24Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 3Semi Final, Group 1 
 
777 meter
1:19.27022/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
1:19.49408/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1Final, Group 2 
1:19.80921/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:19.92208/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1Semi Final, Group 1 
1:20.10110/03/24Rostock GERNational Championships Juniors GermanySemi Final, Group 1 
1:20.11410/03/24Rostock GERNational Championships Juniors GermanyFinal, Group 1 
1:20.22722/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 3 
1:22.91108/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1Quarter Finals, Group 1 
 
1000 meter
1:40.82804/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, C 
1:41.28103/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Semi Final, Group 1 
1:42.38912/12/23Rostock GERETR-Club-CompetitionSuper Final, Gruppe A 
1:43.38807/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1Quarter Finals, Group 1 
1:43.96920/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:44.21507/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1Semi Final, Group 1 
1:44.47624/03/19Rostock GERLandesmeisterschaften 2024Super Final, Gruppe A 
1:44.87219/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 2 
1:46.59204/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thSemi Final, Group 1 
1:46.70007/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1Final, Group 2 
1:46.85019/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 1 
1:46.85502/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Heats, Group 1 
1:47.64909/03/24Rostock GERNational Championships Juniors GermanySemi Final, Group 1 
1:47.69620/01/24Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 3Semi Final, Group 1 
1:47.96002/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Quarter Finals, Group 1 
1:47.96804/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 2 
1:49.04418/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Heats, Group 1 
1:50.61003/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, A 
1:57.35004/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
2:07.50004/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thQuarter Finals, Group 1 
P20/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
P03/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Final, Group 2 
 
1500 meter
2:44.11017/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 3 
2:44.69520/01/24Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 3Final, Group 2 
2:48.02017/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 1 
2:51.07202/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
2:55.54401/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Semi Final, Group 1 
2:56.96102/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, B 
2:58.55601/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Quarter Finals, Group 1 
 
3000 meter relay
YC08/10/23Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 1Final, Group 1 
(ETR: Justus Bauer, Frida Kissmann, Charlotte Schulz, Franziska Zander)
P21/01/24Dresden GERNational League GER - Deutschland Cup 3Final, Group 1 
(Rostock: Justus Bauer, Frida Kissmann, Bent Schoob, Charlotte Schulz)
 

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Impakt Sport
Eraton
Engo
Web-TV
Kilimanjaro
Bioracer
Skate-Tec
Sebra Sports