Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Athletes
This website is a service of PB-Event
 

Biographical data for:   Floris SCHOUTEN

Name: Floris Schouten
Gender: Male
Age Category: Junior F (2023/2024)
Club: Indoor Hardrij Club Leiden, Leiden
 
Graphs: 2023/2024 | Last 4 years
 
Results: Season 2022/2023
Season 2023/2024

Personal records:
222 meter27.04723/03/24Leiden NEDArie Ravensbergen Bokaal
333 meter39.6004/02/24Alkmaar NEDRegional League NED West 4
500 meter59.50331/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun Award

Classifications in season 2023/2024:
29/07/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thMen Junior F
    Overall Ranking: 2nd,   222 meter: 2nd,   333 meter: 2nd,   500 meter: 1st
29/07/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thJunior F
    Overall Ranking: 2nd,   222 meter: 2nd,   333 meter: 2nd,   500 meter: 1st
30/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialJunior F
    Overall Ranking: 1st,   222 meter: 1st,   333 meter: 1st,   333 meter(2): 1st
30/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialMen Junior F
    Overall Ranking: 1st,   222 meter: 1st,   333 meter: 1st,   333 meter(2): 1st
21/10/23Groningen NEDAutumn TournamentJunior F
    Overall Ranking: 1st,   222 meter: 1st,   333 meter: 1st
18/11/23Dordrecht NEDRegional League West 1Junior F
    Overall Ranking: 1st,   444 meter: 1st
25/11/23Den Haag NEDRegional League West 2Junior F
    Overall Ranking: 1st,   444 meter: 1st
21/01/24Utrecht NEDRegional League NED West 3 - Sebra Sports CupJunior F
    Overall Ranking: 1st,   444 meter: 1st
04/02/24Alkmaar NEDRegional League NED West 4Junior F
    Overall Ranking: 1st,   444 meter: 1st
18/02/24Alkmaar NEDRegional League NED West 5 - Sebra Sports CupJunior F
    Overall Ranking: 1st,   444 meter: 1st
23/03/24Leiden NEDArie Ravensbergen BokaalJongens jun F
    222 meter: 1st
30/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardJunior F
    Overall Ranking: 1st,   222 meter: 1st,   222 meter: 1st,   222 meter: 1st,   333 meter: 1st,   333 meter: 1st,   333 meter: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st
30/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardJunior F Boys
    Overall Ranking: 1st,   222 meter: 1st,   222 meter: 1st,   222 meter: 1st,   333 meter: 1st,   333 meter: 1st,   333 meter: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st
30/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardJunior F Girls
    Overall Ranking: 1st,   222 meter: 1st,   222 meter: 1st,   222 meter: 1st,   333 meter: 1st,   333 meter: 1st,   333 meter: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st

Results in season 2023/2024:
222 meter
27.04723/03/24Leiden NEDArie Ravensbergen BokaalHalve Finales, Groep 1 
27.06823/03/24Leiden NEDArie Ravensbergen BokaalFinale, Groep 1 
27.55531/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardFinal, Group 1Video
28.1418/02/24Alkmaar NEDRegional League NED West 5 - Sebra Sports CupQuarter Finals, Group 1 
28.46731/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
28.4904/02/24Alkmaar NEDRegional League NED West 4Quarter Finals, Group 1 
28.5521/10/23Groningen NEDAutumn TournamentFinal, Group 1 
28.80530/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
28.8121/01/24Utrecht NEDRegional League NED West 3 - Sebra Sports CupQuarter Finals, Group 1 
28.8521/10/23Groningen NEDAutumn TournamentSemi Final, Group 1 
29.12301/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 1 
29.16404/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thSemi Final, Group 1 
29.25025/11/23Den Haag NEDRegional League West 2Kwart Finales, Groep 1 
29.34023/03/24Leiden NEDArie Ravensbergen BokaalKwart Finales, Groep 1 
29.3818/11/23Dordrecht NEDRegional League West 1Quarter Finals, Group 1 
29.83530/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialSemi Final, Group 1 
30.01605/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 1 
 
333 meter
39.6004/02/24Alkmaar NEDRegional League NED West 4Semi Final, Group 1 
40.33330/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardFinal, Group 1Video
40.51830/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
40.9418/02/24Alkmaar NEDRegional League NED West 5 - Sebra Sports CupSemi Final, Group 1 
41.37130/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
41.4021/01/24Utrecht NEDRegional League NED West 3 - Sebra Sports CupSemi Final, Group 1 
42.0421/10/23Groningen NEDAutumn TournamentFinal, Group 1 
42.4618/11/23Dordrecht NEDRegional League West 1Semi Final, Group 1 
42.60025/11/23Den Haag NEDRegional League West 2Halve Finales, Groep 1 
42.7921/10/23Groningen NEDAutumn TournamentSemi Final, Group 1 
43.18030/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 1 
43.41905/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 1 
43.55901/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 1 
43.95405/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thSemi Final, Group 1 
44.09330/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialSemi Final, Group 1 
44.20001/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialSemi Final, Group 1 
 
444 meter
53.1304/02/24Alkmaar NEDRegional League NED West 4Final, Group 1 
53.2618/02/24Alkmaar NEDRegional League NED West 5 - Sebra Sports CupFinal, Group 1 
55.3421/01/24Utrecht NEDRegional League NED West 3 - Sebra Sports CupFinal, Group 1 
56.5518/11/23Dordrecht NEDRegional League West 1Final, Group 1 
57.80025/11/23Den Haag NEDRegional League West 2Finale, Groep 1 
 
500 meter
59.50331/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardSuper Final, Group 1Video
1:03.66104/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thSemi Final, Group 1 
1:04.90204/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 1 
 
1333 meter relay
3:22.0718/02/24Alkmaar NEDRegional League NED West 5 - Sebra Sports CupFinal, Group 1 
(T1: Pepijn Reinders, Floris Schouten, Amber Timmermans, Cato Van Coevorden)
3:49.04025/11/23Den Haag NEDRegional League West 2Finale, Groep 1 
(Team A: Lindy Bezemer, Kylian Bodijn, Elias Kool, Floris Schouten)
 
2000 meter relay
4:20.67623/03/24Leiden NEDArie Ravensbergen BokaalFinale, Groep 1 
(IHCL J3: Dorian de Haan, Floris Mingelen, Sam Scargo, Floris Schouten)
5:15.5418/11/23Dordrecht NEDRegional League West 1Final, Group 1 
(JF1: Kylian Bodijn, Abbhinav Nair, Floris Schouten, Ronja Van Der Kruijf, Quinn Wijbrandts)
P01/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 1 
(IHC Leiden: Miel Juffermans, Stijn Reinders, Sam Scargo, Floris Schouten)
 

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Bioracer
Web-TV
Engo
Impakt Sport
Eraton
Sebra Sports
Skate-Tec
Kilimanjaro