Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Athletes
This website is a service of PB-Event
 

Biographical data for:   Fabiènne VAN DER VELDT

Name: Fabiènne van der Veldt
Gender: Female
Age Category: Junior D (2023/2024)
Club: Indoor Hardrij Club Leiden, Leiden
 
Graphs: 2023/2024 | Last 4 years
 
Results: Season 2016/2017
Season 2017/2018
Season 2018/2019
Season 2020/2021
Season 2021/2022
Season 2022/2023
Season 2023/2024

Personal records:
222 meter27.08017/04/22Gent BELEaster Cup 40th - Special Jubilee edition-
333 meter34.8420/03/24Zoetermeer NEDClubkampioenschap YVZ
500 meter50.39302/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)
777 meter1:19.00419/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)
1000 meter1:44.83501/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)
1500 meter3:00.35820/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3

Classifications in season 2023/2024:
29/07/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thWomen Junior D
    Overall Ranking: 6th
30/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialWomen Junior D
    Overall Ranking: 2nd
14/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Divisie C
    Overall Ranking: 15th,   1000 meter: 15th
20/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardWomen Junior D
    Overall Ranking: 8th,   500 meter: 6th,   777 meter: 5th,   1000 meter: 7th
10/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyJUN D WOM
    Overall Ranking: 12th,   500 meter: 8th,   777 meter: 12th,   1000 meter: 9th
17/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Women Junior D
    Overall Ranking: 8th,   500 meter: 7th,   777 meter: 6th,   1000 meter: 9th
25/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Divisie D
    Overall Ranking: 13th,   500 meter: 13th
20/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Divisie C
    Overall Ranking: 3rd,   1500 meter: 3rd
21/01/24Utrecht NEDRegional League NED West 3 - Sebra Sports CupDivisie A
    Overall Ranking: 6th,   500 meter: 6th
02/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Women Junior D
    Overall Ranking: 5th,   500 meter: 11th,   777 meter: 5th,   1000 meter: 5th
17/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competitionMeisjes Junior D
    Overall Ranking: 3rd,   500 meter: 3rd,   777 meter: 3rd
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen Junior-D
    Overall Ranking: 2nd,   500 meter: 11th,   777 meter: 1st,   1000 meter: 1st
01/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Women Junior D
    Overall Ranking: 6th,   500 meter: 9th,   777 meter: 10th,   1000 meter: 4th
09/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Meisjes Pupillen
    333 meter: 6th,   500 meter: 12th
20/03/24Zoetermeer NEDClubkampioenschap YVZMeisjes junior D
    333 meter: 2nd,   333 meter: 2nd,   333 meter: 2nd,   500 meter: 2nd,   500 meter: 2nd,   500 meter: 2nd,   1000 meter: 2nd,   1000 meter: 2nd,   1000 meter: 2nd
20/03/24Zoetermeer NEDClubkampioenschap YVZJunior D
    333 meter: 2nd,   333 meter: 2nd,   333 meter: 2nd,   500 meter: 2nd,   500 meter: 2nd,   500 meter: 2nd,   1000 meter: 2nd,   1000 meter: 2nd,   1000 meter: 2nd
20/03/24Zoetermeer NEDClubkampioenschap YVZJongens Junior D
    333 meter: 2nd,   333 meter: 2nd,   333 meter: 2nd,   500 meter: 2nd,   500 meter: 2nd,   500 meter: 2nd,   1000 meter: 2nd,   1000 meter: 2nd,   1000 meter: 2nd
23/03/24Leiden NEDArie Ravensbergen BokaalMeisjes jun D
    500 meter: 4th
30/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardJunior D Women
    Overall Ranking: 5th,   500 meter: 5th,   777 meter: 5th,   1000 m SF: 5th

Results in season 2023/2024:
333 meter
34.8420/03/24Zoetermeer NEDClubkampioenschap YVZFinale, Groep 1 
35.0020/03/24Zoetermeer NEDClubkampioenschap YVZHalve Finales, Groep 1 
35.05509/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Kwart Finales, A 
35.08109/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Finale, B 
35.11609/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Halve Finales, A 
 
500 meter
50.39302/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Quarter Finals, Group 1 
50.68623/03/24Leiden NEDArie Ravensbergen BokaalHalve Finales, Groep 1 
50.9317/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competitionFinale, Groep 1 
51.02418/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 1 
51.04502/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Final, Group 2 
51.14023/03/24Leiden NEDArie Ravensbergen BokaalFinale, Groep 1 
51.15302/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Semi Final, Group 1 
51.1820/03/24Zoetermeer NEDClubkampioenschap YVZFinale, Groep 1 
51.21203/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, C 
51.28018/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 2 
51.28109/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Finale, C 
51.28511/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophySemi Final, Group 1 
51.32131/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardFinal, Group 1Video
51.44201/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 1 
51.44518/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 1 
51.73205/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 1 
51.77017/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Heats, Group 1 
51.78903/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, B 
51.87723/03/24Leiden NEDArie Ravensbergen BokaalKwart Finales, Groep 1 
52.01911/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyQuarter Finals, Group 1 
52.04621/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 2 
52.0720/03/24Zoetermeer NEDClubkampioenschap YVZHalve Finales, Groep 1 
52.1117/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competitionHalve Finales, Groep 1 
52.25501/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Heats, Group 1 
52.27209/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Halve Finales, B 
52.40811/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyHeats, Group 1 
52.4421/01/24Utrecht NEDRegional League NED West 3 - Sebra Sports CupQuarter Finals, Group 1 
52.45301/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialSemi Final, Group 1 
52.57205/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thSemi Final, Group 1 
52.58402/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Heats, A 
52.59621/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
52.62530/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
52.71620/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
52.73802/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, A 
52.92524/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 3Video
52.99301/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialQuarter Finals, Group 1 
53.0121/01/24Utrecht NEDRegional League NED West 3 - Sebra Sports CupSemi Final, Group 1 
53.0117/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competitionKwart Finales, Groep 1 
53.04725/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Semi Final, Group 2 
53.06825/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Final, Group 3 
53.10511/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyFinal, Group 2 
53.1321/01/24Utrecht NEDRegional League NED West 3 - Sebra Sports CupFinal, Group 2 
53.45231/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
53.98024/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
54.05605/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thQuarter Finals, Group 1 
1:01.51124/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
P25/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Quarter Finals, Group 1 
P09/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Kwart Finales, A 
 
777 meter
1:19.00419/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 1 
1:19.70017/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 1 
1:20.19719/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 1 
1:20.86322/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
1:21.0517/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competitionFinale, Groep 1 
1:21.44112/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyQuarter Finals, Group 1 
1:21.65530/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 1 
1:21.74904/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
1:21.76919/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 2 
1:21.83502/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Quarter Finals, Group 1 
1:21.87404/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, A 
1:21.99017/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 1 
1:22.22022/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:22.29521/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:22.58830/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialSemi Final, Group 1 
1:22.76830/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:22.83712/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyFinal, Group 3 
1:23.10025/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSuper Final, Group 1 
1:23.41330/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:23.43330/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialQuarter Finals, Group 1 
1:23.64103/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, A 
1:24.31518/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Heats, Group 1 
1:24.37602/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Heats, Group 1 
1:24.64204/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thQuarter Finals, Group 1 
1:25.10804/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 2 
1:25.13204/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thSemi Final, Group 1 
1:25.63011/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyHeats, Group 1 
1:35.05203/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Semi Final, Group 1 
2:02.90503/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Final, Group 2 
P30/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardFinal, Group 1Video
 
1000 meter
1:44.83501/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Final, Group 1Video
1:45.23802/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
1:46.26517/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 2 
1:47.42202/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, A 
1:47.5220/03/24Zoetermeer NEDClubkampioenschap YVZFinale, Groep 1 
1:47.52331/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardSuper Final, Group 1Video
1:48.17825/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:48.47825/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
1:49.32301/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Semi Final, Group 1 
1:49.48411/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophySemi Final, Group 1 
1:49.60614/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Finale, Groep 3 
1:49.63214/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Halve Finale, Groep 2 
1:49.99911/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyFinal, Group 2 
1:50.02120/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
1:50.65020/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:51.12020/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Semi Final, Groep 1 
1:52.44614/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Quarter Finals, Groep 1 
1:52.75224/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:53.26520/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Quarter Finals, Groep 1 
1:53.96901/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Quarter Finals, Group 1 
1:57.26011/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyQuarter Finals, Group 1 
 
1500 meter
3:00.35820/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Final, Groep 1 
 
2000 meter relay
3:15.26725/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
(IHCL: Annika Ouweneel, Larissa Reinders, Maartje Toornvliet, Fabiènne van der Veldt)
3:16.01925/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Final, Group 1 
(MR Team 2: Lisa Den Hertog, Pien Kooijman, Fabiènne van der Veldt, Lieve Willemsen)
3:19.44823/03/24Leiden NEDArie Ravensbergen BokaalFinale, Groep 1 
(IHCL M1: Annika Ouweneel, Larissa Reinders, Maartje Toornvliet, Fabiènne van der Veldt)
3:19.9217/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competitionFinale, Groep 1 
(YVZIHCL: Fleur Hartveld, Tirza Stenneke, Maartje Toornvliet, Fabiènne van der Veldt)
3:22.92124/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
(IHCL: Annika Ouweneel, Larissa Reinders, Maartje Toornvliet, Fabiènne van der Veldt)
3:26.6821/01/24Utrecht NEDRegional League NED West 3 - Sebra Sports CupFinal, Group 1 
(TEAM 4: Ids Crebas, Oskar Loman, Vincent Meulmeester, Fabiènne van der Veldt)
P01/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 2 
(IHCL2: Annika Ouweneel, Larissa Reinders, Maartje Toornvliet, Fabiènne van der Veldt)
 
3000 meter relay
5:07.37220/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Final, Groep 1 
(TEAM 3: Emma Arns, Bo Hoogvorst, Amber van der Heide, Fabiènne van der Veldt)
5:11.49714/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Finale, Groep 1 
(Team F: Yteke Soepboer, Jade Van De Rest, Fabiènne van der Veldt, Leon Van Steinvoorn)
 

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Eraton
Bioracer
Skate-Tec
Engo
Kilimanjaro
Impakt Sport
Sebra Sports
Web-TV