Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLDCUP - Moscow, Russia - 11-13 February 2011
Preliminaries 1000m (2) Men
10 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 28 skaters)
Race 86 (1 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
163
Evgeny KOZULIN
RUS
1:31.428
Q
2.
119
LIU Xianwei
CHN
1:31.440
Q
3.
108
Assen YORDANOV
BUL
1:33.941
4.
103
Aliaksandr ANTANENKA
BLR
1:36.958
Race 87 (2 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
149
NOH Jinkyu
KOR
1:27.515
Q
2.
113
Guillaume BLAIS-DUFOUR
CAN
1:27.677
Q
3.
162
Ruslan ZAKHAROV
RUS
1:27.796
q
4.
142
Davide VISCARDI
ITA
1:31.212
Race 88 (3 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
114
Michael GILDAY
CAN
1:28.803
Q
2.
134
Anthony DOUGLAS
GBR
1:29.495
Q
3.
166
Vyacheslav KURGINYAN
RUS
1:29.563
q
4.
137
BURJÁN Csaba
HUN
1:29.738
Race 89 (4 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
115
Rémi BEAULIEU-TINKER
CAN
1:29.873
Q
2.
123
Thibaut FAUCONNET *
FRA
1:29.883
Q
3.
139
Matteo COMPAGNONI
ITA
1:31.081
q
Race 90 (5 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
181
Anthony LOBELLO
USA
1:31.685
Q
2.
174
Ievgen GUTENOV
UKR
1:31.778
Q
3.
129
Robert BECKER
GER
1:31.781
q
Race 91 (6 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
180
Travis JAYNER
USA
1:29.090
Q
2.
150
UM Cheon-Ho
KOR
1:29.203
Q
3.
127
Paul HERRMANN
GER
1:29.419
q
4.
173
Dmytro POLTAVETS
UKR
1:29.568
Race 92 (7 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
131
Jack WHELBOURNE
GBR
1:31.366
Q
2.
157
Niels KERSTHOLT
NED
1:31.908
Q
3.
147
Keita WATANABE
JPN
1:32.000
q
4.
177
Valentyn DANILOVSKYI
UKR
1:32.645
Race 93 (8 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
143
Yuzo TAKAMIDO
JPN
1:27.590
Q
2.
182
Jonathan GARCIA
USA
1:27.786
Q
3.
155
Sjinkie KNEGT
NED
1:27.977
q
4.
105
Edin BRANKOVIC
BIH
1:30.230
Race 94 (9 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
120
YU Yongjun
CHN
1:30.256
Q
2.
144
Daisuke UEMURA
JPN
1:30.381
Q
3.
159
Christiaan BÖKKERINK
NED
1:31.642
q
4.
169
Serdar ILTIR
TUR
1:34.853
Race 95 (10 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
118
SONG Weilong
CHN
1:29.634
Q
2.
124
Maxime CHATAIGNIER
FRA
1:29.773
Q
3.
104
Maksim SIARHEYU
BLR
1:32.980
4.
170
Inan EREN
TUR
1:38.003
.
* Result of Thibaut Fauconnet is disqualified, see
ISU Communication 1725
(May 4, 2012)
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters