Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ETR JUNIOR COMPETITION - Rostock, Germany - 8-9 November 2014
Vorläufe 500 Meter Junior Gold
3 Races (the best skater of each race qualifies for the Finale, total 5 skaters)
Race 2, Gruppe A (1 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
4
Klemens NEUMANN
ETR
50.718
Q
2.
4
5
Konrad NEUMANN
ETR
50.893
q
3.
1
14
Tobias WIECHMANN
ETR
52.621
4.
5
6
Paul NITSCHE
ETR
53.261
5.
3
12
Anthony LOHSE
ETR
1:00.828
Race 3, Gruppe A (2 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
1
Janina BECKER
ETR
52.286
Q
2.
1
2
Jenny BRÜMMER
ETR
52.908
3.
3
7
Jarno POSSELT
ETR
53.002
4.
2
3
Leonie HERZOG
ETR
54.562
5.
5
10
Jonas ANTENEN
ETR
55.364
Race 4, Gruppe A (3 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
8
Arvid TSCHESCHE
ETR
50.289
Q
2.
4
13
Chantalle SCHLICHTING
ETR
51.568
q
3.
5
9
Paul ZITZEWITZ
ETR
54.983
4.
1
15
Lene ESCHER
ETR
58.186
5.
3
11
Niklas ESCHER
ETR
-
Finale 500 Meter Junior Gold
Race 5, Gruppe C (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
6
Paul NITSCHE
ETR
54.333
2.
4
10
Jonas ANTENEN
ETR
54.336
3.
3
3
Leonie HERZOG
ETR
54.505
4.
5
15
Lene ESCHER
ETR
58.217
5.
6
12
Anthony LOHSE
ETR
58.736
6.
2
11
Niklas ESCHER
ETR
58.810
Race 6, Gruppe B (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
7
Jarno POSSELT
ETR
52.736
3
2.
1
14
Tobias WIECHMANN
ETR
52.917
2
3.
2
2
Jenny BRÜMMER
ETR
53.026
1
4.
4
9
Paul ZITZEWITZ
ETR
54.731
Race 7, Gruppe A (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
8
Arvid TSCHESCHE
ETR
50.106
34
2.
3
5
Konrad NEUMANN
ETR
50.587
21
3.
2
4
Klemens NEUMANN
ETR
50.619
13
4.
4
13
Chantalle SCHLICHTING
ETR
51.925
8
5.
5
1
Janina BECKER
ETR
52.257
5
Distance Classification 500 Meter Junior Gold
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Finale, Gruppe A
1.
8
Arvid TSCHESCHE
ETR
1
34
1|1
50.106
2.
5
Konrad NEUMANN
ETR
2
21
2|2
50.587
3.
4
Klemens NEUMANN
ETR
3
13
1|3
50.619
4.
13
Chantalle SCHLICHTING
ETR
4
8
2|4
51.568
5.
1
Janina BECKER
ETR
5
5
1|5
52.257
Finale, Gruppe B
6.
7
Jarno POSSELT
ETR
1
3
3|1
52.736
7.
14
Tobias WIECHMANN
ETR
2
2
3|2
52.621
8.
2
Jenny BRÜMMER
ETR
3
1
2|3
52.908
9.
9
Paul ZITZEWITZ
ETR
4
3|4
54.731
Finale, Gruppe C
10.
6
Paul NITSCHE
ETR
1
4|1
53.261
11.
10
Jonas ANTENEN
ETR
2
5|2
54.336
12.
3
Leonie HERZOG
ETR
3
4|3
54.505
13.
15
Lene ESCHER
ETR
4
4|4
58.186
14.
12
Anthony LOHSE
ETR
5
5|5
58.736
15.
11
Niklas ESCHER
ETR
6
5|6
58.810
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters