Events
Oberstdorf-OSS
Amsterdam-MIST
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
WORLD CHAMPIONSHIPS - Montreal, Canada - 14-16 March 2014
 
Heats 1000 m Men
  10 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarterfinals, total 20 skaters)
 Race 84     (1 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.119 Thibaut FAUCONNET  FRA1:26.661Q
2.155 Vladimir GRIGOREV  RUS1:26.738Q
3.129 LOTH David Mano  HUN1:27.706 
4.161 Serhiy LIFYRENKO  UKR1:28.856
 Race 85     (2 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.124 Jack WHELBOURNE  GBR1:27.531Q
2.113 HAN Tianyu  CHN1:27.623Q
3.137 Takayuki MURATAKE  JPN1:28.601 
4.127 Pan To Barton LUI  HKG1:28.970
5.186 Yonaton Spenser SUBIN  ISR1:35.442
 Race 86     (3 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.115 WU Dajing  CHN1:27.663Q
2.166 Chris CREVELING  USA1:27.729Q
3.128 LIU Shaolin Sandor  HUN1:27.788 
4.147 Jekabs SAULITIS  LAT1:28.981
5.168 Alvaro PENA  ESP1:32.271
 Race 87     (4 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.143 LEE Hanbin  KOR1:27.429Q
2.114 SHI Jingnan  CHN1:27.506Q
3.141 Nurbergen ZHUMAGAZIYEV  KAZ1:27.704 
4.125 Paul HERRMANN  GER1:27.811
101 Jose Ignacio FAZIO  ARGDNS
 Race 88     (5 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.145 PARK Seyeong  KOR1:26.477Q
2.111 Olivier JEAN  CAN1:26.583Q
3.180 Yuri CONFORTOLA  ITA1:26.876 
4.149 Daan BREEUWSMA  NED1:27.203
5.160 Bo-Kai YANG  TPE1:35.901
 Race 89     (6 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.165 J.R. CELSKI  USA1:29.051Q
2.130 Vladislav BYKANOV  ISR1:29.213Q
3.138 Yoshiaki OGURO  JPN1:29.246 
4.162 Dmytro POLTAVETS  UKR1:29.597
5.117 Jakov DOMITREK  CRO1:33.389
 Race 90     (7 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.146 SIN Da Woon  KOR1:26.829Q
2.107 Charle COURNOYER  CAN1:26.946Q
3.133 Tommaso DOTTI  ITA1:28.086 
4.103 Nathaniel HENRY  AUS1:29.654
5.126 Robert SEIFERT  GER1:37.588
 Race 91     (8 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.153 Victor AN  RUS1:27.587Q
2.151 Sjinkie KNEGT  NED1:27.597Q
3.139 Daisuke UEMURA  JPN1:28.189 
4.105 Yauheni RYZHOU  BLR1:29.487
5.158 Lucas Jun Jie NG  SIN1:35.914
 Race 92     (9 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.109 Charles HAMELIN  CAN1:25.848Q
2.122 Richard SHOEBRIDGE  GBR1:26.462Q
3.102 Pierre BODA  AUS1:27.536 
4.104 Edin BRANKOVIC  BIH1:28.724
5.159 Miodrag POPOVIC  SRB1:39.568
 Race 93     (10 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.154 Semen ELISTRATOV  RUS1:27.793Q
2.152 Freek VAN DER WART  NED1:27.941Q
3.118 Vojtech LOUDIN  CZE1:28.680 
4.106 Dimitar GEORGIEV  BUL1:30.509


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Eraton Race Timers
Bioracer
Web-TV
Skate-Tec
Engo
Kilimanjaro
Impakt Sport