Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLDCUP-1 - Calgary, Canada - 4-6 November 2016
Heats 500 m (1) Men
11 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarterfinals, total 18 skaters)
Race 24 (1 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
156
HONG Kyunghwan
KOR
41.580
Q
2.
10
SHI Jingnan
CHN
41.728
q
3.
96
OLAH Bence
HUN
41.962
4.
143
Jacob JANSSON
SWE
42.236
5.
147
Nico ANDERMANN
AUT
43.410
Race 25 (2 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
144
Victor AN
RUS
41.305
Q
2.
25
Richard SHOEBRIDGE
GBR
41.344
q
3.
28
Dennis VISSER
NED
42.179
4.
35
Pierre BODA
AUS
42.697
5.
115
Davut TAHTACI
TUR
-
Race 26 (3 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
27
KNOCH Viktor
HUN
41.534
Q
2.
179
Dylan HOOGERWERF
NED
42.217
3.
105
Billy SIMMS
GBR
42.415
4.
160
Michal DOMANSKI
POL
43.067
5.
48
Dominic ANDERMANN
AUT
44.381
Race 27 (4 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
36
Roberts ZVEJNIEKS
LAT
41.908
Q
2.
30
Felix SPIEGL
GER
42.228
3.
134
Tunay SIMSEK
TUR
44.457
4.
12
Denis NIKISHA
KAZ
-
Race 28 (5 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
LIU Shaoang
HUN
41.350
Q
2.
142
Gert-Jan GOEMINNE
BEL
42.105
3.
84
Andrea CASSINELLI
ITA
42.455
4.
149
Thibaut CROLET
FRA
42.890
5.
152
Sean MCANUFF
IRL
43.941
Race 29 (6 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
7
Samuel GIRARD
CAN
41.209
Q
2.
175
Ryan PIVIROTTO
USA
41.763
3.
181
XU Hongzhi
CHN
41.895
4.
58
Dan IWASA
JPN
43.078
5.
38
Lucas Jun Jie NG
SIN
45.002
Race 30 (7 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
101
Aidar BEKZHANOV
KAZ
41.588
Q
2.
31
Itzhak DE LAAT
NED
41.657
q
3.
121
Paul BEAUCHAMP
FRA
41.861
4.
173
Oleh HANDEI
UKR
43.921
5.
146
Simon FRANCIS
AUS
44.180
Race 31 (8 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
88
Thomas Insuk HONG
USA
41.512
Q
2.
29
Hyun Woo (Andy) JUNG
AUS
41.711
q
3.
153
Mattia ANTONIOLI
ITA
41.851
4.
120
Rino VANHOOREN
BEL
43.156
Race 32 (9 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
6
WU Dajing
CHN
41.172
Q
2.
177
William PREUDHOMME
CAN
41.255
q
3.
73
Yoshiaki OGURO
JPN
41.578
4.
174
Adam CALLISTER
USA
42.827
5.
138
Sidney K CHU
HKG
46.598
Race 33 (10 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
Charles HAMELIN
CAN
41.210
Q
2.
158
LIM Kyoungwon
KOR
41.358
q
3.
65
Thibaut FAUCONNET
FRA
41.477
4.
112
Ward PÉTRÉ
BEL
42.579
5.
161
Denis AYRAPETYAN
RUS
-
Race 34 (11 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
157
HWANG Daeheon
KOR
41.463
Q
2.
104
Abzal AZHGALIYEV
KAZ
41.622
q
3.
68
Hironobu MURATAKE
JPN
42.815
4.
49
Volodymyr HANDEI
UKR
43.210
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters