Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLDCUP / OLYMPIC QUALIFYING - Montreal, Canada - 5-8 November 2009
Races 1000 m Men
21 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Pre-Preliminaries, total 60 skaters)
Race 144 (1 of 21)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
137
Thibaut FAUCONNET
FRA
1:30.764
Q
2.
173
Yuzo TAKAMIDO
JPN
1:30.801
Q
3.
165
Vladislav BYKANOV
ISR
1:31.179
q
110
Artiom PATUTKIN
BLR
DNS
Race 145 (2 of 21)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
144
Tyson HEUNG
GER
1:31.450
Q
2.
181
Aidar BEKZHANOV
KAZ
1:31.693
Q
3.
229
Benjamin Lee STUTHRIDGE
RSA
1:40.748
118
Olivier JEAN
CAN
DQ
Race 146 (3 of 21)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
140
Maxime CHATAIGNIER
FRA
1:31.505
Q
2.
145
Sebastian PRAUS
GER
1:31.610
Q
3.
204
Blake SKJELLERUP
NZL
1:31.729
q
4.
196
BATSUURI Bazarsad
MGL
1:40.565
Race 147 (4 of 21)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
187
LEE Jung-Su
KOR
1:29.205
Q
2.
167
Nicolas BEAN
ITA
1:29.353
Q
3.
218
Oleksiy KOSHELENKO
UKR
1:31.474
q
Race 148 (5 of 21)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
221
Travis JAYNER
USA
1:28.829
Q
2.
111
Pieter GYSEL
BEL
1:29.140
Q
3.
104
Noah ESSAGHIR
AUS
1:30.991
q
4.
112
Edin BRANKOVIC
BIH
1:31.232
Race 149 (6 of 21)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
171
Nicola RODIGARI
ITA
1:32.208
Q
2.
198
Niels KERSTHOLT
NED
1:32.456
Q
3.
109
Siarhei YAKUSHKOU
BLR
1:34.761
q
4.
195
GANTUMUR Munkhdori
MGL
1:37.483
Race 150 (7 of 21)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
220
Apolo Anton OHNO
USA
1:34.822
Q
2.
186
SUNG Si-Bak
KOR
1:34.970
Q
3.
228
Andrej VALACH
SVK
1:35.688
q
4.
192
Jekabs SAULITIS
LAT
1:36.194
Race 151 (8 of 21)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
189
KWAK Yoon-Gy
KOR
1:29.630
Q
2.
139
Jean Charles MATTEI
FRA
1:31.306
Q
3.
106
Andre PULEC
AUT
1:33.498
q
4.
133
Ivan DOLINIC
CRO
1:36.240
Race 152 (9 of 21)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
191
Haralds SILOVS
LAT
1:30.998
Q
2.
101
Jeremy BECK
AUS
1:31.940
Q
3.
205
Matthew FULLER
NZL
1:33.231
q
163
Subodh PATIL
IND
DNS
Race 153 (10 of 21)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
197
Sjinkie KNEGT
NED
1:38.586
Q
2.
102
Lachlan HAY
AUS
1:39.161
Q
3.
123
Mackenzie BLACKBURN
TPE
1:39.335
4.
156
Pan To Barton LUI
HKG
1:40.112
Race 154 (11 of 21)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
176
Fumihiko KAKUBARI
JPN
1:31.633
Q
2.
159
GALAMBOS Gábor
HUN
1:31.774
Q
3.
108
Aliaksandr ANTANENKA
BLR
1:33.298
q
4.
107
Matthias STELZMÜLLER
AUT
1:33.512
Race 155 (12 of 21)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
124
HAN Jialiang
CHN
1:31.594
Q
2.
206
Dariusz KULESZA
POL
1:32.568
Q
3.
216
Dmytro POLTAVETS
UKR
1:33.036
q
164
Gundmi V. RAGHAVENDRA
IND
DNS
Race 156 (13 of 21)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
168
Yuri CONFORTOLA
ITA
1:29.380
Q
2.
203
Mark JACKSON
NZL
1:30.071
Q
3.
185
Andrey SMETANIN
KAZ
1:31.898
q
4.
134
Boren ZUNAC
CRO
1:37.355
Race 157 (14 of 21)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
213
Semen ELISTRATOV
RUS
1:29.333
Q
2.
224
Anthony LOBELLO
USA
1:29.347
Q
3.
114
Assen PANDOV
BUL
1:29.717
q
4.
193
Ansis ROBS
LAT
1:30.314
Race 158 (15 of 21)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
119
François HAMELIN
CAN
1:28.995
Q
2.
217
Ievgen GUTENOV
UKR
1:30.796
Q
3.
115
Kiril PANDOV
BUL
1:31.616
q
Race 159 (16 of 21)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
117
Charles HAMELIN
CAN
1:30.630
Q
2.
130
SUI Baoku
CHN
1:30.884
Q
3.
151
Paul WORTH
GBR
1:33.177
q
Race 160 (17 of 21)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
125
SONG Weilong
CHN
1:33.268
Q
2.
150
Anthony DOUGLAS
GBR
1:33.400
Q
3.
180
Artur SULTANGALIYEV
KAZ
1:33.695
q
4.
166
Alexander SELEZNOV
ISR
1:37.116
Race 161 (18 of 21)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
143
Paul HERRMANN
GER
1:31.008
Q
2.
153
Tom IVESON
GBR
1:31.044
Q
3.
226
Milos VIGAS
SVK
1:31.141
q
4.
135
Vojtech LOUDIN
CZE
1:31.181
Race 162 (19 of 21)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
209
Bartosz KONOPKO
POL
1:30.241
Q
2.
200
Freek VAN DER WART
NED
1:30.397
Q
3.
122
Ping-Yuan TSAI
TPE
1:33.685
q
214
Vyacheslav KURGINYAN
RUS
DQ
Race 163 (20 of 21)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
157
DARÁZS Péter
HUN
1:31.279
Q
2.
178
Takahiro FUJIMOTO
JPN
1:31.336
Q
3.
207
Jakub JAWORSKI
POL
1:31.388
q
4.
227
Peter JELEN
SVK
1:32.208
Race 164 (21 of 21)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
160
KNOCH Viktor
HUN
1:31.833
Q
2.
215
Ruslan ZAKHAROV
RUS
1:32.063
Q
3.
136
Ondrej SUCHY
CZE
1:51.200
ADV
116
Assen YORDANOV
BUL
DQ
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters