Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
SAMSUNG ISU WORLD CUP - Sochi, Russia - 1-3 February 2013
Preliminaries 1500 m Men
9 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 25 skaters)
Race 19 (1 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
118
YU Yongjun
CHN
2:24.463
Q
2.
145
Andrea CASSINELLI
ITA
2:24.594
Q
3.
137
Daniel ZETZSCHE
GER
2:24.942
q
4.
191
Oleksiy KOSHELENKO
UKR
2:27.931
5.
107
Assen YORDANOV
BUL
2:31.396
126
Sébastien LEPAPE
FRA
DNS
Race 20 (2 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
163
KIM Yunjae
KOR
2:20.161
Q
2.
182
Ruslan ZAKHAROV
RUS
2:20.289
Q
3.
121
Vojtech LOUDIN
CZE
2:20.547
q
4.
128
Josh CHEETHAM
GBR
2:20.880
5.
188
Menderes EREN
TUR
2:21.489
6.
143
NAGY Konrad
HUN
2:22.518
Race 21 (3 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
122
Maxime CHATAIGNIER
FRA
2:25.976
Q
2.
190
Ievgen GUTENOV
UKR
2:26.686
Q
3.
185
Serdar ILTIR
TUR
2:27.483
q
4.
108
Daniel ZASTRYGOV
BUL
2:31.874
5.
196
Kyle CARR
USA
2:39.431
ADV
173
Jeroen SONNEVELD
NED
P
Race 22 (4 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
178
Semen ELISTRATOV
RUS
2:26.311
Q
2.
110
Charle COURNOYER
CAN
2:26.516
Q
3.
158
Aidar BEKZHANOV
KAZ
2:28.130
ADV
4.
194
Dmytro POLTAVETS
UKR
2:29.379
168
Roberto PUKITIS
LAT
P
Race 23 (5 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
112
Michael GILDAY
CAN
2:26.545
Q
2.
141
KNOCH Viktor
HUN
2:26.594
Q
3.
199
Travis JAYNER
USA
2:26.845
q
4.
169
Christiaan BÖKKERINK
NED
2:26.882
5.
135
Jonas KAUFMANN-LUDWIG
GER
2:27.906
6.
156
Fedor ANDREYEV
KAZ
2:27.989
Race 24 (6 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
166
NOH Jinkyu
KOR
2:23.262
Q
2.
152
Ryosuke SAKAZUME
JPN
2:23.317
Q
3.
133
Paul HERRMANN
GER
2:25.213
q
4.
147
Tommaso DOTTI
ITA
2:25.996
5.
138
Pan To Barton LUI
HKG
2:26.580
Race 25 (7 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
164
KWAK Yoon-Gy
KOR
2:22.564
Q
2.
198
Chris CREVELING
USA
2:22.737
Q
3.
125
Vincent JEANNE
FRA
2:23.346
q
4.
130
Richard SHOEBRIDGE
GBR
2:23.766
5.
175
Blake SKJELLERUP
NZL
2:25.592
Race 26 (8 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
115
HAN Tianyu
CHN
2:30.355
Q
2.
109
Guillaume BASTILLE
CAN
2:30.460
Q
3.
154
Daisuke UEMURA
JPN
2:30.503
4.
157
Abzal AZHGALIYEV
KAZ
2:31.019
5.
102
Armstrong LAZENBY
AUS
2:32.203
Race 27 (9 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
153
Yuzo TAKAMIDO
JPN
2:21.567
Q
2.
119
WANG Xingchun
CHN
2:21.596
Q
3.
146
Yuri CONFORTOLA
ITA
2:21.844
q
4.
171
Niels KERSTHOLT
NED
2:21.984
5.
104
Maksim SIARHEYU
BLR
2:25.524
6.
186
Inan EREN
TUR
2:26.921
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters