Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLDCUP / OLYMPIC QUALIFYING - Marquette, U.S.A. - 12-15 November 2009
Heats 5000 m Relay Men
5 Races (the best 2 teams of each race qualify for the Quarterfinals, total 12 skaters)
Race 194 (1 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
14
ITALY
ITA
6:46.425
Q
359
Nicolas BEAN
360
Yuri CONFORTOLA
363
Nicola RODIGARI
364
Roberto SERRA
2.
15
GERMANY
GER
6:47.582
Q
342
Paul HERRMANN
344
Robert SEIFERT
345
Sebastian PRAUS
347
Tyson HEUNG
3.
16
BULGARIA
BUL
7:07.609
311
Assen PANDOV
312
Assen YORDANOV
313
Kiril PANDOV
314
Victor DIMITROV
4.
17
UKRAINE
UKR
7:28.041
412
Dmytro POLTAVETS
413
Ievgen GUTENOV
414
Oleksiy KOSHELENKO
415
Anton SIMON
Race 195 (2 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
18
UNITED STATES
USA
6:53.814
Q
416
Anthony LOBELLO
417
Apolo Anton OHNO
419
Charles Ryan LEVEILLE
421
Travis JAYNER
2.
19
GREAT BRITAIN
GBR
6:59.601
Q
336
Anthony DOUGLAS
337
Tom IVESON
339
Jon ELEY
341
Paul WORTH
3.
20
AUSTRALIA
AUS
7:13.237
300
Jeremy BECK
301
Pierre BODA
302
Noah ESSAGHIR
303
Lachlan HAY
21
POLAND
POL
DQ
396
Adam FILIPOWICZ
397
Bartosz KONOPKO
398
Dariusz KULESZA
399
Jakub JAWORSKI
Race 196 (3 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
22
KOREA
KOR
6:56.489
Q
377
LEE Jung-Su
378
KIM Seoung Il
379
LEE Seung-Jae
381
KWAK Yoon-Gy
2.
23
RUSSIA
RUS
6:57.689
Q
402
Evgeny KOZULIN
404
Semen ELISTRATOV
405
Sergey PRANKEVICH
406
Vyacheslav KURGINYAN
3.
24
HUNGARY
HUN
7:07.152
349
BÉRES Bence
352
GALAMBOS Gábor
353
DARÁZS Péter
354
KNOCH Viktor
Race 197 (4 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
25
CHINA
CHN
6:52.000
Q
320
SUI Baoku
322
HAN Jialiang
323
SONG Weilong
325
LIU Xianwei
2.
26
NETHERLANDS
NED
6:52.002
Q
387
Daan BREEUWSMA
388
Freek VAN DER WART
390
Niels KERSTHOLT
392
Sjinkie KNEGT
3.
27
KAZAKHSTAN
KAZ
7:04.312
q
372
Aidar BEKZHANOV
373
Aslan DAUMOV
374
Azamat NURMAGAMBETOV
376
Artur SULTANGALIYEV
Race 198 (5 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
28
CANADA
CAN
6:50.899
Q
315
Charles HAMELIN
316
François HAMELIN
317
François-Louis TREMBLAY
318
Guillaume BASTILLE
2.
29
JAPAN
JPN
6:52.200
Q
365
Junji ITO
366
Jumpei YOSHIZAWA
368
Satoshi SAKASHITA
369
Takahiro FUJIMOTO
3.
30
FRANCE
FRA
6:52.362
q
330
Benjamin MACÉ
332
Jeremy MASSON
333
Maxime CHATAIGNIER
335
Thibaut FAUCONNET
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters