Events
Oberstdorf-OSS
StarClass-Amsterdam
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS 1 (BAS) - Milano, Italy - 8-10 October 2010
 
Preliminaries 500 meter Men Junior B
  9 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 24 skaters)
 Race 51, Group 1     (1 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3104 Alexis YANG  USF46.064Q
2.264 Billy SIMMS  MIRC46.562Q
3.138 Oliver KNÜPFER  EVD47.464q
 Race 52, Group 1     (2 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.142 Christoph SCHUBERT  EVD46.019Q
2.274 Triston ADAMS  NIRC46.219Q
3.479 Andrea TESCARI  SCP47.944q
4.352 Dennis KUNNE  IHCL49.928
 Race 53, Group 1     (3 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.366 Francesco BRUZZO  MSC47.416Q
2.131 Paul BEAUCHAMP  CVGH47.460Q
3.250 Bart SCHEPERS  HVHW49.228q
4.475 Callum MOSS  NIRC50.080
 Race 54, Group 1     (4 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.443 Mirco SCHLIMPERT  EVD46.590Q
2.133 Thibaut JEANNE  CVGH48.980Q
3.321 Eugenio SECCHI  BOR49.746 
4.212 Joey ASSER  ASCJE51.512
 Race 55, Group 1     (5 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.367 Lorenzo CONTI  MSC49.191Q
2.1105 Andries BOTS  YDS49.361Q
3.276 Nicholas LYNCH  NIRC51.099 
4.4102 Arjan KRAMER  TRL1:01.379
 Race 56, Group 1     (6 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.285 Mark PRINSEN  SCT47.330Q
2.355 René DE GROOT  IJA48.493Q
3.180 Michele MALFATTI  SCP48.827q
4.469 Matteo BEDOGNI  MSC51.936
 Race 57, Group 1     (7 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.286 Dennis VISSER  SCT48.626Q
2.119 Tomas GIACOMELLI  BOR48.674Q
3.390 Alexander DYK-STRÖMBERG  SKS48.785q
4.4110 Corentin CATOIRE  RPV49.621
 Race 58, Group 1     (8 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.460 Andrea CASSINELLI  ITT46.496Q
2.168 Claudio MILICI  MSC47.863Q
3.237 Dominik ELSTNER  EVD48.775q
4.399 Jaap SCHUURMANS  SVU49.701
 Race 59, Group 1     (9 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.220 Massimo GURINI  BOR48.392Q
2.132 Florian VALLIN  CVGH49.843Q
3.494 Davy BALCAEN  STKG49.977 
4.35 Pietro DE LORENZIS  AGO1:18.216


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Engo
Web-TV
Sebra Sports
Skate-Tec
Bioracer
Kilimanjaro
Impakt Sport
Eraton Race Timers