Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Athletes
This website is a service of PB-Event
 

Biographical data for:   Sterre DE WILDE

Name: Sterre De Wilde
Gender: Female
Age Category: Junior C (2023/2024)
Home Country: Belgium
Club: Ice Diamonds Antwerp , Deurne
 
Graphs: 2023/2024 | Last 4 years
 
Results: Season 2018/2019
Season 2021/2022
Season 2022/2023
Season 2023/2024

Personal records:
222 meter40.48222/12/18Turnhout BELNational Championships Belgium
333 meter38.93327/02/22Hasselt BELVlaams Kampioenschap
500 meter49.2110/02/24Deurne BELRegional League Beneluxcup 4
777 meter1:19.81923/03/24Deurne BELNational Championships Belgium
1000 meter1:43.9310/02/24Deurne BELRegional League Beneluxcup 4
1500 meter2:50.46401/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)

Classifications in season 2023/2024:
20/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardWomen Junior C
    Overall Ranking: 11th,   500 meter: 23rd,   777 meter: 8th,   1000 meter: 19th
17/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Women Junior C
    Overall Ranking: 31st,   500 meter: 28th,   1000 meter: 30th,   1500 meter: 32nd
26/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Junior ABC
    Overall Ranking: 7th,   500 meter: 7th
02/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Junior ABCSM Div A
    Overall Ranking: 12th,   500 meter: 11th,   1000 meter: 13th
17/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Junior ABCSM Div A
    Overall Ranking: 9th,   500 meter: 7th,   1000 meter: 12th
02/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Women Junior C
    Overall Ranking: 26th,   500 meter: 34th,   1000 meter: 31st,   1500 meter: 9th
10/02/24Deurne BELRegional League Beneluxcup 4Jun ABC/Sen Div A
    Overall Ranking: 5th,   500 meter: 5th,   1000 meter: 5th
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen Junior-A
    Overall Ranking: 13th,   500 meter: 20th,   500 meter: 20th,   500 meter: 20th,   500 meter: 20th,   1000 meter: 29th,   1000 meter: 29th,   1000 meter: 29th,   1000 meter: 29th
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen ABC
    Overall Ranking: 13th,   500 meter: 20th,   500 meter: 20th,   500 meter: 20th,   500 meter: 20th,   1000 meter: 29th,   1000 meter: 29th,   1000 meter: 29th,   1000 meter: 29th
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen Junior-B
    Overall Ranking: 13th,   500 meter: 20th,   500 meter: 20th,   500 meter: 20th,   500 meter: 20th,   1000 meter: 29th,   1000 meter: 29th,   1000 meter: 29th,   1000 meter: 29th
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen Junior-C
    Overall Ranking: 13th,   500 meter: 20th,   500 meter: 20th,   500 meter: 20th,   500 meter: 20th,   1000 meter: 29th,   1000 meter: 29th,   1000 meter: 29th,   1000 meter: 29th
01/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Women Junior C
    500 meter: 32nd,   1000 meter: 19th,   1500 meter: 36th
23/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumDivisie U14 Women
    500 meter: 5th,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st,   777 meter: 1st,   777 meter: 1st,   777 meter: 2nd,   1000 meter: 6th,   1000 meter: 6th,   1000 meter: 2nd
23/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumU14 Women
    500 meter: 5th,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st,   777 meter: 1st,   777 meter: 1st,   777 meter: 2nd,   1000 meter: 6th,   1000 meter: 6th,   1000 meter: 2nd
30/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardJunior C Women
    500 meter: 3rd,   777 meter: 3rd,   1000 m SF: 5th

Results in season 2023/2024:
500 meter
49.2110/02/24Deurne BELRegional League Beneluxcup 4Final, Group 2 
49.6010/02/24Deurne BELRegional League Beneluxcup 4Semi Final, Group 1 
49.73031/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardFinal, Group 1Video
49.7426/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Quarter Finals, Group 1 
49.9010/02/24Deurne BELRegional League Beneluxcup 4Quarter Final, Group 1 
50.01202/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Final, Group 7 
50.1926/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Final, Group 2 
50.20324/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 5 
50.4017/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Semi Final, Group 1 
50.45718/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 3 
50.4802/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Final, Group 3 
50.54430/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
50.6802/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Semi Final, Group 2 
50.68524/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
50.80202/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Quarter Finals, Group 2 
50.81003/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, B 
50.83118/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 6 
50.86202/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Semi Final, Group 4 
50.87520/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
50.9017/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Quarter Finals, Group 1 
51.0317/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Final, Group 2 
51.30831/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
51.35918/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 2 
51.51623/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumSemi Final, Group 1 
51.92502/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Heats, A 
52.09721/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 6 
57.8126/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Semi Final, Group 1 
1:00.73923/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumFinal, Group 1Video
1:01.3802/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Quarter Finals, Group 1 
1:08.70118/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Heats, Group 1 
P03/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, G 
P24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
 
777 meter
1:19.81923/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumFinal, Group 1Video
1:20.18030/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:20.22822/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 2 
1:20.64330/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardFinal, Group 1Video
1:21.57322/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:23.61723/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumFinal, Group 1Video
1:25.11930/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:44.99821/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
 
1000 meter
1:43.9310/02/24Deurne BELRegional League Beneluxcup 4Super Final, Group 1 
1:44.40319/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 7 
1:45.50403/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Semi Final, Group 2 
1:46.89019/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 3 
1:47.13520/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
1:47.38924/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:47.48902/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Heats, Group 1 
1:48.01204/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, B 
1:48.24304/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, G 
1:48.74303/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, A 
1:48.95231/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardSuper Final, Group 1Video
1:49.25902/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Quarter Finals, Group 1 
1:49.28023/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumFinal, Group 1Video
1:49.55318/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Heats, Group 1 
1:51.8202/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Super Final, Group 3 
1:53.1617/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Semi Final, Group 2 
1:57.2817/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Quarter Finals, Group 1 
2:01.3117/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Final, Group 3 
P20/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
P03/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Final, Group 4 
P23/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumSemi Final, Group 1 
 
1500 meter
2:50.46401/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Final, Group 6Video
2:52.88902/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, A 
2:53.65517/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 5 
2:57.21717/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 1 
3:37.45402/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
 
3000 meter relay
5:05.8917/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Final, Group 1 
(IDA: Sterre De Wilde, Thomas De Wilde, Mathias Eyckens, Hanne Rynders)
5:14.48024/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumFinal, Group 1Video
(: Sterre De Wilde, Hanne Rynders, Elisa Symoen)
5:14.5626/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Final, Group 1 
(Ice Diamonds Antwerp: Sterre De Wilde, Thomas De Wilde, Nils Declerck, Mathias Eyckens)
P24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
(IDA: Sterre De Wilde, Thomas De Wilde, Mathias Eyckens, Lotta Van Herck)
 

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Web-TV
Sebra Sports
Impakt Sport
Kilimanjaro
Engo
Eraton
Skate-Tec
Bioracer