Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Athletes
This website is a service of PB-Event
 

Biographical data for:   Femke VENEMA

Name: Femke Venema
Gender: Female
Age Category: Junior C (2023/2024)
Club: Schaats Vereniging Utrecht, Utrecht
 
Graphs: 2023/2024 | Last 4 years
 
Results: Season 2018/2019
Season 2021/2022
Season 2022/2023
Season 2023/2024

Personal records:
500 meter47.77810/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024
777 meter1:17.60722/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun Award
1000 meter1:41.46709/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024
1500 meter2:33.41410/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024

Classifications in season 2023/2024:
29/07/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thWomen Junior C
    Overall Ranking: 7th
14/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Divisie B
    Overall Ranking: 3rd,   1000 meter: 3rd
20/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardWomen Junior C
    Overall Ranking: 6th,   500 meter: 8th,   777 meter: 3rd,   1000 meter: 6th
10/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyJUN C WOM
    Overall Ranking: 14th,   500 meter: 14th,   1000 meter: 23rd,   1500 meter: 12th
17/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Women Junior C
    Overall Ranking: 18th,   500 meter: 22nd,   1000 meter: 24th,   1500 meter: 15th
25/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Divisie B
    Overall Ranking: 13th,   500 meter: 13th
14/01/24Leeuwarden NEDNational League NED-Top Cup2 (+WKJ-WC5)Divisie C
    1000 meter: 2nd
20/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Divisie B
    Overall Ranking: 5th,   1500 meter: 5th
02/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Women Junior C
    Overall Ranking: 10th,   500 meter: 7th,   1000 meter: 7th,   1500 meter: 14th
01/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Women Junior C
    500 meter: 11th,   1000 meter: 14th,   1500 meter: 6th
09/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Meisjes Junioren C
    500 meter: 5th,   1000 meter: 6th,   1500 meter: 5th

Results in season 2023/2024:
500 meter
47.77810/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Halve Finales 
48.29410/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Finale, A 
48.31303/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, A 
48.33503/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
48.54525/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Quarter Finals, Group 1 
48.57202/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Quarter Finals, Group 1 
48.63310/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Kwart Finales 
48.71002/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Semi Final, Group 2 
48.72010/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyQuarter Finals, Group 1 
48.90318/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 5 
48.97502/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Final, Group 3 
49.04503/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, B 
49.09410/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyHeats, Group 1 
49.11825/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Semi Final, Group 2 
49.22618/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 3 
49.36118/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 2 
49.55701/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Heats, Group 1 
49.76018/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Heats, Group 1 
49.76921/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
49.85102/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Heats, A 
49.90821/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 2 
49.94525/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Final, Group 3 
50.12605/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thQuarter Finals, Group 1 
50.67020/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
52.31605/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 2 
 
777 meter
1:17.60722/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
1:17.85822/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:19.68021/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
 
1000 meter
1:41.46709/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Halve Finales 
1:41.82604/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
1:41.95714/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Finale, Groep 1 
1:42.19303/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Semi Final, Group 2 
1:42.23804/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, B 
1:42.26120/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Quarter Finals, Groep 1 
1:42.52514/01/24Leeuwarden NEDNational League NED-Top Cup2 (+WKJ-WC5)Finale, Group 1 
1:42.94314/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Halve Finale, Groep 1 
1:43.12214/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Quarter Finals, Groep 1 
1:43.69109/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Finale, BVideo
1:43.76120/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:43.84603/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, A 
1:44.33909/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Kwart Finales 
1:44.82304/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thSemi Final, Group 1 
1:45.55703/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Final, Group 3 
1:45.56904/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 1 
1:45.80914/01/24Leeuwarden NEDNational League NED-Top Cup2 (+WKJ-WC5)Halve Finales, Group 1 
1:46.07004/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thQuarter Finals, Group 1 
1:46.08211/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyHeats, Group 1 
1:46.40620/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Semi Final, Groep 1 
1:46.69019/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 1 
1:47.42518/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Heats, Group 1 
1:47.59802/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Heats, Group 1 
1:47.86620/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:48.62202/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Quarter Finals, Group 1 
1:56.73314/01/24Leeuwarden NEDNational League NED-Top Cup2 (+WKJ-WC5)Kwart Finales, Group 1 
 
1500 meter
2:33.41410/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Halve Finales 
2:34.64610/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Finale, A 
2:39.19817/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 1 
2:41.29510/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophySemi Final, Group 1 
2:41.91617/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 3 
2:44.03110/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyFinal, Group 2 
2:45.71202/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
2:49.31801/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Quarter Finals, Group 1 
2:49.90801/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Final, Group 1Video
2:50.50001/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Semi Final, Group 1 
2:54.17520/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Final, Groep 1 
2:54.89810/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyQuarter Finals, Group 1 
2:56.99302/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, B 
 
2000 meter relay
3:16.04211/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophySemi Final, Group 1 
(Netherland 3: Tinne Bolsius, Lobke van Benthum, Femke Venema)
3:26.25214/01/24Leeuwarden NEDNational League NED-Top Cup2 (+WKJ-WC5)Finale 
(Team B: Toby Beukers, Neeltsje de Boer, Ruud de Groote, Femke Venema)
P25/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Final, Group 1 
(MR Team 9: Stefan Meijer, Ishan Olden, Sara van de Pol, Femke Venema)
 
3000 meter relay
4:33.47810/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Finale, A 
(SV Utrecht: Mijntje de Jong, Sara Ter Hart, Luna van Polen, Femke Venema)
4:39.34309/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Halve Finales 
(SV Utrecht: Mijntje de Jong, Sara Ter Hart, Luna van Polen, Femke Venema)
4:39.80014/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Finale, Groep 1 
(Team 8: Lars Dijck, Melissa Mooijman, Senne Van de Rest, Femke Venema)
4:49.82920/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Final, Groep 1 
(TEAM J: Louisa Loman, Roosmarijn Meinsma, Leon Van Steinvoorn, Femke Venema)
 

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Skate-Tec
Web-TV
Eraton
Bioracer
Kilimanjaro
Impakt Sport
Sebra Sports
Engo