Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Athletes
This website is a service of PB-Event
 

Biographical data for:   Anouk BERGMAN

Name: Anouk Bergman
Gender: Female
Age Category: Junior D (2023/2024)
Club: IJssportvereniging Alblasserwaard, Dordrecht
 
Graphs: 2023/2024 | Last 4 years
 
Results: Season 2021/2022
Season 2022/2023
Season 2023/2024

Personal records:
222 meter37.20012/02/22Dordrecht NEDRegiocompetitie West nr 3
333 meter55.05012/02/22Dordrecht NEDRegiocompetitie West nr 3
500 meter1:07.96025/11/23Den Haag NEDRegional League West 2
777 meter1:49.64816/04/23Amsterdam NEDGolden Sun Award - Silver M for Masters
1000 meter2:28.13115/04/23Amsterdam NEDGolden Sun Award - Silver M for Masters

Classifications in season 2023/2024:
21/10/23Groningen NEDAutumn TournamentGirls Junior D
    Overall Ranking: 18th,   500 meter: 18th,   777 meter: 18th
18/11/23Dordrecht NEDRegional League West 1Divisie C
    Overall Ranking: 17th,   500 meter: 17th
25/11/23Den Haag NEDRegional League West 2Divisie D
    Overall Ranking: 9th,   500 meter: 9th
21/01/24Utrecht NEDRegional League NED West 3 - Sebra Sports CupDivisie D
    Overall Ranking: 18th,   500 meter: 18th
04/02/24Alkmaar NEDRegional League NED West 4Divisie D
    Overall Ranking: 9th,   500 meter: 9th
30/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardJunior D Women
    500 meter: 20th,   777 meter: 22nd,   1000 m SF: 13th

Results in season 2023/2024:
500 meter
1:07.96025/11/23Den Haag NEDRegional League West 2Kwart Finales, Groep 1 
1:08.3304/02/24Alkmaar NEDRegional League NED West 4Semi Final, Group 1 
1:08.60025/11/23Den Haag NEDRegional League West 2Halve Finales, Groep 1 
1:08.70731/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
1:08.78531/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardFinal, Group 5Video
1:08.8621/01/24Utrecht NEDRegional League NED West 3 - Sebra Sports CupFinal, Group 4 
1:09.5821/01/24Utrecht NEDRegional League NED West 3 - Sebra Sports CupQuarter Finals, Group 1 
1:09.87025/11/23Den Haag NEDRegional League West 2Finale, Groep 2 
1:09.9021/01/24Utrecht NEDRegional League NED West 3 - Sebra Sports CupSemi Final, Group 2 
1:10.0504/02/24Alkmaar NEDRegional League NED West 4Quarter Finals, Group 1 
1:10.8918/11/23Dordrecht NEDRegional League West 1Final, Group 4 
1:11.5421/10/23Groningen NEDAutumn TournamentFinal, Group 4 
1:11.6618/11/23Dordrecht NEDRegional League West 1Semi Final, Group 2 
1:12.8221/10/23Groningen NEDAutumn TournamentSemi Final, Group 2 
1:13.0018/11/23Dordrecht NEDRegional League West 1Quarter Finals, Group 1 
1:14.09630/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
 
777 meter
1:50.14430/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardFinal, Group 5Video
1:52.90030/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:54.58830/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
1:57.3421/10/23Groningen NEDAutumn TournamentFinal, Group 3 
 
2000 meter relay
4:33.1404/02/24Alkmaar NEDRegional League NED West 4Final, Group 1 
(T19: Anouk Bergman, Dorian de Haan, Tirza. Rozeboom, Masha Sotskiy)
4:36.2118/11/23Dordrecht NEDRegional League West 1Final, Group 1 
(DE-T11: Anouk Bergman, Anna Meulmeester, Mia Scargo, Ize Schildmeijer)
4:36.5721/01/24Utrecht NEDRegional League NED West 3 - Sebra Sports CupFinal, Group 1 
(TEAM 14: Fedde Bennink, Anouk Bergman, Ize Schildmeijer, Masha Sotskiy)
4:59.10025/11/23Den Haag NEDRegional League West 2Finale, Groep 1 
(Team P: Mats Bakker, Anouk Bergman, Tara Giebels, Rosanne Widlund)
 

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Bioracer
Engo
Skate-Tec
Sebra Sports
Kilimanjaro
Eraton
Impakt Sport
Web-TV