Events
Hasselt StarClass
Almaty Worldcup-3
Almaty Worldcup-4
Dresden Worldcup-5
Gdansk-EC
Friuli EYOF
Dresden WJC
Bergamo StarClass
Leeuwarden StarClass
Heerenveen StarClass
Amsterdam-GSA
Amsterdam-MIST
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
WESTERN ELITE CIRCUIT 1 (OKTOBERFEST) - Calgary, AB, Canada - 14-16 October 2016
 
Final 1500 meter Men
 Race 123, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.102 Stijn DESMET  BEL2:26.91010000 
2.106 Marco Fritz SCHUMANN  SAS2:27.0258000
3.110 Jens ALMEY  BEL2:27.0676400
4.104 Rino VANHOOREN  BEL2:27.2385120
5.108 Benjamin THORNOCK  USA2:27.5944096
6.107 Keegan CHRIST  REG2:54.7313277
 Race 124, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.101 Keil HILLIS  ICH2:21.9812949 
2.111 Ian SMIBERT  CAM2:22.0772654
3.112 Samuel MCEACHRAN  CAM2:22.2152389
4.114 Brendan YAMADA  CSSA2:22.7022150
5.115 Nils ENGHOLM  TOR2:22.7651935
6.117 Thomas MELINE  FRA2:23.0371741
 Race 125, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.113 Cimon CHAREST-DESCHENES  QUE2:26.1531567 
2.121 Jackson HUNTER  CSSA2:26.2171411
3.105 Vincent GIRARD  QUE2:26.2411269
4.119 Tyler KROLL  USA2:26.9841143
5.118 Christian LIEBZEIT  MAN2:28.5991028
128 Paul CODERRE  CSSADNS
 Race 126, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.103 Jesse SLUSAR  NIP2:37.323833 
2.109 Aaron HEO  USA2:37.376750
3.130 Matej PEDERSON  BCA2:38.325675
4.120 Jason CLAGUE  NZL2:38.393607
5.116 Christopher POLJER-SO  BUR2:38.445546
6.123 Edin BRANKOVIC  BIH2:38.531492
 Race 127, Group 5     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.125 Einar AGDESTEIN  NOR2:36.774443 
2.133 Brandon BLACKELY  USA2:36.874398
3.129 Christopher JARDEN  NZL2:38.687359
4.124 Mitchell SCHRUM  ONT2:38.790323
5.127 Drake FOO  TOR2:39.724290
6.137 Neithan THOMAS  EDM2:42.223261
 Race 128, Group 6     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.140 Stephen MUIR  USA2:21.791235 
2.131 Westley YATES  CAM2:22.036212
3.126 Matthew DALY  GLO2:23.670191
4.145 Aaron COONEY  LET2:24.233171
5.144 Mathias BATHE  CSSA2:30.374154
6.139 Jackson CHRISTIE  INU2:46.636139
 Race 129, Group 7     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.141 Luke CULLEN  AUS2:35.396125 
2.135 Andrew HEO  USA2:35.573113
3.146 Lukas MACDONALD  VAN2:36.099101
4.136 Sebastian CANO  COL2:47.99791
5.138 Teunis TAKEMORI  BUR3:04.87482
142 Keanan ST.ROSE  PGBP74
 Race 130, Group 8     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.153 Benjamin CÔTÉ  EDM2:33.29566 
2.143 Connor DOUD  CSSA2:33.30360
3.148 Alex PAK  PCL2:33.85654
4.170 Keegan DUNBAR  CSSA3:09.23948
147 Anders JOHNSON  EDMP39
159 Wesley PARK  USAYC39
 Race 131, Group 9     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.157 Alex FISH  MJK2:30.13735 
2.156 Alexander GIANNOTTI  OA2:32.07332
3.149 Jan VERBRUGGEN  WES2:33.12529
4.150 Christopher LANGRIDGE  ONT2:38.69726
154 Sebastien CHAMPAGNE  CSSADNF21
151 Tahlon FLAMMA  RMP21
 Race 132, Group 10     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.132 Anton SHEKHTER  BUR2:43.59119 
2.155 Noah HYUN  PCL2:45.96617
3.161 Bryan LEON  BUR2:46.02815
4.158 Zachary LACROIX  CSSA2:46.20014
5.160 Cameron COPELAND  CSSA2:46.25412
6.162 Isaac SHERWOOD  CSSA2:46.58311
 Race 133, Group 11     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.163 Daniel GIANNOTTI  OA2:42.67210 
2.175 Hobbes HOLZER  OA2:42.7439
3.166 Adam DEVELLIS  OA2:48.0618
4.165 Alex Yefeng GE  BUR2:48.5297
167 Gavin STARCK  ALADNS7


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Web-TV
Eraton
Engo
Sebra Sports
Impakt Sport
Kilimanjaro
Bioracer
Skate-Tec