Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
KNSB INVITATION CUP - Den Haag, Netherlands - 4-6 September 2009
Heats 1500 meter Men
6 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Final, total 12 skaters)
Race 6 (1 of 6)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
105
Tyson HEUNG
GER
2:25.120
Q
2.
4
118
KNOCH Viktor
HUN
2:25.201
3.
5
111
Tom IVESON
GBR
2:25.272
4.
6
132
Björn POSTMA
NED
2:26.219
5.
1
123
Jekabs SAULITIS
LAT
2:27.298
6.
2
135
Knut ALSEMGEEST
NED-B
2:28.271
Race 7 (2 of 6)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
117
GALAMBOS Gábor
HUN
2:29.845
Q
2.
1
101
Paul HERRMANN
GER
2:29.879
3.
4
109
Paul WORTH
GBR
2:30.167
4.
6
128
Rudy KOEK
NED
2:31.735
5.
2
131
Jeroen SONNEVELD
NED-B
2:33.447
6.
3
122
Matthias STELZMÜLLER
AUT
2:38.892
Race 8 (3 of 6)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
108
Paul STANLEY
GBR
2:28.659
Q
2.
1
126
Niels KERSTHOLT
NED
2:28.734
3.
2
119
BÉRES Bence
HUN
2:28.912
4.
5
103
Robert BECKER
GER
2:29.512
5.
4
133
Christiaan BÖKKERINK
NED-B
2:30.105
Race 9 (4 of 6)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
102
Sebastian PRAUS
GER
2:28.550
Q
2.
3
116
DARÁZS Péter
HUN
2:28.600
3.
4
127
Freek VAN DER WART
NED
2:28.685
4.
1
129
Ingmar VAN RIEL
NED-B
2:28.730
5
113
Jack WHELBOURNE
GBR
DQ
Race 10 (5 of 6)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
6
107
Jon ELEY
GBR
2:26.434
Q
2.
2
121
Andre PULEC
AUT
2:27.852
3.
1
104
Torsten KRÖGER
GER
2:30.033
4.
5
120
OLAH Bence
HUN
2:30.752
5.
3
114
Ian UPCOTT
GBR
2:42.009
ADV
4
125
Daan BREEUWSMA
NED
DQ
Race 11 (6 of 6)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
112
Anthony DOUGLAS
GBR
2:27.069
Q
2.
5
130
Sjinkie KNEGT
NED
2:27.185
3.
6
106
Robert SEIFERT
GER
2:27.767
4.
1
134
Atze KERKHOF
NED-B
2:29.172
5.
4
124
Janis PIUSS
LAT
2:43.530
2
115
LOTH David Mano
HUN
DQ
Semi Final 1500 meter Men
3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 6 skaters)
Race 22 (1 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
6
101
Paul HERRMANN
GER
2:20.791
Q
2.
2
130
Sjinkie KNEGT
NED
2:20.822
3.
7
104
Torsten KRÖGER
GER
2:23.735
4.
4
135
Knut ALSEMGEEST
NED-B
2:25.704
5.
3
123
Jekabs SAULITIS
LAT
2:44.934
6.
1
107
Jon ELEY
GBR
3:08.262
5
117
GALAMBOS Gábor
HUN
DQ
Race 23 (2 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
105
Tyson HEUNG
GER
2:21.245
Q
2.
2
118
KNOCH Viktor
HUN
2:21.380
3.
5
126
Niels KERSTHOLT
NED
2:21.750
ADV
4.
3
111
Tom IVESON
GBR
3:22.993
4
108
Paul STANLEY
GBR
DQ
6
103
Robert BECKER
GER
DQ
Race 24 (3 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
102
Sebastian PRAUS
GER
2:24.039
Q
2.
4
116
DARÁZS Péter
HUN
2:24.213
3.
5
127
Freek VAN DER WART
NED
2:24.252
4.
1
112
Anthony DOUGLAS
GBR
2:24.450
5.
7
114
Ian UPCOTT
GBR
2:25.122
6.
2
121
Andre PULEC
AUT
2:34.556
7.
6
129
Ingmar VAN RIEL
NED-B
2:35.655
Final 1500 meter Men
Race 27, B (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
112
Anthony DOUGLAS
GBR
2:27.659
2.
5
111
Tom IVESON
GBR
2:27.838
3.
1
104
Torsten KRÖGER
GER
2:28.917
4.
4
135
Knut ALSEMGEEST
NED-B
2:29.494
2
127
Freek VAN DER WART
NED
DQ
Race 28, A (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
105
Tyson HEUNG
GER
2:20.452
34
2.
1
101
Paul HERRMANN
GER
2:20.580
21
3.
2
130
Sjinkie KNEGT
NED
2:20.866
13
4.
7
116
DARÁZS Péter
HUN
2:21.056
8
5.
4
118
KNOCH Viktor
HUN
2:21.813
5
5
126
Niels KERSTHOLT
NED
DQ
6
102
Sebastian PRAUS
GER
DQ
Distance Classification 1500 meter Men
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Final, A
1.
105
Tyson HEUNG
GER
1
34
1-1-0-1
2:20.452
2.
101
Paul HERRMANN
GER
2
21
2-1-0-2
2:20.580
3.
130
Sjinkie KNEGT
NED
3
13
3-2-0-2
2:20.822
4.
116
DARÁZS Péter
HUN
4
8
4-2-0-2
2:21.056
5.
118
KNOCH Viktor
HUN
5
5
5-2-0-2
2:21.380
6.
102
Sebastian PRAUS
GER
DQ
0-1-0-1
2:24.039
7.
126
Niels KERSTHOLT
NED
DQ
0-3-0-2
2:21.750
Final, B
8.
112
Anthony DOUGLAS
GBR
1
1-4-0-1
2:24.450
9.
111
Tom IVESON
GBR
2
2-4-0-3
2:25.272
10.
104
Torsten KRÖGER
GER
3
3-3-0-3
2:23.735
11.
135
Knut ALSEMGEEST
NED-B
4
4-4-0-6
2:25.704
12.
127
Freek VAN DER WART
NED
DQ
0-3-0-3
2:24.252
Semi Final
13.
114
Ian UPCOTT
GBR
5
5-0-5
2:25.122
14.
123
Jekabs SAULITIS
LAT
5
5-0-5
2:27.298
15.
107
Jon ELEY
GBR
6
6-0-1
2:26.434
16.
121
Andre PULEC
AUT
6
6-0-2
2:27.852
17.
129
Ingmar VAN RIEL
NED-B
7
7-0-4
2:28.730
18.
108
Paul STANLEY
GBR
DQ
0-0-0-1
2:28.659
19.
117
GALAMBOS Gábor
HUN
DQ
0-0-0-1
2:29.845
20.
103
Robert BECKER
GER
DQ
0-0-0-4
2:29.512
Heats
21.
106
Robert SEIFERT
GER
3
3
2:27.767
22.
119
BÉRES Bence
HUN
3
3
2:28.912
23.
109
Paul WORTH
GBR
3
3
2:30.167
24.
132
Björn POSTMA
NED
4
4
2:26.219
25.
134
Atze KERKHOF
NED-B
4
4
2:29.172
26.
120
OLAH Bence
HUN
4
4
2:30.752
27.
128
Rudy KOEK
NED
4
4
2:31.735
28.
133
Christiaan BÖKKERINK
NED-B
5
5
2:30.105
29.
131
Jeroen SONNEVELD
NED-B
5
5
2:33.447
30.
124
Janis PIUSS
LAT
5
5
2:43.530
31.
122
Matthias STELZMÜLLER
AUT
6
6
2:38.892
35.
113
Jack WHELBOURNE
GBR
DQ
0-0-0-0
35.
115
LOTH David Mano
HUN
DQ
0-0-0-0
35.
125
Daan BREEUWSMA
NED
DQ
0-0-0-0
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters