Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
OPENING GAMES - Turnhout, Belgium - 10 October 2009
Heats 500 meter Girls Junior D
Race 8 (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
123
Anke PRINSEN
SCT
1:00.47
2.
2
128
Nienke BOLLEMA
SVU
1:06.33
3.
1
119
Hanne DESMET
IRTA
1:07.23
4.
5
136
Constanze KLUIVERS
IJVZ
1:07.68
5.
3
170
Margot SEGUIN
USO
1:13.44
Race 9 (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
122
Suzanne SCHULTING
SCT
59.86
2.
2
129
Emilie DE WITTE
TNT
1:01.74
3.
1
117
Linda DE GROOT
IJA
1:02.03
4.
4
126
Linda PULLES
STB
1:12.42
Race 10 (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
124
Selma POUTSMA
STB
59.37
2.
5
115
Avalon AARDOOM
HVHW
1:01.93
3.
4
172
Pauline PHILIPPEAU
USO
1:06.59
4.
1
113
Amber HAZENBERG
BSC
1:06.87
5.
3
168
Esmée MESSEMAKER
IHCL
1:19.14
Race 11 (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
121
Aafke SOET
SCT
57.99
2.
2
130
Tineke DEN DULK
TRL
59.75
3.
3
127
Jolien RAMAN
STKG
1:02.76
4.
4
125
Nicky SCHELLEKENS
STB
1:12.93
5.
1
114
Anouk TJEPKEMA
HVHW
1:23.81
Final 500 meter Girls Junior D
Race 45 (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
125
Nicky SCHELLEKENS
STB
1:05.59
5
2.
3
170
Margot SEGUIN
USO
1:05.97
3
3.
4
168
Esmée MESSEMAKER
IHCL
1:06.50
2
4.
5
114
Anouk TJEPKEMA
HVHW
1:10.72
1
5.
1
126
Linda PULLES
STB
1:11.32
Race 46 (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
119
Hanne DESMET
IRTA
1:02.09
15
2.
2
172
Pauline PHILIPPEAU
USO
1:04.58
13
3.
3
113
Amber HAZENBERG
BSC
1:05.91
12
4.
1
128
Nienke BOLLEMA
SVU
1:06.09
11
5.
5
136
Constanze KLUIVERS
IJVZ
1:06.88
10
Race 47 (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
123
Anke PRINSEN
SCT
1:00.46
25
2.
2
129
Emilie DE WITTE
TNT
1:00.79
23
3.
3
115
Avalon AARDOOM
HVHW
1:01.10
22
4.
4
117
Linda DE GROOT
IJA
1:01.85
21
5.
5
127
Jolien RAMAN
STKG
1:09.82
20
Race 48 (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
121
Aafke SOET
SCT
56.94
35
2.
4
122
Suzanne SCHULTING
SCT
57.96
33
3.
2
124
Selma POUTSMA
STB
58.33
32
4.
3
130
Tineke DEN DULK
TRL
1:08.13
31
Overall Classification Girls Junior D
Rank
Nr
Name
Affil
FP
CDR
500
333
Best time
1.
121
Aafke SOET
SCT
70
2
1
1
56.93
2.
124
Selma POUTSMA
STB
65
5
3
3
58.32
3.
122
Suzanne SCHULTING
SCT
64
6
2
2
57.96
4.
130
Tineke DEN DULK
TRL
63
7
4
4
59.75
5.
123
Anke PRINSEN
SCT
48
11
5
1
1:00.46
6.
115
Avalon AARDOOM
HVHW
47
12
7
3
1:01.10
7.
117
Linda DE GROOT
IJA
43
15
8
4
1:01.85
8.
119
Hanne DESMET
IRTA
36
18
10
1
1:02.09
9.
127
Jolien RAMAN
STKG
35
19
9
5
1:02.75
10.
129
Emilie DE WITTE
TNT
28
20
6
2
1:00.78
11.
172
Pauline PHILIPPEAU
USO
26
22
11
2
1:04.57
12.
125
Nicky SCHELLEKENS
STB
25
24
15
1
1:05.59
13.
113
Amber HAZENBERG
BSC
23
25
12
3
1:05.90
14.
170
Margot SEGUIN
USO
15
28
16
2
1:05.96
15.
128
Nienke BOLLEMA
SVU
13
30
13
4
1:06.09
16.
136
Constanze KLUIVERS
IJVZ
10
33
14
5
1:06.87
17.
168
Esmée MESSEMAKER
IHCL
7
32
17
3
1:06.50
18.
114
Anouk TJEPKEMA
HVHW
4
34
18
4
1:10.71
19.
126
Linda PULLES
STB
1
37
19
5
1:11.31
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters