Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
EUROPEAN CHAMPIONSHIPS - Torino, Italy - 13-15 January 2017
Heats 1000 m Men
10 Races (the best skater of each race qualifies for the Ranking Finals, total 20 skaters)
Race 39 (1 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
43
Tommaso DOTTI
ITA
1:30.522
Q
2.
45
Rafal ANIKIEJ
POL
1:30.722
Q
3.
40
Vincent JEANNE
FRA
1:30.800
4.
151
Ryan MCANUFF
IRL
1:32.123
Race 40 (2 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
LIU Shaolin Sandor
HUN
1:26.167
Q
2.
62
Sjinkie KNEGT
NED
1:26.300
Q
3.
22
Jens ALMEY
BEL
1:26.967
4.
80
Josh CHEETHAM
GBR
1:28.854
5.
195
Victor MARTINEZ-BLANCH
ESP
1:32.890
Race 41 (3 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
27
KNOCH Viktor
HUN
1:28.678
Q
2.
81
Farrell TREACY
GBR
1:28.843
Q
3.
182
Bartosz KONOPKO
POL
1:29.015
4.
36
Roberts ZVEJNIEKS
LAT
1:33.109
5.
148
Matthias WOLFGANG
AUT
1:33.443
Race 42 (4 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
83
Alexander SHULGINOV
RUS
1:32.019
Q
2.
30
Felix SPIEGL
GER
1:32.174
Q
3.
39
Edin BRANKOVIC
BIH
1:34.509
119
Dimitar GEORGIEV
BUL
DNS
Race 43 (5 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
86
Daan BREEUWSMA
NED
1:29.811
Q
2.
142
Gert-Jan GOEMINNE
BEL
1:29.919
Q
3.
162
Firat YARDIMCI
TUR
1:30.082
4.
16
Davide VISCARDI
ITA
1:31.050
5.
198
Salvijus RAMANAUSKAS
LTU
1:32.810
Race 44 (6 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
52
Semen ELISTRATOV
RUS
1:31.724
Q
2.
87
Maksim SIARHEYU
BLR
1:32.364
Q
3.
111
Einar AGDESTEIN
NOR
1:33.335
4.
206
Vladyslav NEMIRO
UKR
1:34.320
5.
201
Bor Luka URLEP
SLO
1:37.439
Race 45 (7 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
15
Vladislav BYKANOV
ISR
1:30.749
Q
2.
194
Ivan MARTINIC
CRO
1:33.235
Q
3.
205
Nikita NEMIRO
UKR
1:34.227
4.
14
Sébastien LEPAPE
FRA
1:54.280
ADV
179
Dylan HOOGERWERF
NED
P
Race 46 (8 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
65
Thibaut FAUCONNET
FRA
1:29.913
Q
2.
118
Fabrice DUFBERG
SWE
1:30.980
Q
3.
115
Davut TAHTACI
TUR
1:33.370
4.
202
David CAKO
SRB
1:33.689
5.
203
Oliver RINGER
SVK
1:36.076
Race 47 (9 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
144
Victor AN
RUS
1:29.316
Q
2.
84
Andrea CASSINELLI
ITA
1:29.528
Q
3.
46
Klaudio NASRI
BUL
1:29.624
4.
170
Tom RIETZKE
GER
1:30.516
Race 48 (10 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
LIU Shaoang
HUN
1:36.192
Q
2.
199
Bartosz BIELECKI
POL
1:37.800
Q
3.
143
Jacob JANSSON
SWE
1:38.072
ADV
200
Emil IMRE
ROU
DNS
37
Yauheni RYZHOU
BLR
P
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters