Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLDCUP 1 - Calgary, Canada - 2-4 November 2018
Quarterfinals 1500 m Men
7 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semifinals, total 19 skaters)
Race 32 (1 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
57
Keita WATANABE
JPN
2:13.501
Q
2.
10
Samuel GIRARD
CAN
2:13.782
Q
3.
150
Adil GALIAKHMETOV
KAZ
2:13.842
q
4.
140
Marco GIORDANO
ITA
2:17.411
5.
131
SUN Long
CHN
2:18.351
6.
29
Hyun Woo (Andy) JUNG
AUS
-
6.
110
Augustin GÉRÉ
LUX
-
Race 33 (2 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
154
LEE June Seo
KOR
2:14.124
Q
2.
18
Thibaut FAUCONNET
FRA
2:14.212
Q
3.
19
Yuri CONFORTOLA
ITA
2:14.303
q
4.
70
Aaron TRAN
USA
2:14.344
5.
151
Yerkebulan SHAMUKHANOV
KAZ
2:14.526
6.
85
Jack BURROWS
GBR
2:19.660
7.
158
Marc GONZALES
PHI
2:30.935
Race 34 (3 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
8
Sjinkie KNEGT
NED
2:11.973
Q
2.
11
Kazuki YOSHINAGA
JPN
2:12.534
Q
3.
80
Sébastien LEPAPE
FRA
2:12.635
q
4.
130
LI Wenlong
CHN
2:15.453
5.
26
Oleh HANDEI
UKR
2:16.520
6.
33
Dominic ANDERMANN
AUT
2:18.094
137
KRUEGER Cole William
HUN
P
Race 35 (4 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
LIM Hyo Jun
KOR
2:20.048
Q
2.
143
Hiroki YOKOYAMA
JPN
2:20.125
Q
3.
31
Stijn DESMET
BEL
2:20.205
ADV
4.
135
Adrian LÜDTKE
GER
2:21.892
5.
161
Pawel ADAMSKI
POL
2:23.747
6.
117
Karol NIESCIER
POL
2:29.225
67
Nurbergen ZHUMAGAZIYEV
KAZ
P
Race 36 (5 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
41
Vladislav BYKANOV
ISR
2:16.358
Q
2.
55
Charle COURNOYER
CAN
2:16.541
Q
3.
60
Alexander SHULGINOV
RUS
2:16.663
4.
61
Tristan NAVARRO
FRA
2:16.828
5.
103
Matthias WOLFGANG
AUT
2:21.598
6.
162
Mateusz KRZEMINSKI
POL
2:24.720
7.
170
Jonathan SO
USA
-
Race 37 (6 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
20
BURJÁN Csaba
HUN
2:14.739
Q
2.
156
Friso EMONS
NED
2:14.872
Q
3.
118
Jonathan MOODY
GBR
2:17.975
4.
122
Joshua KAH
AUS
2:19.407
5.
134
Ethan TREACY
GBR
2:21.778
6.
22
Pascal DION
CAN
-
ADV
32
Denis AYRAPETYAN
RUS
P
Race 38 (7 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
HWANG Daeheon
KOR
2:18.539
Q
2.
23
Tommaso DOTTI
ITA
2:19.114
Q
3.
166
Pavel SITNIKOV
RUS
2:19.349
4.
169
Aaron HEO
USA
2:21.079
5.
128
YU Songnan
CHN
2:23.611
6.
96
German Andres TIRADO OVIEDO
COL
2:35.111
78
Dennis VISSER
NED
P
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters