Events
Oberstdorf-OSS
StarClass-Amsterdam
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
WORLD CUP - Dresden, Germany - 6-8 February 2015
 
Preliminaries 1500 m (2) Men
  9 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 25 skaters)
 Race 74     (1 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.118 Samuel GIRARD  CAN2:18.442Q
2.124 HAN Tianyu  CHN2:18.592Q
3.185 Koen HAKKENBERG  NED2:19.335q
4.145 Tom RIETZKE  GER2:21.408
5.192 Wojciech KAMIENSKI  POL2:22.339
137 Richard SHOEBRIDGE  GBRDNS
 Race 75     (2 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.175 HAN Seungsoo  KOR2:32.108Q
2.123 CHEN Dequan  CHN2:32.167Q
3.171 Denis NIKISHA  KAZ2:32.397 
4.129 Maxime CHATAIGNIER  FRA2:32.575
5.187 Mark PRINSEN  NED2:33.161
6.113 Klaudio NASRI  BUL2:36.143
 Race 76     (3 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.179 SEO Yi Ra  KOR2:15.640Q
2.214 Cole KRUEGER  USA2:16.396Q
3.188 Adwin SNELLINK  NED2:16.495q
4.206 Firat YARDIMCI  TUR2:16.615
5.105 Gert-Jan GOEMINNE  BEL2:17.276
6.111 Aliaksandr VOLKAU  BLR2:23.800
 Race 77     (4 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.215 John-Henry KRUEGER  USA2:22.815Q
2.157 Tommaso DOTTI  ITA2:22.948Q
3.147 BÉRES Bence  HUN2:23.232q
4.101 Pierre BODA  AUS2:24.512
5.204 Serdar ILTIR  TUR2:26.212
 Race 78     (5 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.195 Victor AN  RUS2:22.282Q
2.167 Yuma SAKURAI  JPN2:22.683Q
3.130 Thibaut CROLET  FRA2:23.045q
4.152 VARNYÚ Alex  HUN2:23.643
5.112 Dimitar GEORGIEV  BUL2:24.050
6.191 Rafal GRYCNER  POL2:24.984
 Race 79     (6 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.119 Charles HAMELIN  CAN2:18.685Q
2.161 Kota KIKUCHI  JPN2:19.563Q
3.148 BURJÁN Csaba  HUN2:19.778q
4.138 Billy SIMMS  GBR2:22.722
5.202 Inan EREN  TUR2:25.398
 Race 80     (7 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.196 Semen ELISTRATOV  RUS2:18.469Q
2.166 Ryosuke SAKAZUME  JPN2:18.789Q
3.181 Roberto PUKITIS  LAT2:18.869q
4.217 Ryan PIVIROTTO  USA2:20.047
5.158 Massimo GURINI  ITA2:25.592
6.208 Artem KHMELIVSKYI  UKR2:29.655
 Race 81     (8 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.200 Ruslan ZAKHAROV  RUS2:23.342Q
2.117 Patrick DUFFY  CAN2:23.541Q
3.110 Maksim SIARHEYU  BLR2:24.627 
4.106 Ward PÉTRÉ  BEL2:25.250
5.170 Nurtilek KAZHGALI  KAZ2:25.421
6.154 Gundmi V. RAGHAVENDRA  IND-    
 Race 82     (9 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.177 LEE Jung-Su  KOR2:16.452Q
2.128 ZHANG Hongchao  CHN2:16.974Q
3.172 Kuandyk SULEYMENOV  KAZ2:18.235q
4.135 Josh CHEETHAM  GBR2:18.305
5.143 Hannes KRÖGER  GER2:19.061
6.209 Stanislav OMELCHENKO  UKR2:27.053


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Engo
Kilimanjaro
Bioracer
Skate-Tec
Sebra Sports
Impakt Sport
Eraton Race Timers
Web-TV