Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD CUP 3 - Beijing, China - 8-10 December 2023
 
Preliminaries 500 m (1) Men
  10 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 30 skaters)
 Race 1     (1 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.22 Jordan PIERRE-GILLES  CAN40.853Q
2.50 Thomas NADALINI  ITA40.944Q
3.82 Marcus HOWARD  USA41.086q
4.93 Matthias WOLFGANG  AUT43.430
5.155 Jovan DJORDJEVIC  SRB46.103
 Race 2     (2 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.8 Roberts KRUZBERGS  LAT40.644Q
2.3 Steven DUBOIS  CAN41.343Q
3.94 Adriaan DEWAGTERE  BEL41.461q
4.159 Chun-Chieh LIN  TPE42.946
125 HWANG Daeheon  KORP
 Race 3     (3 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.100 LIU Shaoang  CHN41.010Q
2.124 Mersaid ZHAKSYBAEV  KAZ41.130Q
3.84 Ivan DONCHEV  BUL42.414q
4.87 Joshua KAH  NZL42.493
5.77 Robin BENDIG  GER42.697
 Race 4     (4 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.9 Jens VAN 'T WOUT  NED40.440Q
2.101 LIU Shaolin  CHN40.463Q
3.121 Yui MATSUBAYASHI  JPN41.182q
4.89 Maxim MAXIMOV  BUL42.291
 Race 5     (5 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.11 Denis NIKISHA  KAZ40.593Q
2.127 LEE Jeongmin  KOR40.742Q
3.63 Yanghun Ben JUNG  GER40.953q
4.120 Lorenzo PREVITALI  ITA41.034
5.147 Lucas WAREHAM  AUS42.907
 Race 6     (6 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.24 Félix ROUSSEL  CAN40.491Q
2.32 Adil GALIAKHMETOV  KAZ40.859Q
3.122 Takumi WADA  JPN1:01.226ADV
4.58 Ward PÉTRÉ  BEL1:12.841
59 Michal NIEWINSKI  POLP
 Race 7     (7 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.34 Teun BOER  NED40.639Q
2.35 Lukasz KUCZYNSKI  POL40.861Q
3.130 Lukas MACDONALD  NZL41.631q
4.98 Assen GYUROV  BUL43.648
5.152 ERDENEBILEG Munkh-Erdene  MGL46.515
 Race 8     (8 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 Diane SELLIER  POL41.415Q
2.61 Radek FAJKUS  CZE41.499Q
3.41 Niall TREACY  GBR41.530q
4.156 Chonlachart TAPROM  THA43.128
5.78 Jun-Peng SU  TPE43.289
 Race 9     (9 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.20 LIN Xiaojun  CHN40.698Q
2.128 SEO Yi Ra  KOR40.758Q
3.65 Andrew HEO  USA40.876q
4.149 Shuta MATSUZU  JPN41.153
5.108 Theo COLLINS  GBR42.118
 Race 10     (10 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.30 Quentin FERCOQ  FRA40.912Q
2.38 Kay HUISMAN  NED40.969Q
3.48 Mattia ANTONIOLI  ITA41.537q
4.95 Enzo PROOST  BEL41.993


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Eraton
Bioracer
Kilimanjaro
Engo
Impakt Sport
Sebra Sports
Skate-Tec
Web-TV