Events
Oberstdorf-OSS
Universiade-Luzern
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
SAMSUNG ISU WORLD CUP - Shanghai, China - 26-29 September 2013
 
Heats 1500 m Men
  11 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Quarterfinals, total 33 skaters)
 Race 11     (1 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.115 HAN Tianyu  CHN2:25.764Q
2.156 Ryosuke SAKAZUME  JPN2:25.892Q
3.200 Eduardo ALVAREZ  USA2:26.657Q
4.133 Daniel ZETZSCHE  GER2:28.037 
5.104 Hyun Woo (Andy) JUNG  AUS2:28.086
167 Roberto PUKITIS  LATP
 Race 12     (2 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.126 Sébastien LEPAPE  FRA2:16.123Q
2.159 Yuma SAKURAI  JPN2:16.864Q
3.151 Yuri CONFORTOLA  ITA2:16.942Q
4.132 Jon ELEY  GBR2:17.146 
5.140 Pan To Barton LUI  HKG2:20.946
 Race 13     (3 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.184 Victor AN  RUS2:22.758Q
2.169 Jeroen SONNEVELD  NED2:22.987Q
3.135 Paul HERRMANN  GER2:23.609Q
4.124 Thibaut MELINE  FRA2:23.709 
5.175 Emil IMRE  ROU2:25.492
 Race 14     (4 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.111 Charles HAMELIN  CAN2:22.211Q
2.157 Yuzo TAKAMIDO  JPN2:22.254Q
3.142 KNOCH Viktor  HUN2:22.643Q
4.139 Christoph SCHUBERT  GER2:24.402 
5.101 Nathaniel HENRY  AUS2:25.163
6.196 Artem KHMELIVSKYI  UKR2:28.801
 Race 15     (5 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.180 NOH Jinkyu  KOR2:31.739Q
2.168 Niels KERSTHOLT  NED2:32.041Q
3.144 BURJÁN Csaba  HUN2:33.542Q
4.122 Petr HARGAS  CZE2:33.581 
5.162 Artur SULTANGALIYEV  KAZ2:33.627
 Race 16     (6 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.181 SIN Da Woon  KOR2:32.836Q
2.134 LIU Shaolin Sandor  HUN2:32.930Q
3.149 Tommaso DOTTI  ITA2:33.043Q
4.121 Vojtech LOUDIN  CZE2:33.346 
129 Paul STANLEY  GBRP
 Race 17     (7 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.108 Michael GILDAY  CAN2:17.593Q
2.148 Vladislav BYKANOV  ISR2:18.084Q
3.174 Blake SKJELLERUP  NZL2:19.230Q
4.194 Dmytro POLTAVETS  UKR2:20.042 
5.107 Yauheni RYZHOU  BLR2:21.567
 Race 18     (8 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.187 Semen ELISTRATOV  RUS2:25.229Q
2.199 Jeffrey SIMON  USA2:25.311Q
3.117 CHEN Dequan  CHN2:25.386Q
4.153 Nicola RODIGARI  ITA2:25.401 
5.100 Pierre BODA  AUS2:26.537
 Race 19     (9 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.183 Ruslan ZAKHAROV  RUS2:21.708Q
2.130 Jack WHELBOURNE  GBR2:21.871Q
3.171 Koen HAKKENBERG  NED2:21.943Q
4.106 Maksim SIARHEYU  BLR2:26.576 
5.188 Lucas Jun Jie NG  SIN2:38.304
 Race 20     (10 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.179 LEE Hanbin  KOR2:29.195Q
2.198 Chris CREVELING  USA2:29.277Q
3.114 YU Yongjun  CHN2:29.314Q
4.163 Aidar BEKZHANOV  KAZ2:29.479 
5.192 Ievgen GUTENOV  UKR2:31.333
6.189 Jos� CAVALLI  SUI2:34.683
 Race 21     (11 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.109 François HAMELIN  CAN2:19.528Q
2.125 Maxime CHATAIGNIER  FRA2:21.333Q
3.160 Abzal AZHGALIYEV  KAZ2:21.821Q
4.190 Selim TANRIKULU  TUR2:23.964 
105 Edin BRANKOVIC  BIHP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Engo
Skate-Tec
Web-TV
Eraton Race Timers
Sebra Sports
Bioracer
Impakt Sport
Kilimanjaro