Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Athletes
This website is a service of PB-Event
 

Biographical data for:   Maiwenn LANGEVIN

Name: Maiwenn Langevin
Gender: Female
Age Category: Junior B (2023/2024)
Home Country: France
Club: Cholet Short-Track, Cholet
 
Graphs: 2023/2024 | Last 4 years
 
Results: Season 2015/2016
Season 2016/2017
Season 2017/2018
Season 2018/2019
Season 2019/2020
Season 2020/2021
Season 2021/2022
Season 2022/2023
Season 2023/2024

Personal records:
333 meter38.90121/04/18Fontenay-sous-Bois FRANational Junior Championships France
500 meter47.37722/01/24Gangwon KORWinter Youth Olympic Games
777 meter1:19.30803/10/21Belfort FRATrophee Grand Lion 7th
1000 meter1:38.06012/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina Trophy
1500 meter2:35.48420/01/24Gangwon KORWinter Youth Olympic Games

Classifications in season 2023/2024:
19/08/23Font Romeu FRAShort Track Carlit OpenOpen Confirmés-1
    Overall Ranking: 14th
14/10/23Belfort FRATrophee du Grand Lion 9thMixte-Men JB - Women B A Se
    Overall Ranking: 11th,   500 mètres: 14th,   1000 mètres: 11th,   1500 mètres: 13th
20/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardWomen Junior B
    Overall Ranking: 7th,   500 meter: 5th,   1000 meter: 6th,   1500 meter: 9th
10/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyJUN B WOM
    Overall Ranking: 10th,   500 meter: 6th,   1000 meter: 9th,   1500 meter: 12th
25/11/23Meudon-la-Forêt FRANational League FRA Trophee National 2Trophée National 1
    Overall Ranking: 20th,   500 mètres: 18th,   1000 mètres: 18th,   1500 mètres: 20th
09/12/23Vaujany FRANational Championships Elite FranceDames Elite
    Overall Ranking: 7th,   500 mètres: 5th,   1000 mètres: 8th,   1500 mètres: 9th
19/01/24Gangwon KORWinter Youth Olympic GamesWomen
    500 meter: 23rd,   1000 meter: 23rd,   1500 meter: 26th
17/02/24Reims FRANational League FRA Trophee National 4TN P1
    Overall Ranking: 18th,   500 mètres: 19th,   1000 mètres: 20th,   1500 mètres: 12th
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen Junior-C
    Overall Ranking: 9th,   500 meter: 6th,   500 meter: 6th,   500 meter: 6th,   500 meter: 6th,   1000 meter: 11th,   1000 meter: 11th,   1000 meter: 11th,   1000 meter: 11th,   1500 meter: 9th,   1500 meter: 9th,   1500 meter: 9th,   1500 meter: 9th
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen Junior-B
    Overall Ranking: 9th,   500 meter: 6th,   500 meter: 6th,   500 meter: 6th,   500 meter: 6th,   1000 meter: 11th,   1000 meter: 11th,   1000 meter: 11th,   1000 meter: 11th,   1500 meter: 9th,   1500 meter: 9th,   1500 meter: 9th,   1500 meter: 9th
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen ABC
    Overall Ranking: 9th,   500 meter: 6th,   500 meter: 6th,   500 meter: 6th,   500 meter: 6th,   1000 meter: 11th,   1000 meter: 11th,   1000 meter: 11th,   1000 meter: 11th,   1500 meter: 9th,   1500 meter: 9th,   1500 meter: 9th,   1500 meter: 9th
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen Junior-A
    Overall Ranking: 9th,   500 meter: 6th,   500 meter: 6th,   500 meter: 6th,   500 meter: 6th,   1000 meter: 11th,   1000 meter: 11th,   1000 meter: 11th,   1000 meter: 11th,   1500 meter: 9th,   1500 meter: 9th,   1500 meter: 9th,   1500 meter: 9th
09/03/24Charleville-Mézières FRANational League FRA Trophee National 5TN Poule 1
    Overall Ranking: 17th
30/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardJunior AB + Senior Women
    Overall Ranking: 3rd,   500 meter: 2nd,   500 meter: 2nd,   500 meter: 2nd,   1000 meter: 3rd,   1000 meter: 3rd,   1000 meter: 3rd,   1500 m SF: 4th,   1500 m SF: 4th,   1500 m SF: 4th
30/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardJunior B Women
    Overall Ranking: 3rd,   500 meter: 2nd,   500 meter: 2nd,   500 meter: 2nd,   1000 meter: 3rd,   1000 meter: 3rd,   1000 meter: 3rd,   1500 m SF: 4th,   1500 m SF: 4th,   1500 m SF: 4th
30/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardJunior A + Senior Women
    Overall Ranking: 3rd,   500 meter: 2nd,   500 meter: 2nd,   500 meter: 2nd,   1000 meter: 3rd,   1000 meter: 3rd,   1000 meter: 3rd,   1500 m SF: 4th,   1500 m SF: 4th,   1500 m SF: 4th

Results in season 2023/2024:
500 meter
47.37722/01/24Gangwon KORWinter Youth Olympic GamesHeats, Group 1 
47.53217/02/24Reims FRANational League FRA Trophee National 4Quarts de Finale, Groupe A 
47.70520/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
47.85721/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
47.95014/12/23Vaujany FRANational Championships Elite FranceFinale, Groupe A 
48.12011/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophySemi Final, Group 1 
48.23817/02/24Reims FRANational League FRA Trophee National 4Demi-Finale, Groupe B 
48.24621/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
48.25019/08/23Font Romeu FRAShort Track Carlit OpenQuarts de Finale, Groupe A 
48.35310/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyQuarter Finals, Group 1 
48.41614/12/23Vaujany FRANational Championships Elite FranceDemi-Finale, Groupe A 
48.61019/08/23Font Romeu FRAShort Track Carlit OpenFinale, Groupe C 
48.62014/10/23Belfort FRATrophee du Grand Lion 9thQuarts de Finale, Groupe A 
48.83531/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardFinal, Group 1Video
48.90111/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyFinal, Group 2 
49.17124/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
49.39124/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 2 
49.57019/08/23Font Romeu FRAShort Track Carlit OpenDemi-Finale, Groupe B 
49.65530/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
50.28824/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
50.44225/11/23Meudon-la-Forêt FRANational League FRA Trophee National 2Finale, Groupe D 
50.58214/10/23Belfort FRATrophee du Grand Lion 9thDemi-Finale, Groupe A 
50.61125/11/23Meudon-la-Forêt FRANational League FRA Trophee National 2Demi-Finale, Groupe B 
50.76825/11/23Meudon-la-Forêt FRANational League FRA Trophee National 2Quarts de Finale, Groupe A 
50.77414/10/23Belfort FRATrophee du Grand Lion 9thFinale, Groupe C 
51.26231/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:06.81217/02/24Reims FRANational League FRA Trophee National 4Finale, Groupe D 
 
1000 meter
1:38.06012/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyFinal, Group 2 
1:38.92421/01/24Gangwon KORWinter Youth Olympic GamesHeats, Group 1 
1:40.19515/10/23Belfort FRATrophee du Grand Lion 9thDemi-Finale, Groupe A 
1:40.58818/02/24Reims FRANational League FRA Trophee National 4Quarts de Finale, Groupe A 
1:41.02122/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 2 
1:41.34715/10/23Belfort FRATrophee du Grand Lion 9thQuarts de Finale, Groupe A 
1:41.71612/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophySemi Final, Group 1 
1:43.07125/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:43.10718/02/24Reims FRANational League FRA Trophee National 4Finale, Groupe D 
1:43.62421/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:43.75330/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:44.03321/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:44.18111/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyQuarter Finals, Group 1 
1:44.30019/08/23Font Romeu FRAShort Track Carlit OpenQuarts de Finale, Groupe A 
1:44.78118/02/24Reims FRANational League FRA Trophee National 4Demi-Finale, Groupe B 
1:45.03019/08/23Font Romeu FRAShort Track Carlit OpenFinale, Groupe D 
1:46.17826/11/23Meudon-la-Forêt FRANational League FRA Trophee National 2Demi-Finale, Groupe A 
1:46.44015/10/23Belfort FRATrophee du Grand Lion 9thFinale, Groupe C 
1:47.07025/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 3 
1:48.04214/12/23Vaujany FRANational Championships Elite FranceFinale, Groupe B 
1:49.43019/08/23Font Romeu FRAShort Track Carlit OpenDemi-Finale, Groupe B 
1:49.48024/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:50.21430/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:53.54326/11/23Meudon-la-Forêt FRANational League FRA Trophee National 2Finale, Groupe D 
2:04.71230/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardFinal, Group 1Video
2:09.95414/12/23Vaujany FRANational Championships Elite FranceDemi-Finale, Groupe A 
 
1500 meter
2:35.48420/01/24Gangwon KORWinter Youth Olympic GamesQuarter Finals, Group 1 
2:35.74517/02/24Reims FRANational League FRA Trophee National 4Demi-Finale, Groupe A 
2:36.07425/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSuper Final, Group 2 
2:39.29813/12/23Vaujany FRANational Championships Elite FranceDemi-Finale, Groupe A 
2:39.94720/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 2 
2:40.06617/02/24Reims FRANational League FRA Trophee National 4Finale, Groupe B 
2:43.60019/08/23Font Romeu FRAShort Track Carlit OpenDemi-Finale, Groupe A 
2:44.94810/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyFinal, Group 2 
2:46.35510/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophySemi Final, Group 1 
2:46.37019/08/23Font Romeu FRAShort Track Carlit OpenFinale, Groupe C 
2:50.27725/11/23Meudon-la-Forêt FRANational League FRA Trophee National 2Demi-Finale, Groupe A 
2:50.83014/10/23Belfort FRATrophee du Grand Lion 9thFinale, Groupe C 
2:51.68314/10/23Belfort FRATrophee du Grand Lion 9thDemi-Finale, Groupe A 
2:52.30620/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
2:57.26025/11/23Meudon-la-Forêt FRANational League FRA Trophee National 2Finale, Groupe D 
2:59.43113/12/23Vaujany FRANational Championships Elite FranceFinale, Groupe B 
3:14.60431/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardSuper Final, Group 1Video
 
3000 meter relay
4:38.12612/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyFinal, Group 1 
(France: Berenice Comby, Eva Grenouilloux, Maiwenn Langevin, Lola Supiot)
4:40.01118/02/24Reims FRANational League FRA Trophee National 4Finale, Groupe A 
(ACPG1: Simon Defillon, Enzo Herbreteau, Maiwenn Langevin, Lola Supiot)
4:49.97425/11/23Meudon-la-Forêt FRANational League FRA Trophee National 2Demi-Finale, Groupe A 
(ACPG3: Gabin Bertrand, Simon Defillon, Baptiste Favre, Maiwenn Langevin)
4:57.81617/02/24Reims FRANational League FRA Trophee National 4Demi-Finale, Groupe A 
(ACPG1: Simon Defillon, Enzo Herbreteau, Maiwenn Langevin, Lola Supiot)
P26/11/23Meudon-la-Forêt FRANational League FRA Trophee National 2Finale, Groupe A 
(ACPG3: Gabin Bertrand, Simon Defillon, Baptiste Favre, Maiwenn Langevin)
 

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Eraton
Kilimanjaro
Bioracer
Skate-Tec
Impakt Sport
Engo
Web-TV