Events
Hasselt-Speculaascup
Gent-Easter Tournement
Oberstdorf-OSS
Beijing
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
CAMPIONATI ITALIANI ASSOLUTI - Courmayeur, Italy - 18-19 March 2017
 
Heats 1500 meter SENIOR MEN
  4 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 12 skaters)
 Race 1, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2147 Nicola RODIGARI  GSC2:39.598Q
2.5141 Marco GIORDANO  BOR2:39.670Q
3.414 Damiano GIULIANI  AEV2:40.528Q
4.616 Federico ZAMBELLI  SES2:43.024 
5.121 Marco GONIN  PIT2:50.737
6.324 Claudio GAROGLIO  VGT2:56.448
 Race 2, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3145 Andrea CASSINELLI  VGT2:38.965Q
2.2142 Davide VISCARDI  AGO2:39.171Q
3.411 Luca SPECHENHAUSER  BOR2:39.789Q
4.515 Damiano ALBERTI  BOR2:42.122 
5.122 Michele CECON  PON2:47.286
6.623 Alessio LORENZI  PCL-    
 Race 3, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5143 Tommaso DOTTI  FOM-    Q
2.210 Pietro MARINELLI  BOR-    Q
3.19 Lorenzo MORRONE  VGT-    Q
4.320 Paolo BATTAIOLA  SCP-     
5.418 Surendra VILLA  SES-    
 Race 4, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.58 Mark CHONG  BOR2:39.903Q
2.4148 Yuri CONFORTOLA  GSC2:40.195Q
3.213 Pietro SIGHEL  SCP2:44.741Q
4.319 Augusto DUZIONI  SES2:50.073 
117 Alberto RAVA  AGOP
 
Semi Final 1500 meter SENIOR MEN
  2 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Final, total 6 skaters)
 Race 8, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2145 Andrea CASSINELLI  VGT2:39.342Q
2.1143 Tommaso DOTTI  FOM2:39.419Q
3.5142 Davide VISCARDI  AGO2:39.615Q
4.611 Luca SPECHENHAUSER  BOR2:39.915 
5.410 Pietro MARINELLI  BOR3:01.574
6.39 Lorenzo MORRONE  VGT-    
 Race 9, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4148 Yuri CONFORTOLA  GSC2:33.151Q
2.1147 Nicola RODIGARI  GSC2:33.301Q
3.2141 Marco GIORDANO  BOR2:33.462Q
4.38 Mark CHONG  BOR2:33.571 
5.514 Damiano GIULIANI  AEV2:34.157
6.613 Pietro SIGHEL  SCP2:34.547
 
Final 1500 meter SENIOR MEN
 Race 12, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.18 Mark CHONG  BOR2:44.2202 
2.411 Luca SPECHENHAUSER  BOR2:44.4441
3.69 Lorenzo MORRONE  VGT2:44.645
4.510 Pietro MARINELLI  BOR2:45.023
5.214 Damiano GIULIANI  AEV2:45.396
6.313 Pietro SIGHEL  SCP2:46.495
 Race 13, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5143 Tommaso DOTTI  FOM2:32.20734 
2.1148 Yuri CONFORTOLA  GSC2:32.22621
3.2147 Nicola RODIGARI  GSC2:32.31413
4.6142 Davide VISCARDI  AGO2:32.7488
5.4145 Andrea CASSINELLI  VGT-    5
3141 Marco GIORDANO  BORP2
 
Distance Classification 1500 meter SENIOR MEN
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.143 Tommaso DOTTI  FOM1341|2|12:32.207
2.148 Yuri CONFORTOLA  GSC2212|1|22:32.226
3.147 Nicola RODIGARI  GSC3131|2|32:32.314
4.142 Davide VISCARDI  AGO482|3|42:32.748
5.145 Andrea CASSINELLI  VGT551|1|52:38.965
6.141 Marco GIORDANO  BORP22|3|P2:33.462
  Final, Group 2
7.8 Mark CHONG  BOR121|4|12:33.571
8.11 Luca SPECHENHAUSER  BOR213|4|22:39.789
9.9 Lorenzo MORRONE  VGT33|6|32:44.645
10.10 Pietro MARINELLI  BOR42|5|42:45.023
11.14 Damiano GIULIANI  AEV53|5|52:34.157
12.13 Pietro SIGHEL  SCP63|6|62:34.547
  Heats, Group 1
13.15 Damiano ALBERTI  BOR442:42.122
14.16 Federico ZAMBELLI  SES442:43.024
15.19 Augusto DUZIONI  SES442:50.073
16.20 Paolo BATTAIOLA  SCP44
17.22 Michele CECON  PON552:47.286
18.21 Marco GONIN  PIT552:50.737
19.18 Surendra VILLA  SES55
20.24 Claudio GAROGLIO  VGT662:56.448
21.23 Alessio LORENZI  PCL66
17 Alberto RAVA  AGOPP
 
Heats 500 meter SENIOR MEN
  6 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, total 15 skaters)
 Race 14, Group 1     (1 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2147 Nicola RODIGARI  GSC43.335Q
2.123 Alessio LORENZI  PCL44.609Q
3.310 Pietro MARINELLI  BOR44.697q
4.419 Augusto DUZIONI  SES44.884
 Race 15, Group 1     (2 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.111 Luca SPECHENHAUSER  BOR44.181Q
2.317 Alberto RAVA  AGO45.875Q
3.221 Marco GONIN  PIT46.780 
4145 Andrea CASSINELLI  VGTDNS
 Race 16, Group 1     (3 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1148 Yuri CONFORTOLA  GSC43.605Q
2.214 Damiano GIULIANI  AEV43.714Q
316 Federico ZAMBELLI  SESP
 Race 17, Group 1     (4 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1141 Marco GIORDANO  BOR43.027Q
2.4142 Davide VISCARDI  AGO43.180Q
3.320 Paolo BATTAIOLA  SCP45.484q
4.224 Claudio GAROGLIO  VGT48.522
 Race 18, Group 1     (5 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.113 Pietro SIGHEL  SCP45.530Q
2.215 Damiano ALBERTI  BOR46.435Q
3.3143 Tommaso DOTTI  FOM-     
 Race 19, Group 1     (6 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.38 Mark CHONG  BOR44.450Q
2.19 Lorenzo MORRONE  VGT44.544Q
3.218 Surendra VILLA  SES44.682q
4.422 Michele CECON  PON45.353
 
Quarter Finals 500 meter SENIOR MEN
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 8 skaters)
 Race 24, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2148 Yuri CONFORTOLA  GSC43.034Q
2.1141 Marco GIORDANO  BOR43.210Q
3.413 Pietro SIGHEL  SCP43.558q
4.517 Alberto RAVA  AGO45.360
5.320 Paolo BATTAIOLA  SCP46.123
 Race 25, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1142 Davide VISCARDI  AGO42.932Q
2.38 Mark CHONG  BOR44.195Q
3.214 Damiano GIULIANI  AEV44.539 
4.418 Surendra VILLA  SES44.866
5.510 Pietro MARINELLI  BOR-    
 Race 26, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1147 Nicola RODIGARI  GSC43.202Q
2.423 Alessio LORENZI  PCL43.889Q
3.39 Lorenzo MORRONE  VGT43.955q
4.211 Luca SPECHENHAUSER  BOR44.115
5.515 Damiano ALBERTI  BOR45.384
 
Semi Final 500 meter SENIOR MEN
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 4 skaters)
 Race 29, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1148 Yuri CONFORTOLA  GSC42.973Q
2.2141 Marco GIORDANO  BOR43.313Q
3.48 Mark CHONG  BOR43.440 
4.323 Alessio LORENZI  PCL-    
 Race 30, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1142 Davide VISCARDI  AGO43.158Q
2.2147 Nicola RODIGARI  GSC43.234Q
3.49 Lorenzo MORRONE  VGT43.959 
4.313 Pietro SIGHEL  SCP44.064
 
Final 500 meter SENIOR MEN
 Race 33, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.18 Mark CHONG  BOR43.7795 
2.313 Pietro SIGHEL  SCP44.3483
3.29 Lorenzo MORRONE  VGT44.5062
4.423 Alessio LORENZI  PCL54.1881
 Race 34, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2142 Davide VISCARDI  AGO43.52434 
2.3147 Nicola RODIGARI  GSC43.59321
3.4141 Marco GIORDANO  BOR44.36213
4.1148 Yuri CONFORTOLA  GSC1:10.5708
 
Distance Classification 500 meter SENIOR MEN
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.142 Davide VISCARDI  AGO1342|1|1|142.932
2.147 Nicola RODIGARI  GSC2211|1|2|243.202
3.141 Marco GIORDANO  BOR3131|2|2|343.027
4.148 Yuri CONFORTOLA  GSC481|1|1|442.973
  Final, Group 2
5.8 Mark CHONG  BOR151|2|3|143.440
6.13 Pietro SIGHEL  SCP231|3|4|243.558
7.9 Lorenzo MORRONE  VGT322|3|3|343.955
8.23 Alessio LORENZI  PCL412|2|4|443.889
  Quarter Finals, Group 1
9.14 Damiano GIULIANI  AEV32|343.714
10.11 Luca SPECHENHAUSER  BOR41|444.115
11.17 Alberto RAVA  AGO42|445.360
12.18 Surendra VILLA  SES43|444.682
13.15 Damiano ALBERTI  BOR52|545.384
14.10 Pietro MARINELLI  BOR53|544.697
15.20 Paolo BATTAIOLA  SCP53|545.484
  Heats, Group 1
16.21 Marco GONIN  PIT3346.780
17.143 Tommaso DOTTI  FOM33
18.19 Augusto DUZIONI  SES4444.884
19.22 Michele CECON  PON4445.353
20.24 Claudio GAROGLIO  VGT4448.522
16 Federico ZAMBELLI  SESPP
 
Heats 1000 meter SENIOR MEN
  5 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 10 skaters)
 Race 39, Group 1     (1 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3143 Tommaso DOTTI  FOM1:41.619Q
2.49 Lorenzo MORRONE  VGT1:41.727Q
3.215 Damiano ALBERTI  BOR1:42.278 
4.121 Marco GONIN  PIT1:46.298
 Race 40, Group 1     (2 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2147 Nicola RODIGARI  GSC1:37.402Q
2.114 Damiano GIULIANI  AEV1:37.548Q
3.411 Luca SPECHENHAUSER  BOR1:37.567 
4.322 Michele CECON  PON1:39.401
 Race 41, Group 1     (3 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4148 Yuri CONFORTOLA  GSC1:40.847Q
2.28 Mark CHONG  BOR1:41.027Q
3.120 Paolo BATTAIOLA  SCP1:42.101 
4.319 Augusto DUZIONI  SES1:42.424
 Race 42, Group 1     (4 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5142 Davide VISCARDI  AGO1:39.447Q
2.423 Alessio LORENZI  PCL1:40.511Q
3.116 Federico ZAMBELLI  SES1:42.269 
4.324 Claudio GAROGLIO  VGT1:48.802
5.210 Pietro MARINELLI  BOR-    
 Race 43, Group 1     (5 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1141 Marco GIORDANO  BOR1:45.723Q
2.213 Pietro SIGHEL  SCP1:45.859Q
3.317 Alberto RAVA  AGO1:47.670 
4.418 Surendra VILLA  SES1:48.044
 
Semi Final 1000 meter SENIOR MEN
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 4 skaters)
 Race 46, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.49 Lorenzo MORRONE  VGT-    Q
2.1142 Davide VISCARDI  AGO1:39.478Q
3.223 Alessio LORENZI  PCL1:39.967 
4.3148 Yuri CONFORTOLA  GSC2:07.780ADV
5.5141 Marco GIORDANO  BOR2:07.979
 Race 47, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4143 Tommaso DOTTI  FOM1:33.120Q
2.1147 Nicola RODIGARI  GSC1:33.178Q
3.214 Damiano GIULIANI  AEV1:33.436 
4.513 Pietro SIGHEL  SCP1:33.734
38 Mark CHONG  BORP
 
Final 1000 meter SENIOR MEN
 Race 50, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.114 Damiano GIULIANI  AEV2:00.5213 
2.323 Alessio LORENZI  PCL2:00.6732
3.213 Pietro SIGHEL  SCP2:01.1511
 Race 51, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5148 Yuri CONFORTOLA  GSC1:33.42134 
2.2147 Nicola RODIGARI  GSC1:33.46821
3.1143 Tommaso DOTTI  FOM1:33.57613
4.3142 Davide VISCARDI  AGO1:33.8688
5.49 Lorenzo MORRONE  VGT1:34.0165
 
Distance Classification 1000 meter SENIOR MEN
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.148 Yuri CONFORTOLA  GSC1341|4|11:33.421
2.147 Nicola RODIGARI  GSC2211|2|21:33.178
3.143 Tommaso DOTTI  FOM3131|1|31:33.120
4.142 Davide VISCARDI  AGO481|2|41:33.868
5.9 Lorenzo MORRONE  VGT552|1|51:34.016
  Final, Group 2
6.14 Damiano GIULIANI  AEV132|3|11:33.436
7.23 Alessio LORENZI  PCL222|3|21:39.967
8.13 Pietro SIGHEL  SCP312|4|31:33.734
  Semi Final, Group 1
9.141 Marco GIORDANO  BOR51|51:45.723
10.8 Mark CHONG  BORP2|P1:41.027
  Heats, Group 1
11.11 Luca SPECHENHAUSER  BOR331:37.567
12.20 Paolo BATTAIOLA  SCP331:42.101
13.16 Federico ZAMBELLI  SES331:42.269
14.15 Damiano ALBERTI  BOR331:42.278
15.17 Alberto RAVA  AGO331:47.670
16.22 Michele CECON  PON441:39.401
17.19 Augusto DUZIONI  SES441:42.424
18.21 Marco GONIN  PIT441:46.298
19.18 Surendra VILLA  SES441:48.044
20.24 Claudio GAROGLIO  VGT441:48.802
21.10 Pietro MARINELLI  BOR55
 
Super Final 3000 M SF SENIOR MEN
 Race 53, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2141 Marco GIORDANO  BOR5:24.39934 
2.38 Mark CHONG  BOR5:27.35321
3.5148 Yuri CONFORTOLA  GSC5:30.40013
4.1147 Nicola RODIGARI  GSC5:30.4798
5.6143 Tommaso DOTTI  FOM5:30.5145
6.7142 Davide VISCARDI  AGO5:33.2373
49 Lorenzo MORRONE  VGTP
 
Final 5000 m Relay SENIOR MEN
 Race 55, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.420 MEN 3  MEN37:12.857 
 8Mark CHONG
 10Pietro MARINELLI
 11Luca SPECHENHAUSER
 142Davide VISCARDI
2.318 MEN 1  MEN17:15.372
 13Pietro SIGHEL
 14Damiano GIULIANI
 18Surendra VILLA
 148Yuri CONFORTOLA
3.121 MEN 4  MEN47:17.751
 15Damiano ALBERTI
 20Paolo BATTAIOLA
 141Marco GIORDANO
 143Tommaso DOTTI
4.219 MEN 2  MEN27:17.773
 9Lorenzo MORRONE
 17Alberto RAVA
 23Alessio LORENZI
 147Nicola RODIGARI


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Web-TV
Eraton Race Timers
Skate-Tec
Kilimanjaro
Sebra Sports
Impakt Sport
Bioracer