Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Athletes
This website is a service of PB-Event
 

Biographical data for:   Nanne KABEL

Name: Nanne Kabel
Gender: Female
Age Category: Junior C (2023/2024)
Club: Schaats Vereniging Utrecht, Utrecht
 
Graphs: 2023/2024 | Last 4 years
 
Results: Season 2016/2017
Season 2017/2018
Season 2018/2019
Season 2019/2020
Season 2021/2022
Season 2022/2023
Season 2023/2024

Personal records:
222 meter35.4003/02/18Enschede NEDTwente Bokaal
333 meter53.5620/01/18Dordrecht NEDRegio West Sebra Sports Cup 3
500 meter55.16924/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun Award
777 meter1:32.2912/11/22Den Haag NEDRegio Competitie West 3 - Sebra Sports Cup
1000 meter1:51.96825/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun Award
1500 meter2:52.14125/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun Award

Classifications in season 2023/2024:
25/11/23Den Haag NEDRegional League West 2Dames Jun/Sen
    Overall Ranking: 7th,   1000 meter: 7th
21/01/24Utrecht NEDRegional League NED West 3 - Sebra Sports CupSen/Jun Divisie A
    Overall Ranking: 19th,   500 meter: 19th
18/02/24Alkmaar NEDRegional League NED West 5 - Sebra Sports CupSen/Jun Divisie
    Overall Ranking: 10th,   500 meter: 10th
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen Junior-B
    Overall Ranking: 11th,   500 meter: 31st,   500 meter: 31st,   500 meter: 31st,   500 meter: 31st,   1000 meter: 26th,   1000 meter: 26th,   1000 meter: 26th,   1000 meter: 26th,   1500 meter: 24th,   1500 meter: 24th,   1500 meter: 24th,   1500 meter: 24th
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen Junior-C
    Overall Ranking: 11th,   500 meter: 31st,   500 meter: 31st,   500 meter: 31st,   500 meter: 31st,   1000 meter: 26th,   1000 meter: 26th,   1000 meter: 26th,   1000 meter: 26th,   1500 meter: 24th,   1500 meter: 24th,   1500 meter: 24th,   1500 meter: 24th
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen Junior-A
    Overall Ranking: 11th,   500 meter: 31st,   500 meter: 31st,   500 meter: 31st,   500 meter: 31st,   1000 meter: 26th,   1000 meter: 26th,   1000 meter: 26th,   1000 meter: 26th,   1500 meter: 24th,   1500 meter: 24th,   1500 meter: 24th,   1500 meter: 24th
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen ABC
    Overall Ranking: 11th,   500 meter: 31st,   500 meter: 31st,   500 meter: 31st,   500 meter: 31st,   1000 meter: 26th,   1000 meter: 26th,   1000 meter: 26th,   1000 meter: 26th,   1500 meter: 24th,   1500 meter: 24th,   1500 meter: 24th,   1500 meter: 24th

Results in season 2023/2024:
500 meter
55.16924/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 7 
55.75024/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
55.84624/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
56.7921/01/24Utrecht NEDRegional League NED West 3 - Sebra Sports CupFinal, Group 4 
57.00025/11/23Den Haag NEDRegional League West 2Kwart Finales, Groep 1 
57.40025/11/23Den Haag NEDRegional League West 2Halve Finales, Groep 1 
57.5321/01/24Utrecht NEDRegional League NED West 3 - Sebra Sports CupQuarter Finals, Group 1 
57.5318/02/24Alkmaar NEDRegional League NED West 5 - Sebra Sports CupFinal, Group 2 
58.0618/02/24Alkmaar NEDRegional League NED West 5 - Sebra Sports CupSemi Final, Group 1 
58.2421/01/24Utrecht NEDRegional League NED West 3 - Sebra Sports CupSemi Final, Group 2 
 
1000 meter
1:51.96825/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
1:52.72825/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 6 
1:55.45224/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
2:02.90025/11/23Den Haag NEDRegional League West 2Finale, Groep 2 
 
1500 meter
2:52.14125/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSuper Final, Group 4 
 
2000 meter relay
3:47.5521/01/24Utrecht NEDRegional League NED West 3 - Sebra Sports CupFinal, Group 1 
(TEAM 7: Marc de Haas, Lindsey Eijgermans, Nanne Kabel, Jurre Roording)
 
3000 meter relay
5:15.31624/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
(SU-GTC2: Louise Bezemer, Wietse Hilarides, Nanne Kabel, Jalina Schippers)
 

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Eraton
Impakt Sport
Kilimanjaro
Web-TV
Engo
Skate-Tec
Bioracer