Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
STARCLASS 4 (NC) - Munchen, Germany - 14-16 December 2012
Quarter Finals 1000 meter Men Junior C
6 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Final, total 12 skaters)
Race 276, Group 2 (1 of 6)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
157
Jasper BRUNSMANN
TRL
1:46.887
Q
2.
4
116
Luca FRANCATO
AEV
1:48.129
3.
2
150
Daniel HACKNER
SLI
1:50.929
4.
3
107
Quentin MELINE
ASMB
1:56.663
Race 277, Group 2 (2 of 6)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
117
Samuel NICOLI
AGO
1:43.960
Q
2.
4
124
Adrian LÜDTKE
ETR
1:44.132
3.
5
147
Augusto DUZIONI
SES
1:48.153
4.
2
129
Rick DE GROOT
IJVZ
1:48.255
5.
3
160
Théo KHELLAF
USF
1:49.780
Race 278, Group 2 (3 of 6)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
120
Aaron FAGONE
BOR
1:42.733
Q
2.
3
123
Moritz KREUSELER
ETR
1:42.795
3.
4
151
Konstantin ROTH
SLI
1:45.878
4.
2
127
Kay HUISMAN
HVHW
2:03.282
Race 279, Group 2 (4 of 6)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
146
Marco PIACENTINI
SES
1:47.594
Q
2.
4
159
Clément FLORAC
USF
1:47.698
3.
5
132
Raphael FRIEDERICH
MERC
1:48.453
4.
2
155
Lucas BREMMER
SVU
1:48.729
5.
1
137
Jacob PORTER
NIRC
2:10.567
Race 280, Group 2 (5 of 6)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
148
Marco ZOVI
SGR
1:43.964
Q
2.
1
133
Ivan RADEVIC
MERC
1:44.637
3.
4
162
Brian BAGGERMAN
IJA
1:44.858
4.
2
135
Ethan TREACY
MIRC
1:44.890
Race 281, Group 2 (6 of 6)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
125
Marec ZILLER
EVD
1:43.414
Q
2.
1
144
Erik VAN DER TOL
SCT
1:43.676
3.
4
140
Stefano SARTOR
PCL
1:44.206
4.
2
134
Mika WIELSCH
MERC
1:45.039
4 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Final, total 8 skaters)
Race 282, Group 1 (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
119
Mark CHONG
BOR
1:36.792
Q
2.
5
142
Keanu BLUNDEN
SAIR
1:37.009
3.
2
154
Hessel KOOT
SVU
1:39.552
4.
4
139
Francesco PRIZZON
PCL
1:41.612
5.
3
153
Friso EMONS
STB
1:42.301
Race 283, Group 1 (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
156
Tjerk DE BOER
TRL
1:45.029
Q
2.
1
138
Alessio LORENZI
PCL
1:45.117
3.
5
136
Jack BURROWS
NIRC
1:45.735
4.
2
131
Enrico SALINO
ITT
1:46.400
5.
4
143
Jelmer KOOISTRA
SCT
1:48.401
Race 284, Group 1 (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
145
Surendra VILLA
SES
1:37.409
Q
2.
1
121
Quentin FERCOQ
CVGH
1:37.509
3.
2
141
Michele CECON
PON
1:37.529
4.
5
126
Jan Douwe JANSEN
GO
1:37.635
5.
3
128
David TEN CATE
IJVZ
1:37.828
Race 285, Group 1 (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
149
Jacob JANSSON
SKS
1:36.569
Q
2.
4
115
Damiano GIULIANI
AEV
1:36.707
3.
2
158
Cyprien VACHERON
USF
1:38.361
4.
3
130
Stijn DESMET
IRTA
1:38.557
5.
6
152
Gillian GOUD
STA
1:40.241
6.
5
122
Luca LÖFFLER
ECO
1:40.524
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters