Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLD CUP 5 - Dresden, Germany - 9-11 February 2024
Heats 1000 m (2) Men
9 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarterfinals, total 18 skaters)
Race 82 (1 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
29
Brendan COREY
AUS
1:24.809
Q
2.
174
ZHANG Bohao
CHN
1:24.998
Q
3.
107
Tristan NAVARRO
FRA
1:25.017
4.
41
Niall TREACY
GBR
1:25.548
5.
139
Jonathan SO
USA
1:25.614
6.
112
Clemens PFROPPER
GER
1:28.543
Race 83 (2 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
126
KIM Gun Woo
KOR
1:24.134
Q
2.
40
Nurtilek KAZHGALI
KAZ
1:24.331
Q
3.
117
JASZAPATI Peter
HUN
1:24.526
4.
173
LYU Yanpeng
CHN
1:25.127
5.
178
Farrell TREACY
GBR
2:14.227
49
Andrea CASSINELLI
ITA
DNF
Race 84 (3 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
8
Roberts KRUZBERGS
LAT
1:24.212
Q
2.
184
Daan KOS
NED
1:24.380
Q
3.
69
Neithan THOMAS
POL
1:25.003
4.
105
Zdenek SEJPAL
CZE
1:25.765
5.
96
Tarik OMERAGIC
BIH
1:26.112
6.
133
Muhammed BOZDAG
TUR
1:55.907
Race 85 (4 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
Pascal DION
CAN
1:26.371
Q
2.
23
Itzhak DE LAAT
NED
1:26.479
Q
3.
32
Adil GALIAKHMETOV
KAZ
1:26.491
4.
106
Etienne BASTIER
FRA
1:27.634
5.
164
Fredrik PEDERSEN
NOR
1:27.912
6.
135
Tymofii KHOKHELKO
UKR
1:29.744
Race 86 (5 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
PARK Jiwon
KOR
1:23.236
Q
2.
14
Friso EMONS
NED
1:23.304
Q
3.
81
Wesley PARK
USA
1:23.503
4.
76
Metehan ATAN
TUR
1:23.655
5.
137
Yaroslav MOROZOV
UKR
1:28.206
6.
186
Nicolai BJERKE
NOR
1:33.538
Race 87 (6 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
37
Luca SPECHENHAUSER
ITA
1:26.651
Q
2.
68
BONTOVICS Balazs
HUN
1:26.822
Q
3.
31
Furkan AKAR
TUR
1:27.511
4.
72
Caleb PARK
USA
1:27.900
5.
91
Dominic ANDERMANN
AUT
1:28.511
6.
180
Rafael SCHLOSSARECK
GER
1:28.629
Race 88 (7 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
26
JANG Sungwoo
KOR
1:25.425
Q
2.
48
Mattia ANTONIOLI
ITA
1:25.510
Q
3.
94
Adriaan DEWAGTERE
BEL
1:25.914
4.
169
Daniil BERGIN
UKR
1:26.385
5.
172
LI Xinyu
CHN
1:27.280
6.
70
Peter RICHES
GBR
1:49.910
Race 89 (8 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
44
Yerkebulan SHAMUKHANOV
KAZ
1:27.917
Q
2.
33
William DANDJINOU
CAN
1:28.027
Q
3.
170
AleyƔndro RIVERO MAERSCHALCK
BEL
1:28.536
4.
42
Kosei HAYASHI
JPN
1:29.064
ADV
5.
129
Peter MURPHY
LUX
-
132
Felix PIGEON
POL
P
Race 90 (9 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
Steven DUBOIS
CAN
1:25.604
Q
2.
45
Keita WATANABE
JPN
1:25.678
Q
3.
114
Zhanshuo LOU
HKG
1:26.750
4.
154
Pawel ADAMSKI
POL
1:28.755
5.
188
Dietrich VARAKLIS
SUI
1:30.115
6.
89
Maxim MAXIMOV
BUL
1:30.873
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters