Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
DEUTSCHLAND CUP - Munich, Germany - 7-8 November 2015
Heats 1500 m Herren Junioren A2B1
3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 6 skaters)
Race 3, Group 1 (1 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
73
Tobias PIETSCH
EVD
2:33.692
Q
2.
4
39
Adrian LÜDTKE
ETR
2:33.774
3.
5
40
Arvid TSCHESCHE
ETR
2:37.386
4.
2
98
Raphael FRIEDERICH
MERC
2:37.652
5.
1
41
Klemens NEUMANN
ETR
2:39.182
Race 4, Group 1 (2 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
38
Moritz KREUSELER
ETR
2:35.362
Q
2.
2
19
Maximilian KRONER
ECK
2:35.544
3.
6
42
Konrad NEUMANN
ETR
2:30.287
4.
3
4
Michael WELS
DEC
2:45.057
5.
5
75
Marec ZILLER
EVD
2:50.225
ADV
6.
1
107
Adrian CALLIES
SLI
2:51.127
Race 5, Group 1 (3 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
97
Ivan RADEVIC
MERC
2:40.004
Q
2.
1
74
Niclas WENDLER
EVD
2:40.066
3.
2
29
Luca LÖFFLER
ECO
2:40.258
4.
3
76
Robin BENDIG
EVD
2:40.326
5.
5
99
Arthur ISAEV
MERC
2:45.836
Final 1500 m Herren Junioren A2B1
Race 21, Group 3 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
41
Klemens NEUMANN
ETR
2:56.722
2.
3
107
Adrian CALLIES
SLI
2:56.860
3.
2
99
Arthur ISAEV
MERC
2:59.662
Race 22, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
29
Luca LÖFFLER
ECO
2:38.097
2
2.
5
76
Robin BENDIG
EVD
2:39.843
1
3.
1
42
Konrad NEUMANN
ETR
2:40.179
4.
6
4
Michael WELS
DEC
2:46.292
5.
7
75
Marec ZILLER
EVD
-
2
40
Arvid TSCHESCHE
ETR
P
3
98
Raphael FRIEDERICH
MERC
P
Race 23, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
19
Maximilian KRONER
ECK
2:33.758
34
2.
6
74
Niclas WENDLER
EVD
2:33.932
21
3.
3
38
Moritz KREUSELER
ETR
2:34.226
13
4.
5
97
Ivan RADEVIC
MERC
2:35.668
8
5.
1
73
Tobias PIETSCH
EVD
-
2
5.
2
39
Adrian LÜDTKE
ETR
-
2
Distance Classification 1500 m Herren Junioren A2B1
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Final, Group 1
1.
19
Maximilian KRONER
ECK
1
34
2|1
2:33.758
2.
74
Niclas WENDLER
EVD
2
21
2|2
2:33.932
3.
38
Moritz KREUSELER
ETR
3
13
1|3
2:34.226
4.
97
Ivan RADEVIC
MERC
4
8
1|4
2:35.668
5.
73
Tobias PIETSCH
EVD
5
2
1|5
2:33.692
6.
39
Adrian LÜDTKE
ETR
5
2
2|5
2:33.774
Final, Group 2
7.
29
Luca LÖFFLER
ECO
1
2
3|1
2:38.097
8.
76
Robin BENDIG
EVD
2
1
4|2
2:39.843
9.
42
Konrad NEUMANN
ETR
3
3|3
2:30.287
10.
4
Michael WELS
DEC
4
4|4
2:45.057
11.
40
Arvid TSCHESCHE
ETR
P
3|P|P|P
2:37.386
12.
98
Raphael FRIEDERICH
MERC
P
4|P|P|P
2:37.652
13.
75
Marec ZILLER
EVD
5
5|5
2:50.225
Final, Group 3
14.
41
Klemens NEUMANN
ETR
1
5|1
2:39.182
15.
107
Adrian CALLIES
SLI
2
6|2
2:51.127
16.
99
Arthur ISAEV
MERC
3
5|3
2:45.836
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters