Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLDCUP-6 - Dordrecht, Netherlands - 14-16 February 2020
Heats 1000 m (1) Ladies
9 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarterfinals, total 18 skaters)
Race 1 (1 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
17
Kristen SANTOS-GRISWOLD
USA
1:33.568
Q
2.
76
Katrin MANOILOVA
BUL
1:34.437
q
3.
161
Aliya AMIRGALIYEVA
KAZ
1:34.579
4.
89
Mariya DOLGOPOLOVA
UKR
1:35.116
5.
153
Talya KAYE
GBR
1:38.313
Race 2 (2 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
29
Natalia MALISZEWSKA
POL
1:36.093
Q
2.
16
Cynthia MASCITTO
ITA
1:36.240
q
3.
110
Julie LETAI
USA
1:37.900
4.
33
Lucia FILIPOVA
SVK
1:38.162
5.
25
Kathryn THOMSON
GBR
-
Race 3 (3 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
163
LEE Yubin
KOR
1:31.360
Q
2.
4
Lara VAN RUIJVEN
NED
1:31.420
q
3.
66
Aoi WATANABE
JPN
1:32.182
4.
141
Alyona VOLKOVITSKAYA
KAZ
1:35.580
Race 4 (4 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
118
ZHANG Yuting
CHN
1:33.228
Q
2.
122
KONYA Zsofia
HUN
1:33.715
q
3.
65
Bianca WALTER
GER
1:33.950
4.
96
Hanna IZAFATAVA
BLR
1:35.630
5.
120
Gwendoline DAUDET
FRA
-
Race 5 (5 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
79
Kamila STORMOWSKA
POL
1:39.659
Q
2.
35
Mariia-Mahdalyna UZAKOVA
UKR
1:40.345
q
3.
104
SOMOGYI Barbara
HUN
1:42.219
2
CHOI Minjeong
KOR
DNS
72
Elena VIVIANI
ITA
DNS
Race 6 (6 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
68
Moemi KIKUCHI
JPN
1:33.224
Q
2.
26
Alyson CHARLES
CAN
1:33.328
q
3.
47
Yara VAN KERKHOF
NED
1:33.339
4.
113
Alexandra DANNEEL
BEL
1:34.735
5.
50
Aurélie MONVOISIN
FRA
-
Race 7 (7 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
71
Shione KAMINAGA
JPN
1:32.485
Q
2.
45
ZHANG Chutong
CHN
1:32.620
q
3.
57
Evgeniya ZAKHAROVA
RUS
1:32.992
4.
58
Georgie DALRYMPLE
NED
1:34.648
5.
112
Maja IVANDIC
CRO
1:39.820
Race 8 (8 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
6
Sofia PROSVIRNOVA
RUS
1:33.950
Q
2.
20
QU Chunyu
CHN
1:34.132
q
3.
42
Valentina ASCIC
CRO
1:47.322
4.
31
Nikola MAZUR
POL
-
14
Elise CHRISTIE
GBR
P
Race 9 (9 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
117
Rikki DOAK
CAN
1:35.223
Q
2.
9
Martina VALCEPINA
ITA
1:35.238
q
3.
52
Emina MALAGICH
RUS
1:35.371
4.
34
Zornica PENCHEVA
BUL
1:37.834
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters