Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
CLUB COMPETITION-1 EV DRESDEN - Dresden, Germany - 10 October 2020
Quarter Finals 500 meter Silber
3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 8 skaters)
Race 28, Group 1 (1 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
14
Samuel BEETZ
EVD
50.109
Q
2.
4
19
Lenja HOEFT
EVD
52.357
Q
3.
5
27
Katharina WEBER
EVD
53.868
4.
3
24
Lotta PITZSCHKE
EVD
56.941
5.
2
23
Alessia MIELKE
EVD
56.943
Race 29, Group 1 (2 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
18
Moritz HARTMANN
EVD
52.224
Q
2.
1
26
Marten TAUBERT
EVD
55.997
Q
3.
2
13
Neele BECK
EVD
57.167
4.
3
21
Paula KUHNT TORZEWSKI
EVD
1:16.545
Race 30, Group 1 (3 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
15
William BORINSKI
EVD
51.147
Q
2.
3
25
Allegra STOLLENWERK
EVD
51.244
Q
3.
4
16
Adrian DANNENBERG
EVD
54.287
4.
2
22
Maximilian MAGER
EVD
54.392
Semi Final 500 meter Silber
2 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 4 skaters)
Race 35, Group 1 (1 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
15
William BORINSKI
EVD
51.461
Q
2.
2
18
Moritz HARTMANN
EVD
52.432
3.
3
27
Katharina WEBER
EVD
52.454
4.
4
26
Marten TAUBERT
EVD
-
Race 36, Group 1 (2 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
14
Samuel BEETZ
EVD
50.227
Q
2.
2
25
Allegra STOLLENWERK
EVD
50.385
3.
3
19
Lenja HOEFT
EVD
51.549
4.
4
16
Adrian DANNENBERG
EVD
55.565
Final 500 meter Silber
Race 42, Group 3 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
21
Paula KUHNT TORZEWSKI
EVD
50.153
2.
1
22
Maximilian MAGER
EVD
55.908
3.
2
24
Lotta PITZSCHKE
EVD
57.266
4.
3
23
Alessia MIELKE
EVD
57.537
5.
4
13
Neele BECK
EVD
57.573
Race 43, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
19
Lenja HOEFT
EVD
52.721
5
2.
4
26
Marten TAUBERT
EVD
54.804
3
3.
3
16
Adrian DANNENBERG
EVD
54.915
2
4.
2
27
Katharina WEBER
EVD
1:31.772
1
Race 44, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
14
Samuel BEETZ
EVD
49.753
34
2.
3
15
William BORINSKI
EVD
50.149
21
3.
2
25
Allegra STOLLENWERK
EVD
50.232
13
4.
4
18
Moritz HARTMANN
EVD
51.019
8
Distance Classification 500 meter Silber
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Final, Group 1
1.
14
Samuel BEETZ
EVD
1
34
1|1|1
49.753
2.
15
William BORINSKI
EVD
2
21
1|1|2
50.149
3.
25
Allegra STOLLENWERK
EVD
3
13
2|2|3
50.232
4.
18
Moritz HARTMANN
EVD
4
8
1|2|4
51.019
Final, Group 2
5.
19
Lenja HOEFT
EVD
1
5
2|3|1
51.549
6.
26
Marten TAUBERT
EVD
2
3
2|4|2
54.804
7.
16
Adrian DANNENBERG
EVD
3
2
3|4|3
54.287
8.
27
Katharina WEBER
EVD
4
1
3|3|4
52.454
Final, Group 3
9.
21
Paula KUHNT TORZEWSKI
EVD
1
4|1
50.153
10.
22
Maximilian MAGER
EVD
2
4|2
54.392
11.
24
Lotta PITZSCHKE
EVD
3
4|3
56.941
12.
23
Alessia MIELKE
EVD
4
5|4
56.943
13.
13
Neele BECK
EVD
5
3|5
57.167
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters