Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD CUP 4 - Seoul, Republic of Korea - 15-17 December 2023
 
Preliminaries 500 m Men
  11 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 30 skaters)
 Race 45     (1 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.38 Kay HUISMAN  NED41.117Q
2.7 Maxime LAOUN  CAN41.375Q
3.122 Takumi WADA  JPN41.768q
4.103 Martin KOLENC  CRO-    
 Race 46     (2 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.127 LEE Jeongmin  KOR40.768Q
2.11 Denis NIKISHA  KAZ40.874Q
3.65 Andrew HEO  USA41.039q
4.136 Rostyslav LEONTENKO  UKR43.835
5.113 Tsz Fung KWOK  HKG44.490
 Race 47     (3 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.100 LIU Shaoang  CHN41.122Q
2.128 SEO Yi Ra  KOR41.179Q
3.94 Adriaan DEWAGTERE  BEL41.548q
4.109 Jonathan MOODY  GBR42.744
5.161 Ryo Yik ONG  SGP44.636
 Race 48     (4 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.56 Brandon KIM  USA40.920Q
2.22 Jordan PIERRE-GILLES  CAN41.131Q
3.71 Oleh HANDEI  UKR42.323q
4.159 Chun-Chieh LIN  TPE1:04.622
5.147 Lucas WAREHAM  AUS1:10.425
 Race 49     (5 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.101 LIU Shaolin  CHN41.401Q
2.34 Teun BOER  NED41.452Q
3.151 Gleb IVCHENKO  KAZ41.790q
4.95 Enzo PROOST  BEL42.806
 Race 50     (6 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.125 HWANG Daeheon  KOR40.997Q
2.6 Pietro SIGHEL  ITA41.239Q
3.121 Yui MATSUBAYASHI  JPN41.631q
4.93 Matthias WOLFGANG  AUT44.016
5.61 Radek FAJKUS  CZE-    
 Race 51     (7 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.74 TIBORCZ Daniel  HUN42.326Q
2.15 Diane SELLIER  POL42.512Q
3.60 Nico ANDERMANN  AUT42.845 
4.158 Yu-Chuan CHANG  TPE43.355
5.150 Shomu SASAKI  JPN-    
 Race 52     (8 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.50 Thomas NADALINI  ITA41.885Q
2.30 Quentin FERCOQ  FRA42.028Q
3.80 Danylo FEDORENKO  UKR42.727 
4.97 Lucas Henry KOO  BRA43.907
5.130 Lukas MACDONALD  NZL-    
 Race 53     (9 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.102 SUN Long  CHN41.123Q
2.12 Stijn DESMET  BEL41.328Q
3.111 Jonas HAMMERMÜLLER  GER43.778 
4.89 Maxim MAXIMOV  BUL-    
 Race 54     (10 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.35 Lukasz KUCZYNSKI  POL41.762Q
2.124 Mersaid ZHAKSYBAEV  KAZ41.807Q
3.48 Mattia ANTONIOLI  ITA41.923q
4.98 Assen GYUROV  BUL43.707
5.162 Brandon Yan Kai POK  SGP44.532
 Race 55     (11 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.24 Félix ROUSSEL  CAN41.019Q
2.59 Michal NIEWINSKI  POL41.139Q
3.157 Triphop THONGNGAM  THA42.202q
4.84 Ivan DONCHEV  BUL42.712
5.16 Sjinkie KNEGT  NED43.854


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Impakt Sport
Skate-Tec
Kilimanjaro
Engo
Bioracer
Web-TV
Eraton