Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Athletes
This website is a service of PB-Event
 

Biographical data for:   Thomas KRAMER

Name: Thomas Kramer
Gender: Male
Age Category: Junior C (2023/2024)
Club: Shorttrack Club Thialf, Heerenveen
 
Graphs: 2023/2024 | Last 4 years
 
Results: Season 3/4
Season 2021/2022
Season 2022/2023
Season 2023/2024

Personal records:
333 meter37.74810/02/22Heerenveen NEDRegiocompetitie Noord-Oost nr 2
500 meter50.92328/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 5
777 meter1:22.00830/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun Award
1000 meter1:43.62625/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun Award
1500 meter2:46.00425/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun Award

Classifications in season 2023/2024:
30/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialMen Junior C
    Overall Ranking: 27th
08/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1junioren/senioren
    Overall Ranking: 19th,   500 meter: 19th
21/10/23Groningen NEDAutumn TournamentMen Junior C
    Overall Ranking: 8th,   500 meter: 7th,   1000 meter: 11th
25/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Divisie E
    Overall Ranking: 12th,   500 meter: 12th
02/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2junioren/senioren
    Overall Ranking: 10th,   1000 meter: 10th
09/12/23Enschede NEDRegional League NED Noord-Oost 3junioren/senioren
    Overall Ranking: 6th,   1000 meter: 6th
16/12/23Leeuwarden NEDNational League NED - Top Cup 1Divisie F
    500 meter: 8th
14/01/24Leeuwarden NEDNational League NED-Top Cup2 (+WKJ-WC5)Divisie E
    1000 meter: 7th
20/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Divisie C
    Overall Ranking: 25th,   1500 meter: 25th
21/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 4JUN/SEN
    Overall Ranking: 13th,   1000 meter: 13th
28/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 5JUN/SEN
    Overall Ranking: 14th,   500 meter: 14th
11/02/24Leeuwarden NEDRegional League Ned Noord-Oost 6JUN/SEN
    500 meter: 17th
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardMen Junior-C
    Overall Ranking: 14th,   500 meter: 18th,   1000 meter: 10th,   1500 meter: 12th
09/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Jongens Junioren C
    500 meter: 15th,   1000 meter: 17th,   1500 meter: 15th
30/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardJunior C Men
    500 meter: 22nd,   777 meter: 17th

Results in season 2023/2024:
500 meter
50.92328/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 5Halve Finales, Groep 2 
51.09624/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 4 
51.78331/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardFinal, Group 5Video
52.49931/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardSemi Final, Group 3 
52.67325/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Final, Group 3 
52.75724/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
53.10116/12/23Leeuwarden NEDNational League NED - Top Cup 1Halve Finales, Group 1 
53.21516/12/23Leeuwarden NEDNational League NED - Top Cup 1Kwart Finales, Group 1 
53.24025/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Semi Final, Group 2 
53.63301/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialSemi Final, Group 2 
53.69111/02/24Leeuwarden NEDRegional League Ned Noord-Oost 6Finale, Groep 4 
53.76208/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1Halve Finales, Group B 
53.8421/10/23Groningen NEDAutumn TournamentSemi Final, Group 1 
53.9121/10/23Groningen NEDAutumn TournamentFinal, Group 2 
54.8521/10/23Groningen NEDAutumn TournamentQuarter Finals, Group 1 
56.64428/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 5Kwart Finales, Groep 1 
1:06.29910/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Kwart Finales 
1:07.96930/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:09.01728/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 5Finale, Groep 3 
1:09.77908/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1Finale, Group D 
1:13.89211/02/24Leeuwarden NEDRegional League Ned Noord-Oost 6Kwart Finales, Groep 1 
1:14.38601/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 5 
1:24.64316/12/23Leeuwarden NEDNational League NED - Top Cup 1Finale, Group 2 
1:30.28211/02/24Leeuwarden NEDRegional League Ned Noord-Oost 6Halve Finales, Groep 2 
P25/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Quarter Finals, Group 1 
 
777 meter
1:22.00830/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardFinal, Group 4Video
1:22.93530/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
1:23.03130/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:25.44130/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialQuarter Finals, Group 1 
1:42.21630/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialSemi Final, Group 2 
1:44.43830/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 5 
 
1000 meter
1:43.62625/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 2 
1:44.13221/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 4Semi Final, Group 2 
1:44.69721/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 4Final, Group 3 
1:45.35221/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 4Quarter Finals, Group 1 
1:45.39325/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:46.55509/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Kwart Finales 
1:46.56824/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:47.2102/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2Kwart Finales, Group 1 
1:47.46214/01/24Leeuwarden NEDNational League NED-Top Cup2 (+WKJ-WC5)Halve Finales, Group 1 
1:50.7902/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2Halve Finales, Group 1 
1:51.1630/11/23Enschede NEDRegional League NED Noord-Oost 3Finale, Group 2 
1:51.97114/01/24Leeuwarden NEDNational League NED-Top Cup2 (+WKJ-WC5)Kwart Finales, Group 1 
1:52.1030/11/23Enschede NEDRegional League NED Noord-Oost 3Halve Finales, Group 1 
1:53.47714/01/24Leeuwarden NEDNational League NED-Top Cup2 (+WKJ-WC5)Finale, Group 2 
1:53.9602/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2Finale, Group 2 
1:55.4830/11/23Enschede NEDRegional League NED Noord-Oost 3Kwart Finales, Group 1 
2:13.3921/10/23Groningen NEDAutumn TournamentFinal, Group 2 
YC20/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Semi Final, Groep 2 
P20/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Quarter Finals, Groep 1 
 
1500 meter
2:46.00425/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSuper Final, Group 2 
 
2000 meter relay
3:21.74014/01/24Leeuwarden NEDNational League NED-Top Cup2 (+WKJ-WC5)Finale 
(Team J: Thomas Kramer, Nina Loman, Ief Straathof, Lucas van der Hoorn)
3:43.38025/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Final, Group 1 
(MR Team 11: Thomas Kramer, Henri Lenormand, Tirza Stenneke, Rick van de Pol)
 
3000 meter relay
4:59.46009/03/24Leeuwarden, NED NEDNK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024Halve Finales 
(SC Thialf: Thomas Kramer, Jurre Nauta, Kai-Arne Ottenhoff, Jesper Schmitz)
5:05.72016/12/23Leeuwarden NEDNational League NED - Top Cup 1Finale, Group 1 
(Team I: Emma Arns, Toby Beukers, Thomas Kramer, Marjolein Ooms)
5:07.56321/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 4Final, Group 1 
(SCT2: Laura Besamuscu, Thomas Kramer, Lieuwe Kramer, Michelle van der Woude)
5:09.25120/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Final, Groep 1 
(TEAM E: Karsten Dieleman, Thomas Kramer, Juliette van Rhee, Jasmijn Westra)
5:11.11624/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
(SCT: Otte Hilarides, Lieuwe Kramer, Thomas Kramer, Sophie Nijboer)
5:19.78711/02/24Leeuwarden NEDRegional League Ned Noord-Oost 6Finale, Groep 1 
(MIX2: Thomas Kramer, Rutger Meijer, Stefan Meijer, Jip Spel)
5:21.58608/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1Finale, Group A 
(SCT1: Zoè de Esch, Pien Kooijman, Thomas Kramer, Michelle van der Woude)
5:28.47128/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 5Finale, Groep 1 
(MIX1: Lieuwe Kramer, Thomas Kramer, Gerianne Kromkamp, Ties Overzet)
P02/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2Finale, Group 1 
(SC Thialf Heerenveen 1: Pien Kooijman, Thomas Kramer, Sara van de Pol, Michelle van der Woude)
P30/11/23Enschede NEDRegional League NED Noord-Oost 3Finale, Group 1 
(SC Thialf Heerenveen: Lieuwe Kramer, Thomas Kramer, Gerianne Kromkamp, Michelle van der Woude)
 

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Kilimanjaro
Engo
Sebra Sports
Eraton
Impakt Sport
Skate-Tec
Bioracer
Web-TV