Events
Pontebba-SC
Gent
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Athletes
This website is a service of PB-Event
 

Biographical data for:   Hylke NAUTA

Name: Hylke Nauta
Gender: Male
Age Category: Junior D (2023/2024)
Club: Shorttrack Club Thialf, Heerenveen
 
Graphs: 2023/2024 | Last 4 years
 
Results: Season 2022/2023
Season 2023/2024

Personal records:
222 meter27.06609/04/23Gent BELEaster Tournement 41st - Silver M for Masters
333 meter39.4625/03/23Leiden NEDArie Ravensbergen Bokaal
500 meter52.68811/02/24Leeuwarden NEDRegional League Ned Noord-Oost 6
777 meter1:26.0502/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2
1000 meter2:36.39320/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun Award

Classifications in season 2023/2024:
29/07/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thMen Junior D
    Overall Ranking: 12th
30/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialMen Junior D
    Overall Ranking: 11th
08/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1Divisie A
    Overall Ranking: 21st,   500 meter: 21st
20/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardMen Junior D
    Overall Ranking: 14th,   500 meter: 14th,   777 meter: 13th,   1000 meter: 17th
02/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2DIV A
    Overall Ranking: 14th,   777 meter: 14th
09/12/23Enschede NEDRegional League NED Noord-Oost 3DIV A
    Overall Ranking: 17th,   777 meter: 17th
21/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 4DIVISIE A
    Overall Ranking: 14th,   777 meter: 14th
28/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 5DIVISIE A
    Overall Ranking: 16th,   500 meter: 16th
11/02/24Leeuwarden NEDRegional League Ned Noord-Oost 6DIVISIE A
    500 meter: 16th
17/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competitionJongens Junior D
    Overall Ranking: 12th,   500 meter: 12th,   777 meter: 12th

Results in season 2023/2024:
500 meter
52.68811/02/24Leeuwarden NEDRegional League Ned Noord-Oost 6Kwart Finales, Groep 1 
53.84411/02/24Leeuwarden NEDRegional League Ned Noord-Oost 6Halve Finales, Groep 2 
54.6117/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competitionFinale, Groep 3 
54.73728/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 5Kwart Finales, Groep 1 
55.60821/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
55.72128/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 5Finale, Groep 4 
56.12705/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thSemi Final, Group 2 
56.2117/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competitionHalve Finales, Groep 2 
56.95528/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 5Halve Finales, Groep 2 
56.99808/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1Kwart Finales, Group A 
57.13305/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thQuarter Finals, Group 1 
57.34601/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialSemi Final, Group 2 
57.66301/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 3 
58.22908/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1Finale, Group E 
1:08.07221/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 3 
1:09.8317/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competitionKwart Finales, Groep 1 
1:14.55401/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialQuarter Finals, Group 1 
 
777 meter
1:26.0502/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2Halve Finales, Group 2 
1:26.58421/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 4Final, Group 3 
1:26.7902/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2Kwart Finales, Group 1 
1:26.88121/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 4Semi Final, Group 2 
1:28.65221/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 4Quarter Finals, Group 1 
1:29.3002/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2Finale, Group 3 
1:29.30722/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 3 
1:29.6717/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competitionFinale, Groep 3 
1:29.75530/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialQuarter Finals, Group 1 
1:29.79422/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 2 
1:30.5330/11/23Enschede NEDRegional League NED Noord-Oost 3Kwart Finales, Group 1 
1:31.0330/11/23Enschede NEDRegional League NED Noord-Oost 3Finale, Group 4 
1:31.10504/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thQuarter Finals, Group 1 
1:31.11421/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:31.5430/11/23Enschede NEDRegional League NED Noord-Oost 3Halve Finales, Group 2 
1:31.93904/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thSemi Final, Group 1 
1:55.59304/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 2 
2:09.46730/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 2 
 
1000 meter
2:36.39320/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
 
2000 meter relay
3:24.2917/02/24Enschede NEDTwente Bokaal National Junior-DEF competitionFinale, Groep 1 
(SC Thialf Heerenveen: Otte Hilarides, Edo Hoekstra, Hylke Nauta, Jelte van Haskera)
3:27.88921/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 4Final, Group 1 
(SCT3: Hylke Nauta, Jente van der Heide, Sigrid van Es, Jelte van Haskera)
3:29.8130/11/23Enschede NEDRegional League NED Noord-Oost 3Finale, Group 1 
(SC Thialf Heerenveen 3: Niels Everts, Noortje Kappers, Hylke Nauta, Sigrid van Es)
3:33.59608/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1Finale, Group A 
(SCT2: Edo Hoekstra, Hylke Nauta, Rick van de Pol, Jelte van Haskera)
3:34.02401/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 2 
(SCT4: Edo Hoekstra, Hylke Nauta, Sigrid van Es, Jelte van Haskera)
3:42.04228/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 5Finale, Groep 1 
(SCT3: Fenna Bodewes, Timo Bouma, Hylke Nauta, Tirza Stojanovski)
YC11/02/24Leeuwarden NEDRegional League Ned Noord-Oost 6Finale, Groep 1 
(SCT3: Fenna Bodewes, Renske Kromkamp, Hylke Nauta, Lysanne van der Vaart)
P02/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2Finale, Group 1 
(SC Thialf Heerenveen 3: Timo Bouma, Jurrian Kromkamp, Hylke Nauta, Lysanne van der Vaart)
 

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Eraton
Kilimanjaro
Engo
Web-TV
Bioracer
Impakt Sport
Sebra Sports
Skate-Tec