Events
Pontebba-SC
Gent
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Athletes
This website is a service of PB-Event
 

Biographical data for:   Lana SCHIPHOF

Name: Lana Schiphof
Gender: Female
Age Category: Junior D (2023/2024)
Club: Trias Shorttrack, Leeuwarden
 
Graphs: 2023/2024 | Last 4 years
 
Results: Season 2017/2018
Season 2018/2019
Season 2021/2022
Season 2022/2023
Season 2023/2024

Personal records:
222 meter25.19507/08/21Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp
333 meter33.8719/03/23Alkmaar NEDRegiocompetities Landelijke Finale
500 meter48.26125/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2
777 meter1:16.52717/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)
1000 meter1:38.99314/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1
1500 meter2:35.0123/12/22Leeuwarden NEDClub competition TRIAS

Classifications in season 2023/2024:
29/07/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thWomen Junior D
    Overall Ranking: 2nd
30/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialWomen Junior D
    Overall Ranking: 1st
08/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1Divisie A
    Overall Ranking: 2nd,   500 meter: 2nd
14/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Divisie A
    Overall Ranking: 11th,   1000 meter: 11th
20/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardWomen Junior D
    Overall Ranking: 1st,   500 meter: 1st,   777 meter: 1st,   1000 meter: 1st
17/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Women Junior D
    Overall Ranking: 1st,   500 meter: 2nd,   777 meter: 1st,   1000 meter: 1st
25/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Divisie B
    Overall Ranking: 6th,   500 meter: 6th
02/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2DIV A
    Overall Ranking: 1st,   777 meter: 1st
22/12/23Leeuwarden NEDClub competition TRIASJUN/SEN
    Overall Ranking: 9th,   500 meter: 9th
20/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Divisie A
    Overall Ranking: 21st,   1500 meter: 21st
21/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 4DIVISIE A
    Overall Ranking: 2nd,   777 meter: 2nd
28/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 5DIVISIE A
    Overall Ranking: 2nd,   500 meter: 2nd
02/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Women Junior D
    Overall Ranking: 1st,   500 meter: 1st,   777 meter: 1st,   1000 meter: 1st
11/02/24Leeuwarden NEDRegional League Ned Noord-Oost 6DIVISIE A
    500 meter: 2nd
01/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Women Junior D
    500 meter: 1st,   1000 meter: 1st

Results in season 2023/2024:
500 meter
48.26125/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Semi Final, Group 1 
48.44525/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Quarter Finals, Group 1 
48.5122/12/23Leeuwarden NEDClub competition TRIASKwart Finales, Groep 1 
48.62118/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 1 
48.65928/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 5Finale, Groep 1 
48.76403/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, A 
48.92221/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
48.95811/02/24Leeuwarden NEDRegional League Ned Noord-Oost 6Finale, Groep 1 
49.03021/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
49.31328/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 5Halve Finales, Groep 1 
49.33708/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1Finale, Group A 
49.36403/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
49.38117/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Heats, Group 1 
49.4422/12/23Leeuwarden NEDClub competition TRIASHalve Finales, Groep 1 
49.53918/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 1 
49.55402/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, A 
49.55820/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
49.5922/12/23Leeuwarden NEDClub competition TRIASFinale, Groep 2 
49.63211/02/24Leeuwarden NEDRegional League Ned Noord-Oost 6Halve Finales, Groep 1 
49.70602/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Heats, A 
49.73201/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Heats, Group 1 
49.74025/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Final, Group 2 
49.80205/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thSemi Final, Group 1 
49.85105/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thQuarter Finals, Group 1 
50.01118/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 1 
50.05508/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1Halve Finales, Group A 
50.19228/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 5Kwart Finales, Groep 1 
50.25701/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialQuarter Finals, Group 1 
50.49108/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1Kwart Finales, Group A 
50.81301/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialSemi Final, Group 1 
50.81801/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 1 
51.30411/02/24Leeuwarden NEDRegional League Ned Noord-Oost 6Kwart Finales, Groep 1 
59.47205/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 1 
 
777 meter
1:16.52717/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 1 
1:16.68721/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 4Final, Group 1 
1:17.00919/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Semi Final, Group 1 
1:17.04619/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 1 
1:17.59104/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, A 
1:17.70522/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
1:17.87521/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 4Semi Final, Group 1 
1:18.06719/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 1 
1:18.39904/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thQuarter Finals, Group 1 
1:18.78704/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 1 
1:18.84604/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thSemi Final, Group 1 
1:19.05530/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 1 
1:20.11222/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:20.61221/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:20.71421/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 4Quarter Finals, Group 1 
1:20.75317/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Quarter Finals, Group 1 
1:21.20730/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialSemi Final, Group 1 
1:21.3002/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2Halve Finales, Group 1 
1:21.7302/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2Kwart Finales, Group 1 
1:21.90604/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
1:23.33118/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Heats, Group 1 
1:23.6902/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2Finale, Group 1 
1:24.34103/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Quarter Finals, A 
1:29.56330/09/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialQuarter Finals, Group 1 
 
1000 meter
1:38.99314/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Halve Finale, Groep 1 
1:40.34014/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Finale, Groep 2 
1:42.08214/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Quarter Finals, Groep 1 
1:42.26701/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Final, Group 1 
1:43.47502/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Semi Final, A 
1:43.96202/02/24Nijmegen NEDStarClass-2 (CD-2)Final, A 
1:44.01201/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Semi Final, Group 1 
1:46.01920/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
1:46.88720/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Quarter Finals, Groep 1 
1:47.24620/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:49.00117/11/23Oberstdorf GERStarClass-1 (CD-1)Final, Group 1 
1:49.05020/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Semi Final, Groep 2 
1:51.17401/03/24Pontebba ITAStarClass-3 (CD-3)Quarter Finals, Group 1 
 
1500 meter
2:36.92020/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Final, Groep 3 
 
2000 meter relay
3:21.64101/10/23Den Haag NEDLara van Ruijven MemorialFinal, Group 1 
(Trias Shorttrack: Neeltsje de Boer, Lars Dijck, Lana Schiphof, Janna Wietske van der Ende)
3:44.10808/10/23Leeuwarden NEDRegional League NED Noord-Oost 1Finale, Group A 
(TRL3: Ingmar Carpenter, Jildou De Boer, Lana Schiphof, Jolieke Zijlstra)
P25/11/23Tilburg NEDNational League NED KNSB Cup 2Final, Group 1 
(MR Team 8: Lise Dijkstra, Naud Scheepstra, Lana Schiphof, Jelka van Kranenburg)
 
3000 meter relay
4:42.36521/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 4Final, Group 1 
(Trias Shorttrack: Neeltsje de Boer, Lise Dijkstra, Lana Schiphof, Yteke Soepboer)
4:43.25014/10/23Dordrecht NEDNational League NED KNSB Cup 1Finale, Groep 1 
(Team 5: Claretta Caravita, Nienke Klompmaker, Lana Schiphof, Janna Wietske van der Ende)
4:52.25820/01/24Leiden NEDNational League NED KNSB Cup 3Final, Groep 1 
(TEAM 1: Fleur Alkemade, Jurre Nauta, Lana Schiphof, Jesper Schmitz)
4:56.7602/12/23Groningen NEDRegional League NED Noord-Oost 2Finale, Group 1 
(Trias Shorttrack 2: Jorn De Jager, Hessel Kramer, Lana Schiphof, Yteke Soepboer)
P28/01/24Heerenveen NEDRegional League NED Noord-Oost 5Finale, Groep 1 
(TRL3: Juul Plomp, Naud Scheepstra, Lana Schiphof, Manou Walta)
 

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Engo
Skate-Tec
Web-TV
Eraton
Bioracer
Sebra Sports
Kilimanjaro
Impakt Sport