Events
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
AUDI ISU WORLDCUP 2 - Dordrecht, Netherlands - 5-8 October 2017
 
Preliminaries 500 m Ladies
  14 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 35 skaters)
 Race 31     (1 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2 Marianne ST-GELAIS  CAN43.617Q
2.67 QU Chunyu  CHN43.671Q
3.20 Bianca WALTER  GER44.601q
4.46 Cheyenne GOH  SGP48.293
5.133 Kimberly GOETZ  USA50.251
 Race 32     (2 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.138 Martina VALCEPINA  ITA44.317Q
2.71 Yulia SHISHKINA  RUS44.360Q
3.11 JASZAPATI Petra  HUN44.455q
4.18 Deanna LOCKETT  AUS44.514
5.45 Katarina BURIC  CRO46.500
 Race 33     (3 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.29 KESZLER Andrea  HUN43.856Q
2.17 Anna SEIDEL  GER45.088Q
3.40 Erika LINDGREN  SWE45.141q
4.42 Vera TRYBUL  BLR45.545
5.54 Lara VAN RUIJVEN  NED50.894
 Race 34     (4 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.13 Sofia PROSVIRNOVA  RUS44.469Q
2.9 Arianna FONTANA  ITA44.516Q
3.33 Katrin MANOILOVA  BUL46.218 
4.37 Alica PORUBSKA  SVK46.407
5.77 Michaela KUNCIROVA  CZE46.500
 Race 35     (5 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.59 Jamie MACDONALD  CAN44.150Q
2.27 Sumire KIKUCHI  JPN44.240Q
3.92 Hanna IZAFATAVA  BLR47.054 
4.112 Zornica PENCHEVA  BUL47.164
5.41 Yu-Tzu LIN  TPE47.253
 Race 36     (6 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.24 Kim BOUTIN  CAN43.603Q
2.35 Lucia PERETTI  ITA43.732Q
3.44 Charlotte GILMARTIN  GBR43.885q
4.52 KONYA Zsofia  HUN44.699
7 Suzanne SCHULTING  NEDP
 Race 37     (7 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.26 Véronique PIERRON  FRA44.868Q
2.51 Shione KAMINAGA  JPN44.998Q
3.118 Alexandra DANNEEL  BEL46.221 
4.90 Mariya DOLGOPOLOVA  UKR46.242
5.100 Tünde BALÁZS  ROU46.342
 Race 38     (8 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5 FAN Kexin  CHN43.597Q
2.128 KIM A Lang  KOR44.381Q
3.34 Anastasya KRESTOVA  KAZ44.651q
4.43 Mariia-Mahdalyna UZAKOVA  UKR48.166
130 Patrycja MALISZEWSKA  POLP
 Race 39     (9 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.21 Yara VAN KERKHOF  NED43.830Q
2.78 Selma POUTSMA  FRA44.063Q
3.143 Valentina ASCIC  CRO46.680 
4.87 Anna YAKIMOVA  BUL46.953
5.117 Evelien VAN KERCKVOORDE  BEL47.348
 Race 40     (10 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6 CHOI Minjeong  KOR44.330Q
2.19 Tifany HUOT MARCHAND  FRA45.095Q
3.89 Yuki KIKUCHI  JPN45.398 
4.36 Michaela HRUZOVA  CZE45.681
5.72 Kristen SANTOS  USA1:15.999
 Race 41     (11 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.30 Kathryn THOMSON  GBR44.491Q
2.135 Maame BINEY  USA44.585Q
3.64 Iong A KIM  KAZ44.663q
4.38 Agne SEREIKAITE  LTU45.309
5.109 Anja CHONG  MAS47.696
 Race 42     (12 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.28 Natalia MALISZEWSKA  POL44.259Q
2.66 Tatiana BORODULINA  RUS44.621Q
3.127 Assel TAISHMANOVA  KAZ45.065q
4.121 Tina GRASSOW  GER45.290
5.104 Diana MYKHALCHUK  UKR47.439
 Race 43     (13 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.56 KIM Yejin  KOR44.102Q
2.14 ZANG Yize  CHN44.185Q
3.25 Hanne DESMET  BEL46.140 
4.32 Katerina NOVOTNA  CZE46.460
5.108 Ranya EZZI  SWE47.234
 Race 44     (14 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 Elise CHRISTIE  GBR44.158Q
2.31 Magdalena WARAKOMSKA  POL44.431Q
3.76 Mariya IZAFATAVA  BLR46.389 
4.131 Renata SZOCS  ROU48.417
5.116 Danijela IVANDIC  CRO49.494


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Web-TV
Bioracer
Impakt Sport
Skate-Tec
Eraton Race Timers
Engo
Kilimanjaro