Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
EUROPEAN CHAMPIONSHIPS - Dresden, Germany - 22-24 January 2010
Heats 1500 m Men
8 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semifinals, total 18 skaters)
Race 16 (1 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
142
Nicolas BEAN
ITA
2:14.081
Q
2.
173
Ievgen GUTENOV
UKR
2:14.685
Q
3.
104
Maksim SIARHEYU
BLR
2:17.409
4.
140
Vladislav BYKANOV
ISR
2:49.673
ADV
135
KNOCH Viktor
HUN
DQ
Race 17 (2 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
121
Maxime CHATAIGNIER
FRA
2:15.589
Q
2.
153
Daan BREEUWSMA
NED
2:15.800
Q
3.
161
Ruslan ZAKHAROV
RUS
2:16.118
q
4.
147
Jekabs SAULITIS
LAT
2:16.395
5.
109
Timothy DEWISPELAERE
BEL
2:19.807
6.
169
Mukerrem TOP
TUR
2:33.111
Race 18 (3 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
118
Thibaut FAUCONNET
FRA
2:22.558
Q
2.
130
Anthony DOUGLAS
GBR
2:22.707
Q
3.
111
Assen PANDOV
BUL
2:22.785
4.
103
Siarhei YAKUSHKOU
BLR
2:23.842
5.
141
Alexander SELEZNOV
ISR
2:26.713
Race 19 (4 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
124
Paul HERRMANN
GER
2:15.357
Q
2.
134
DARÁZS Péter
HUN
2:15.688
Q
3.
117
Vojtech LOUDIN
CZE
2:17.229
q
4.
167
Milos VIGAS
SVK
2:17.860
5.
149
Janis PIUSS
LAT
2:22.047
Race 20 (5 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
143
Yuri CONFORTOLA
ITA
2:20.719
Q
2.
162
Sergey PRANKEVICH
RUS
2:20.795
Q
3.
122
Benjamin MACÉ
FRA
2:21.175
4.
166
Peter JELEN
SVK
2:23.186
5.
102
Matthias STELZMÜLLER
AUT
2:25.418
Race 21 (6 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
125
Tyson HEUNG
GER
2:21.262
Q
2.
151
Sjinkie KNEGT
NED
2:21.563
Q
3.
101
Andre PULEC
AUT
2:22.790
4.
175
Serhiy LIFYRENKO
UKR
2:24.911
5.
108
Maarten SLEMBROUCK
BEL
2:26.437
6.
116
Jakov DOMITREK
CRO
2:26.680
Race 22 (7 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
157
Jakub JAWORSKI
POL
2:26.907
Q
2.
152
Niels KERSTHOLT
NED
2:26.980
Q
3.
112
Kiril PANDOV
BUL
2:28.094
4.
137
LOTH David Mano
HUN
2:31.673
ADV
5.
168
Selim TANRIKULU
TUR
2:38.122
129
Jon ELEY
GBR
DQ
Race 23 (8 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
144
Nicola RODIGARI
ITA
2:19.453
Q
2.
110
Edin BRANKOVIC
BIH
2:20.626
Q
3.
148
Ansis ROBS
LAT
2:25.873
4.
156
Bartosz KONOPKO
POL
2:30.165
163
Evgeny KOZULIN
RUS
DQ
Semifinals 1500 m Men
3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 6 skaters)
Race 22 (1 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
118
Thibaut FAUCONNET
FRA
2:15.769
Q
2.
152
Niels KERSTHOLT
NED
2:15.868
Q
3.
162
Sergey PRANKEVICH
RUS
2:15.915
4.
142
Nicolas BEAN
ITA
2:16.241
5.
110
Edin BRANKOVIC
BIH
2:16.616
6.
137
LOTH David Mano
HUN
2:17.906
7.
125
Tyson HEUNG
GER
2:30.220
Race 23 (2 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
144
Nicola RODIGARI
ITA
2:15.177
Q
2.
151
Sjinkie KNEGT
NED
2:15.268
Q
3.
140
Vladislav BYKANOV
ISR
2:15.575
4.
121
Maxime CHATAIGNIER
FRA
2:15.772
5.
134
DARÁZS Péter
HUN
2:16.406
6.
173
Ievgen GUTENOV
UKR
2:17.447
7.
161
Ruslan ZAKHAROV
RUS
2:52.244
Race 24 (3 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
143
Yuri CONFORTOLA
ITA
2:17.940
Q
2.
124
Paul HERRMANN
GER
2:18.697
Q
3.
157
Jakub JAWORSKI
POL
2:19.013
4.
130
Anthony DOUGLAS
GBR
2:21.051
5.
117
Vojtech LOUDIN
CZE
2:51.220
153
Daan BREEUWSMA
NED
DQ
Final 1500 m Men
Race 24 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
144
Nicola RODIGARI
ITA
2:15.682
34
2.
118
Thibaut FAUCONNET
FRA
2:15.857
21
3.
152
Niels KERSTHOLT
NED
2:15.989
13
4.
124
Paul HERRMANN
GER
2:16.109
8
5.
151
Sjinkie KNEGT
NED
2:16.846
5
6.
143
Yuri CONFORTOLA
ITA
3:20.669
3
Distance Classification 1500 m Men
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Victories
Best time
Final
1.
144
Nicola RODIGARI
ITA
1
34
2:15.177
2.
118
Thibaut FAUCONNET
FRA
2
21
2:15.769
3.
152
Niels KERSTHOLT
NED
3
13
2:15.868
4.
124
Paul HERRMANN
GER
4
8
2:15.357
5.
151
Sjinkie KNEGT
NED
5
5
2:15.268
6.
143
Yuri CONFORTOLA
ITA
6
3
2:17.940
Semifinals
7.
157
Jakub JAWORSKI
POL
3
2:19.013
8.
162
Sergey PRANKEVICH
RUS
3
2:15.915
9.
140
Vladislav BYKANOV
ISR
3
2:15.575
10.
142
Nicolas BEAN
ITA
4
2:14.081
11.
121
Maxime CHATAIGNIER
FRA
4
2:15.589
12.
130
Anthony DOUGLAS
GBR
4
2:21.051
13.
134
DARÁZS Péter
HUN
5
2:15.688
14.
110
Edin BRANKOVIC
BIH
5
2:16.616
15.
117
Vojtech LOUDIN
CZE
5
2:17.229
16.
173
Ievgen GUTENOV
UKR
6
2:14.685
17.
137
LOTH David Mano
HUN
6
2:17.906
18.
125
Tyson HEUNG
GER
7
2:21.262
19.
161
Ruslan ZAKHAROV
RUS
7
2:16.118
20.
153
Daan BREEUWSMA
NED
DQ
2:15.800
Heats
21.
104
Maksim SIARHEYU
BLR
3
2:17.409
22.
122
Benjamin MACÉ
FRA
3
2:21.175
23.
111
Assen PANDOV
BUL
3
2:22.785
24.
101
Andre PULEC
AUT
3
2:22.790
25.
148
Ansis ROBS
LAT
3
2:25.873
26.
112
Kiril PANDOV
BUL
3
2:28.094
27.
147
Jekabs SAULITIS
LAT
4
2:16.395
28.
167
Milos VIGAS
SVK
4
2:17.860
29.
166
Peter JELEN
SVK
4
2:23.186
30.
103
Siarhei YAKUSHKOU
BLR
4
2:23.842
31.
175
Serhiy LIFYRENKO
UKR
4
2:24.911
32.
156
Bartosz KONOPKO
POL
4
2:30.165
33.
109
Timothy DEWISPELAERE
BEL
5
2:19.807
34.
149
Janis PIUSS
LAT
5
2:22.047
35.
102
Matthias STELZMÜLLER
AUT
5
2:25.418
36.
108
Maarten SLEMBROUCK
BEL
5
2:26.437
37.
141
Alexander SELEZNOV
ISR
5
2:26.713
38.
168
Selim TANRIKULU
TUR
5
2:38.122
39.
116
Jakov DOMITREK
CRO
6
2:26.680
40.
169
Mukerrem TOP
TUR
6
2:33.111
44.
129
Jon ELEY
GBR
DQ
44.
135
KNOCH Viktor
HUN
DQ
44.
163
Evgeny KOZULIN
RUS
DQ
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters