Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLDCUP-3 - Almaty, Kazakhstan - 9-11 December 2022
 
Quarterfinals 1500 m (2) Men
  7 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semifinals, total 19 skaters)
 Race 72     (1 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.14 Luca SPECHENHAUSER  ITA2:18.603Q
2.2 Pascal DION  CAN2:18.676Q
3.137 William DANDJINOU  CAN2:18.960q
4.147 SONG Jiahua  CHN2:19.073
5.132 Clayton DE CLEMENTE  USA2:19.401
6.178 Mateusz MIKOLAJUK  POL2:23.302
7.143 Stefan-Alexander KUMURDJIEV  BUL2:25.513
 Race 73     (2 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.59 Adil GALIAKHMETOV  KAZ2:20.584Q
2.26 Nico ANDERMANN  AUT2:20.677Q
3.32 Zdenek SEJPAL  CZE2:20.886
4.141 Enzo PROOST  BEL2:23.068
5.212 SZIGETI Adam  HUN2:23.326
104 Edin BRANKOVIC  BIHP
160 Kosei HAYASHI  JPNADV
 Race 74     (3 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.166 HONG Kyunghwan  KOR2:22.479Q
2.87 LI Wenlong  CHN2:23.207Q
3.131 Robin BENDIG  GER2:24.443 
4.65 Niall TREACY  GBR2:57.586
5.164 LEE Donghyun  KOR3:03.308
206 BONTOVICS Balazs  HUNDNS
37 Liam O BRIEN  IRLP
 Race 75     (4 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.171 Friso EMONS  NED2:17.094Q
2.82 Nurtilek KAZHGALI  KAZ2:17.219Q
3.33 Metehan ATAN  TUR2:17.711q
4.31 Thibault MÉTRAUX  SUI2:18.092
5.126 Pawel ADAMSKI  POL2:19.822
6.118 Vladyslav NEMIRO  UKR2:22.741
175 Lukas MACDONALD  NZLDNS
 Race 76     (5 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.167 PARK Jiwon  KOR2:14.287Q
2.84 Shogo MIYATA  JPN2:14.504Q
3.21 Brendan COREY  AUS2:14.512q
4.158 Kiichi SHIGEHIRO  JPN2:14.696
5.152 LIU Guanyi  CHN2:15.476
6.177 Neithan THOMAS  POL2:17.096
7.24 Martin KOLENC  CRO2:18.017
 Race 77     (6 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.58 Jens VAN 'T WOUT  NED2:21.187Q
2.144 Félix ROUSSEL  CAN2:21.291Q
3.79 Tommaso DOTTI  ITA2:21.384 
4.44 Ivan DONCHEV  BUL2:22.840
5.92 Rino VANHOOREN  BEL2:23.181
6.211 Daniil BERGIN  UKR2:26.238
7.123 Tobias WOLF  AUT2:39.795
 Race 78     (7 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.7 Roberts KRUZBERGS  LAT2:15.047Q
2.6 Sjinkie KNEGT  NED2:15.186Q
3.89 Yerkebulan SHAMUKHANOV  KAZ2:15.344q
4.78 Andrea CASSINELLI  ITA2:15.622
5.203 VARNYÚ Alex  HUN2:17.828
6.140 Warre VAN DAMME  BEL2:29.334
7.179 Chonlachart TAPROM  THA-    


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Skate-Tec
Kilimanjaro
Web-TV
Impakt Sport
Eraton
Engo
Bioracer