Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD CUP 2 - Montreal, Canada - 27-29 October 2023
 
Preliminaries 500 m Men
  12 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 35 skaters)
 Race 1     (1 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.100 LIU Shaoang  CHN40.929Q
2.38 Kay HUISMAN  NED40.994Q
3.89 Maxim MAXIMOV  BUL43.439 
4.95 Enzo PROOST  BEL43.744
 Race 2     (2 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.30 Quentin FERCOQ  FRA41.188Q
2.50 Thomas NADALINI  ITA41.293Q
3.130 Lukas MACDONALD  NZL41.963q
4.80 Danylo FEDORENKO  UKR42.341
5.97 Lucas Henry KOO  BRA1:17.528
 Race 3     (3 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.34 Teun BOER  NED40.567Q
2.15 Diane SELLIER  POL40.807Q
3.82 Marcus HOWARD  USA40.960q
4.53 NOGRADI Bence  HUN41.244
5.104 Ivan MARTINIC  CRO43.279
 Race 4     (4 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.26 JANG Sungwoo  KOR41.432Q
2.61 Radek FAJKUS  CZE41.698Q
3.122 Takumi WADA  JPN42.176q
4.103 Martin KOLENC  CRO42.273
5.109 Jonathan MOODY  GBR42.332
 Race 5     (5 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.56 Brandon KIM  USA41.302Q
2.28 Kazuki YOSHINAGA  JPN41.330Q
3.136 Rostyslav LEONTENKO  UKR42.658q
4.58 Ward PÉTRÉ  BEL55.591
120 Lorenzo PREVITALI  ITAP
 Race 6     (6 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.7 Maxime LAOUN  CAN40.632Q
2.124 Mersaid ZHAKSYBAEV  KAZ41.419Q
3.84 Ivan DONCHEV  BUL42.877q
4.129 Peter MURPHY  LUX43.112
5.93 Matthias WOLFGANG  AUT44.508
 Race 7     (7 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.22 Jordan PIERRE-GILLES  CAN40.997Q
2.35 Lukasz KUCZYNSKI  POL41.172Q
3.123 Anton KHVAN  KAZ41.969q
4.112 Clemens PFROPPER  GER43.126
5.113 Tsz Fung KWOK  HKG1:03.022
 Race 8     (8 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.20 LIN Xiaojun  CHN41.450Q
2.74 TIBORCZ Daniel  HUN41.526Q
3.127 LEE Jeongmin  KOR41.533q
4.99 Stefan-Alexander KUMURDJIEV  BUL42.643
5.115 Chengrui YANG  HKG42.854
 Race 9     (9 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6 Pietro SIGHEL  ITA41.517Q
2.71 Oleh HANDEI  UKR41.798Q
3.39 Sébastien LEPAPE  FRA42.196q
4.121 Yui MATSUBAYASHI  JPN43.027
134 Murat TAHTACI  TURP
 Race 10     (10 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.59 Michal NIEWINSKI  POL41.401Q
2.23 Itzhak DE LAAT  NED41.550Q
3.138 Seung-Min KWON  USA41.690q
4.133 Muhammed BOZDAG  TUR42.563
 Race 11     (11 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.8 Roberts KRUZBERGS  LAT40.568Q
2.11 Denis NIKISHA  KAZ40.748Q
3.63 Yanghun Ben JUNG  GER41.492q
4.116 CSIZMADIA Mark  HUN42.945
5.110 Westley YATES  GBR1:08.042
 Race 12     (12 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3 Steven DUBOIS  CAN40.400Q
2.128 SEO Yi Ra  KOR41.253Q
3.101 LIU Shaolin  CHN41.280q
4.94 Adriaan DEWAGTERE  BEL41.605
5.91 Dominic ANDERMANN  AUT1:00.684


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Web-TV
Skate-Tec
Eraton
Sebra Sports
Impakt Sport
Bioracer
Kilimanjaro
Engo