Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU EUROPEAN CHAMPIONSHIPS - Gdansk, Poland - 12-14 January 2024
 
Heats 500 m Men
  9 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarterfinals, total 18 skaters)
 Race 21     (1 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 Diane SELLIER  POL42.208Q
2.94 Adriaan DEWAGTERE  BEL42.223Q
3.103 Martin KOLENC  CRO42.293
4.129 Peter MURPHY  LUX44.326
5.141 Jakub KARABIN  SVK44.630
 Race 22     (2 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6 Pietro SIGHEL  ITA41.599Q
2.71 Oleh HANDEI  UKR42.060Q
3.84 Ivan DONCHEV  BUL42.880
4.164 Fredrik PEDERSEN  NOR43.318
5.166 Tibor KOMERICKI  SLO43.426
 Race 23     (3 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.30 Quentin FERCOQ  FRA42.125Q
2.120 Lorenzo PREVITALI  ITA42.998Q
3.92 Tobias WOLF  AUT43.208
4.53 NOGRADI Bence  HUN1:02.228
5.96 Tarik OMERAGIC  BIH-    
 Race 24     (4 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.13 Reinis BERZINS  LAT41.754Q
2.38 Kay HUISMAN  NED41.822Q
3.70 Peter RICHES  GBR43.061
4.111 Jonas HAMMERMÜLLER  GER43.148
5.167 Raphaël MORET  SUI46.109
 Race 25     (5 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.34 Teun BOER  NED41.595Q
2.8 Roberts KRUZBERGS  LAT41.713Q
3.86 Tawan THOMAS  FRA42.448
4.41 Niall TREACY  GBR-    
 Race 26     (6 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.59 Michal NIEWINSKI  POL42.090Q
2.74 TIBORCZ Daniel  HUN42.681Q
3.85 Liam O BRIEN  IRL42.820
4.112 Clemens PFROPPER  GER52.335
 Race 27     (7 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.12 Stijn DESMET  BEL42.230Q
2.60 Nico ANDERMANN  AUT42.293Q
3.80 Danylo FEDORENKO  UKR42.647
4.104 Ivan MARTINIC  CRO43.176
5.163 Ernestas CECH  LTU43.427
 Race 28     (8 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.31 Furkan AKAR  TUR42.132Q
2.61 Radek FAJKUS  CZE42.365Q
3.35 Lukasz KUCZYNSKI  POL42.779
4.77 Robin BENDIG  GER43.820
5.165 Tinius RAMBØL ALME  NOR44.651
 Race 29     (9 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.50 Thomas NADALINI  ITA41.979Q
2.23 Itzhak DE LAAT  NED42.120Q
3.134 Murat TAHTACI  TUR42.220
4.99 Stefan-Alexander KUMURDJIEV  BUL-    


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Engo
Bioracer
Impakt Sport
Skate-Tec
Sebra Sports
Web-TV
Eraton
Kilimanjaro