Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD CUP 6 - Gdansk, Poland - 16-18 February 2024
 
Preliminaries 500 m (2) Men
  10 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 30 skaters)
 Race 72     (1 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.22 Jordan PIERRE-GILLES  CAN42.236Q
2.74 TIBORCZ Daniel  HUN42.321Q
3.61 Radek FAJKUS  CZE42.504q
4.168 Toprak Efe EROGLU  TUR42.814
5.161 Ryo Yik ONG  SGP44.593
 Race 73     (2 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6 Pietro SIGHEL  ITA41.580Q
2.124 Mersaid ZHAKSYBAEV  KAZ41.806Q
3.177 Kyle ROSS-WADDELL  GBR42.084q
4.139 Jonathan SO  USA42.782
5.60 Nico ANDERMANN  AUT45.184
 Race 74     (3 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.34 Teun BOER  NED41.480Q
2.15 Diane SELLIER  POL41.610Q
3.175 ZHANG Tianyi  CHN41.789q
4.192 Miodrag POPOVIC  SRB47.658
5.89 Maxim MAXIMOV  BUL-    
 Race 75     (4 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.11 Denis NIKISHA  KAZ42.511Q
2.23 Itzhak DE LAAT  NED42.622Q
3.147 Lucas WAREHAM  AUS43.978q
4.84 Ivan DONCHEV  BUL-    
178 Farrell TREACY  GBRDNF
 Race 76     (5 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.24 Félix ROUSSEL  CAN41.639Q
2.65 Andrew HEO  USA41.755Q
3.39 Sébastien LEPAPE  FRA42.156q
4.96 Tarik OMERAGIC  BIH43.245
5.134 Murat TAHTACI  TUR50.841
 Race 77     (6 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.127 LEE Jeongmin  KOR42.142Q
2.30 Quentin FERCOQ  FRA42.218Q
3.94 Adriaan DEWAGTERE  BEL42.441q
4.49 Andrea CASSINELLI  ITA42.501
5.81 Wesley PARK  USA42.631
 Race 78     (7 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.59 Michal NIEWINSKI  POL41.668Q
2.12 Stijn DESMET  BEL41.962Q
3.182 Hiroki YOKOYAMA  JPN42.098q
4.80 Danylo FEDORENKO  UKR44.613
5.191 Maris Janis STERNMANIS  LAT44.789
 Race 79     (8 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5 KIM Taesung  KOR41.773Q
2.3 Steven DUBOIS  CAN41.881Q
3.137 Yaroslav MOROZOV  UKR45.317q
4.176 ZHANG Xinzhe  CHN1:13.716
151 Gleb IVCHENKO  KAZP
 Race 80     (9 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.28 Kazuki YOSHINAGA  JPN42.249Q
2.35 Lukasz KUCZYNSKI  POL42.368Q
3.103 Martin KOLENC  CRO42.381q
4.109 Jonathan MOODY  GBR43.522
5.106 Etienne BASTIER  FRA43.713
 Race 81     (10 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.55 LI Kun  CHN42.637Q
2.128 SEO Yi Ra  KOR42.772Q
3.130 Lukas MACDONALD  NZL43.235q
4.169 Daniil BERGIN  UKR44.514
38 Kay HUISMAN  NEDP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Web-TV
Impakt Sport
Engo
Kilimanjaro
Skate-Tec
Eraton
Bioracer
Sebra Sports